Flightsim

Vaio FE21B
Core 2 Duo sta 1,6
256Mb graphics card Nvidia Go 7400
1GB ram

Ìå áõôï ôï åñãáëåéï äåí ìðïñù íá ðáéîù ôï FSX!!
Ïðïõ ê íá ðáù ðáíù áðï 11 FPS äåí ðáåé.
Ïðïôå å÷ù êïëçóåé óôï FS9 ðïõ ìå max settings ðáåé êáé óôá 19 FPS.
Ïôáí èá âãáëù ëåöôá ê áãïñáóù êáíá Super-extreme-wow PC ôïôå ÉÓÙÓ êáé âáëù ôï FSX
 
cavo_paradiso":2i8xs09c said:
Vaio FE21B
Core 2 Duo sta 1,6
256Mb graphics card Nvidia Go 7400
1GB ram

Με αυτο το εργαλειο δεν μπορω να παιξω το FSX!!
Οπου κ να παω πανω απο 11 FPS δεν παει.
Οποτε εχω κολησει στο FS9 που με max settings παει και στα 19 FPS.
Οταν θα βγαλω λεφτα κ αγορασω κανα Super-extreme-wow PC τοτε ΙΣΩΣ και βαλω το FSX

Για να αιστανθείς καλύτερα με την έννοια οτι και μεις που τα "χώσαμε "προκοπή δεν είδαμε σού γράφω τις προδιαγραφές μου

INTEL QUAD Extreme QX 6700 @ 3.665 Mhz 8MB L2 Cache + watercooling
EVGA nForce™ 680i SLI Motherboard
2 X EVGA GeForce 8800 GTX SLI Configuration
OCZ 2GB Kit (2X1GB) DDR2 1066MHz SLI Edition @ 1.100 Mhz Timmings EPP 5-3-3-8 2T 2.3 volt
ENERMAX GALAXY 1Kw
SOUND BLASTER X-Fi PLATINUM
2 X WD RAPTOR 74 GB (10.000rpm,SATA) RAID 0 + MAXTOR 300 GB SATA
Στριμωγμένα τα παραπάνω σένα Stacker 830 evolution
LOGITECH Z-5450 5.1 WIRELESS SPEAKERS
LOGITECH G25 Weel, G7 Game Mouse, G15 Game Keyboard
STICK THRUSTMASTER HOTAS CΟUGAR
CH - Flightsim Yoke USB, Pro-pedals USB, Throttle Quadrant USB

Γι αυτό γράφω οτι το FSX είναι ικανό λόγω της "ανικανότητάς " του να ξεφτιλήσει οποιοδήποτε Hi End σύστημα . :( :(

Την όλη κατάσταση αίσθησης εξομοίωσης σώνουν ο προβολέας που είδες στις προηγούμενες φωτό και τα χειριστήρια της CH που κατά την γνώμη μου αποτελούν μια entry level λύση.... ;)
 
Σύμφωνα με πληροφορίες, βγήκε ένα patch απο την ίδια την Microsoft (σε στυλ service pack για το FSX) το οποίο διορθώνει το πρόβλημα του να χρειάζεσαι τον υπολογιστή της NASA για να το τρεξεις αξιοπρεπώς.
Μόλις τρέξεις το patch, ένας "καλός" υπολογιστής τρέχει το FSX μια χαρά, ακόμα και με τα settings στο maximum.
Το νέο το έμαθα από φίλο που το βρήκε και το εγκατέστησεκαι τώρα δουλεύει μια χαρά. Άλλες λεπτομέρειες δεν ξέρω μιας και ειμαι διακοπές και δεν έχω επικοινωνία.
 
GP707":otfavx14 said:
Σύμφωνα με πληροφορίες, βγήκε ένα patch απο την ίδια την Microsoft (σε στυλ service pack για το FSX) το οποίο διορθώνει το πρόβλημα του να χρειάζεσαι τον υπολογιστή της NASA για να το τρεξεις αξιοπρεπώς.
Μόλις τρέξεις το patch, ένας "καλός" υπολογιστής τρέχει το FSX μια χαρά, ακόμα και με τα settings στο maximum.
Το νέο το έμαθα από φίλο που το βρήκε και το εγκατέστησεκαι τώρα δουλεύει μια χαρά. Άλλες λεπτομέρειες δεν ξέρω μιας και ειμαι διακοπές και δεν έχω επικοινωνία.

Ολα οσα αναφέρεις είναι ακριβή και προφανώς αναφέρεσαι στο Service Pack 1 για το FSX. To συγκεκριμένο αφορά κατά βάση την εκμετάλαυση των πολυπύρινων επεξεργαστών άρα και τον τεραπύρινο που έχω και όπως έγραψα σε προηγούμενο post το έχω ήδη εγκαταστήσει. Οντως είδα βελτίωση αλλά δεν μπορώ εύκολα να αποδεχτώ πρόγραμμα το οποίο σε τετρπύρινο κλοκαρισμένο με δύο κάρτες 8800 GTX σε SLI (τουλαχιστον μέχρι πριν δυό μήνες οτι πιο προχωρημένο σαν σύστημα) και με 2GB RAM σε κάποιες περιπτώσεις να δίνει 14 FPS. Εκεί εστιάζεται η ενστασή μου.

Πριν το SP1 με το παραπάνω σύστημα στα δύσκολα επεφτε και στα 10 FPS.

Σε άλλες περιπτώσεις ένα τέτοιο σύστημα θα έπρεπε να μου δείχνει μέχρι και τα καλλίγραμμα πόδια των αεροσυνοδών :twisted: :twisted:

Παρόλα αυτά δεν παραπονούμαι γιατί οι πτητικές (για να μην παρεξηγηθούμε) συγκινήσεις που προσφέρει είναι μεγάλες.

Off topic Κάνε κανενα μπάνιο και για μας όπου βρίσκεσαι φίλε μου γιατί εμείς εδώ τηγανιζουμε αυγά στα καπώ των αυτοκινήτων
 
landlover":1xgu7k76 said:
GP707":1xgu7k76 said:
Σύμφωνα με πληροφορίες, βγήκε ένα patch απο την ίδια την Microsoft (σε στυλ service pack για το FSX) το οποίο διορθώνει το πρόβλημα του να χρειάζεσαι τον υπολογιστή της NASA για να το τρεξεις αξιοπρεπώς.
Μόλις τρέξεις το patch, ένας "καλός" υπολογιστής τρέχει το FSX μια χαρά, ακόμα και με τα settings στο maximum.
Το νέο το έμαθα από φίλο που το βρήκε και το εγκατέστησεκαι τώρα δουλεύει μια χαρά. Άλλες λεπτομέρειες δεν ξέρω μιας και ειμαι διακοπές και δεν έχω επικοινωνία.

Ολα οσα αναφέρεις είναι ακριβή και προφανώς αναφέρεσαι στο Service Pack 1 για το FSX. To συγκεκριμένο αφορά κατά βάση την εκμετάλαυση των πολυπύρινων επεξεργαστών άρα και τον τεραπύρινο που έχω και όπως έγραψα σε προηγούμενο post το έχω ήδη εγκαταστήσει. Οντως είδα βελτίωση αλλά δεν μπορώ εύκολα να αποδεχτώ πρόγραμμα το οποίο σε τετρπύρινο κλοκαρισμένο με δύο κάρτες 8800 GTX σε SLI (τουλαχιστον μέχρι πριν δυό μήνες οτι πιο προχωρημένο σαν σύστημα) και με 2GB RAM σε κάποιες περιπτώσεις να δίνει 14 FPS. Εκεί εστιάζεται η ενστασή μου.

Πριν το SP1 με το παραπάνω σύστημα στα δύσκολα επεφτε και στα 10 FPS.

Σε άλλες περιπτώσεις ένα τέτοιο σύστημα θα έπρεπε να μου δείχνει μέχρι και τα καλλίγραμμα πόδια των αεροσυνοδών :twisted: :twisted:

Παρόλα αυτά δεν παραπονούμαι γιατί οι πτητικές (για να μην παρεξηγηθούμε) συγκινήσεις που προσφέρει είναι μεγάλες.

Off topic Κάνε κανενα μπάνιο και για μας όπου βρίσκεσαι φίλε μου γιατί εμείς εδώ τηγανιζουμε αυγά στα καπώ των αυτοκινήτων

μου κάνει πολύ εντύπωση αυτό που λες φιλε μου landlover διότι θα έπρεπε να είχες τώρα άνετα πάνω από 30 FPS...
Το γερμανικό περιοδικό FLIGHTXPRESS έκανε test βελτίωσης των frames και ήταν κατά μέσο ορο 40% βελτιωμένα...( μέχρι και 80% (!!!) σε κάποιους επεξεργαστές) :rolleyes:

επίσης συνιστά (to flightXpress) κάρτα Gforce από την σειρά 8000! η 8800GTS είναι "optimum" και η 8800GTX έτσι κι αλλιώς
"fast schon überzogen" δηλαδή "σχεδόν παρατραβηγμένο" ...
 
GP707":1hewgo01 said:
Σύμφωνα με πληροφορίες, βγήκε ένα patch απο την ίδια την Microsoft (σε στυλ service pack για το FSX) το οποίο διορθώνει το πρόβλημα του να χρειάζεσαι τον υπολογιστή της NASA για να το τρεξεις αξιοπρεπώς.
Μόλις τρέξεις το patch, ένας "καλός" υπολογιστής τρέχει το FSX μια χαρά, ακόμα και με τα settings στο maximum.
Το νέο το έμαθα από φίλο που το βρήκε και το εγκατέστησεκαι τώρα δουλεύει μια χαρά. Άλλες λεπτομέρειες δεν ξέρω μιας και ειμαι διακοπές και δεν έχω επικοινωνία.

Το έβαλα, και μου δημιουργεί καινούργια προβλήματα.... Με πετάει έξω απ το πρόγραμμα μόις βάζω να δώ το cockpit :mad: γι αυτό και αναγκάστηκα να το βγάλω..
 
Alex-LGSA":2ripwnu4 said:
μου κάνει πολύ εντύπωση αυτό που λες φιλε μου landlover διότι θα έπρεπε να είχες τώρα άνετα πάνω από 30 FPS...
Το γερμανικό περιοδικό FLIGHTXPRESS έκανε test βελτίωσης των frames και ήταν κατά μέσο ορο 40% βελτιωμένα...( μέχρι και 80% (!!!) σε κάποιους επεξεργαστές) :rolleyes:

επίσης συνιστά (to flightXpress) κάρτα Gforce από την σειρά 8000! η 8800GTS είναι "optimum" και η 8800GTX έτσι κι αλλιώς
"fast schon überzogen" δηλαδή "σχεδόν παρατραβηγμένο" ...

Κοίταξε κατεβάζοντας κάποια settings βλέπω και 80 , 90 ή και παραπάνω fps αλλά πως να στο πω είναι το γ@μό*@το πού λένε (συγνώμη για την εκφραση).
Οταν το έστηνα στο μυαλό μου είχα τα 30 fps σε full settings (που άλλωστε είναι και το όριο πάνω από το οποίο το ανθρώπινο ματι δεν αντιλαμβάνεται ιδιαίτερα οποιαδήποτε περεταίρω βελτίωση).

Επίσης κάτι που παρατηρώ είναι οτι στις ιδιες ακριβώς ρυθμίσεις και στα ίδια ακριβώς σημεία κάποιες φορές τρέχει στα 15 με 20 και κάποιες άλλες στα 35 με 40. Εγώ τουλαχιστον με τις λίγες γνώσεις που έχω δεν μπορώ να εξηγήσω αυτή την αστάθεια.

Να σημειωθεί δε οτι το σύστημα στα 3DMarks 06 δίνει σκορ 17.976 ... (και στο FSX δίνει 14 FPS ! Τί να πω)

Αν ενδιαφέρουν μπορώ να postάρω μετρήσεις σε διαφορετικά επίπεδα ρυθμίσεων προκειμένου να έχετε μια συγκριτική άποψη για το πόσο βελτιώνεται η απόδοση με τις συγκεκριμένες κάρτες είτε σε μονή διαταξη είτε σε SLI
NeoN_B787":2ripwnu4 said:
Το έβαλα, και μου δημιουργεί καινούργια προβλήματα.... Με πετάει έξω απ το πρόγραμμα μόις βάζω να δώ το cockpit :mad: γι αυτό και αναγκάστηκα να το βγάλω..

Δοκίμασε να το ξαναεγκαταστήσεις γιατί και σε μένα στη πρώτη εγκατάσταση έκανε πολλά περίεργα αλλά μετά έστρωσε. Βέβαια έχω την πληροφόρηση οτι κατά βάση θα δείς βελτίωση μόνο αν έχεις core duo ή quad,
 
Λοιπόν θέλω να κάνω την ίδια ερώτηση με τον Pilot 767! Επιτέλους βοηθήστε ένα συμπάσχοντα να καταφέρει να πετάξει online! :cry:

Please ρε σεις παδιά! Πραγματικά θέλω πάρα πολύ να πετάξω online αλλά η διαδικασία είναι πολύ χρονοβόρα και πάνω απ όλα δύσκολη! Και γενικά μόνος σου(και ειδίος αν δεν έχεις τις κατάληλες γνώσεις) τότε τα πράγματα είναι απογοητευτικά! :rolleyes:

Και ένα τελευταίο! Λοιπόν ξέρει κάποιος κάποιο καλό add on του Β767? Αλλά όταν λέω καλό ενοώ δοκιμασμένο και να έχει όλα αυτά που χριάζονται! Δεν με ενδιαφέρει το μέγεθός του(αρκεί να είναι free) ;)

Thanks!
 
Top