FlyEna

Γειά σου Christos55, αν και δε μου αρέσει ο όρος γυρολόγος πιστεύω ότι οι άνθρωποι αυτοί έχουν συγκεντρώσει πρακτική γνώση και πείρα που ένας "σπουδαγμένος" δεν διαθέτει και μπορεί να αποδειχτεί πολύτιμη. Η αδυναμία τους ίσως βρίσκεται στη χρήση σύγχρονης ορολογίας ώστε να γίνονται κατανοητοί, καθώς οι περισσότεροι μιλούν γλώσσα πολύ απλή και λαϊκή που δεν μπορούν να καταλάβουν όλοι (κι εγώ δυσκολεύομαι πολλές φορές). Συμφωνώ όμως μαζί σου ότι για να φτιάξουν κάτι σταθερό είναι προτιμότερο να βρουν συνεργάτες πιστούς, αξιόπιστους και έτοιμους και πρόθυμους να δεσμευτούν. Αλλά μην καταφρονείτε και τους άλλους, ίσως μπορούν να συνεισφέρουν με τρόπους που θα σας ξαφνιάσουν. Να το πω αλλιώς, μερικοί και μερικές προτιμούν να εργάζονται διακριτικά στα "παρασκήνια" χωρίς να γίνονται αντιληπτοί και αντιληπτές, λειτουργώντας υποστηρικτικά και σιωπηλά.
 
Last edited:
Φίλε ΙΑΤΑ, τους αποκαλώ γυρολόγους διότι αυτή την πρακτική γνώση που αναφέρεις την απέκτισαν στου κασίδη το κεφάλι και μάλιστα τις περισσότερες φορές χωρίς να πληρωθούν. Είναι αυτοί οι ίδιοι 10 το πολύ 15 που τους βρίσκεις μπροστά σου σε κάθε Εταιρεία λες και δεν υπάρχουν άλλοι. Αυτοί το έχουν κάνει καταστημένο και μάλιστα αυτοπροτείνονται με πολύ χαμηλούς μισθούς για να πάρουν την θέση. Έτσι φτιάχνουν και το Βιογραφικό τους και διατείνονται ότι ήμουν εκεί και εκεί Postholder αλλά οι επενδυτές δεν ρωτάνε γιατί έκλεισε η τάδε Εταιρεία. Την μεγαλύτερη ευθύνη την φέρνουν αυτοί διότι ποτέ δεν έβαλαν στο τραπέζι τις γνώσεις των και δεν έπεισαν τους επιχειρηματίες για το σωστό ή το λάθος φοβούμενοι μήπως χάσουν τον μισθό τους που στην τελική φεσώθηκαν. Άκουσες πολλούς να παραιτούνται και να γράφουν έστω ανώνυμα τι συμβαίνει στο χώρο? Γνωρίζω και εγώ κάποιον που παρασκηνιακά του ζητάνε τις γνώσεις του αλλά ποτέ δεν τον προσλαμβάνουν διότι τα αφεντικά θέλουν εκτελεστικά όργανα και όχι γνώστες. Δεν πειράζει καλή τους τύχη.
 
Top