Flightsim

akis προσπάθησε να μείωσης το βάρος του αεροπλάνου στο minimum πριν απογειωθείς. Aμα δεν απογειώνεται k τότε πήγαινε εδώ:http://www.avsim.comστο φιλε library k κατέβασε ένα airfile από α3ί40. Επίσης όταν απογειώνεσαι κοίταξε να διαλέξεις ένα διάδρομο που να έχει το το απαιτούμενο μακρος για ένα α340
 
...και φροντισε να εχεις απεμπλεγμενο τον αυτοματο, για να το σηκωνεις στο χερι. Αλλιως δεν σε αφηνει να κανεις τιποτε.

Το να μειωσεις το βαρος στο μινιμουμ δεν νομιζω να εχει νοημα, γιατι ακομα κ αν δεχτουμε οτι ησουν στο MTOW, ενα προσεγμενο payware προγραμμα για το 340 θα σε σηκωνε καποια στιγμη στα 4000μ του Βενιζελος...
 
Το ίδιο παθαίνω κι εγώ με ένα freeware Avro που κατέβασα από το avsim, το οποίο σηκώνει ελάχιστα τη μύτη αλλά δεν απογειώνεται ή -αν μου φτάσει ο διάδρομος- σηκώνεται μόνο του μετά τους 200 KIAS!!! :shock: :shock:
Κάτι αντίστοιχο παθαίνω και με ένα μοντέλο concorde, το οποίο όμως παρουσιάζει και άλλα προβλήματα αφού απογειωθεί. Η μείωση του payload πάντως δεν έφερε αποτέλεσμα...
 
Εγώ ρε παιδιά αντιμετοπίζω ένα πρόβλημα με ένα παιχνίδι που πήρα το: Airport 2000 volume 2 αλλά μετά την εγκατάσταση δεν μου παίζει και λέει κάτι για σφάλματα και κ΄τι τέτοια!Μήπως γνωρίζει κανείς γιατί μου το κάνει και αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος; Ευχαριστώ πολύ!
 
Παλέψτε με το trim παίδες. Ειδικά αν το μοντέλο είναι "ρεαλιστικό" (πχ. νέα πακέτα της POSky ή καλά payware), χρειάζεται να το τριμάρετε σωστά για να σας "βοηθήσει" να το σηκώσετε.
 
d|m|tr|s":1uttf2oz said:
Κάτι αντίστοιχο παθαίνω και με ένα μοντέλο concorde, το οποίο όμως παρουσιάζει και άλλα προβλήματα αφού απογειωθεί. Η μείωση του payload πάντως δεν έφερε αποτέλεσμα...

Concorde και freeware δεν συμβαδίζει. Δεν υπάρχει κανένα αξιοπρεπές μοντέλο. Μέχρι πριν απο λίγο καιρό υπήρχαν 2 payware concorde στην αγορά. Της PSS η οποία έκλεισε και της οποίας το μοντέλο ήταν "συμπαθητικό" και της SSTSIM που είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί αυτή την στιγμή.

Αλλά το Concorde δεν πετιέται σαν όλα τα υπόλοιπα αεροσκάφη, θέλει πολύ διάβασμα και συνεχή προσοχή στο κέντρο βάρους και στην μεταφορά καυσίμου στις δεξαμενές. Προσωπικά κατάφερα να το πετάξω σωστά αφού είχα διαβάσει όλα τα manual και είχα δει 2-3 φορές το DVD μη την αναλυτική πρήση EGLL-KJFK-EGLL
 
Ερωτησεις για το PMDG 744

Εδω και ενα μηνα παλευω τον αυτοματο του 744 (βλεπε MCP). Θελω για παραδειγμα, μετα την απογειωση, να κανω level off sta 5000 ποδια με ταχυτητα 250 KIAS. Χωρις να χρησιμοποιησω το NAV page του FMC. Αλλες φορες ο αυτοματος λειουργει μολις ενεργοποιησω το FL CHG και οδηγει το αεροσκαφος εκει που θελω αλλα τις περισσοτερες ουτε την ταχυτητα κραταει ουτε το επιθυμητο επιπεδο. Μαλιστα συμπεριφερεται πολυ "βιαια" με αποτομες αλλαγες. Μπορει κανεις να βοηθησει?
 
Όταν έχεις βάλει τα waypoints, έχεις ρυθμίσει σωστά το FMC, με SID και STAR στο FMC, τότε απλώς χρησιμοποιείς τα RNAV και LNAV στο MCP :D Τα υπόλοιπα, τα καθορίζει μόνο του ανάλογα με τις ρυθμίσεις και τους περιορισμούς που βλέπει το FMC.
 
Top