Φοβίες...

Καλησπερα σε ολους.Νομιζω οτι το topic εχει κλεισει αλλα εγω θελω να βγαλω καποια πραγματα απο μεσα μου για να δωσω θαρρος και τολμη σε ατομα οπου φοβουνται τα υψη και τα αεροπλανα,βεβαια και εσεις εχετε δωσει παρα πολλες απαντησεις σχετικα με την συγκεκριμενη φοβια που ειμαι σιγουρος κατα 100% πως εχετε καλυψει ενα μεγαλο μερος των πετοφοβικων.Στο θεμα μας,απο πιτσιρικας απο οσο θυμαμαι τον εαυτο μου επαιζα με αεροπλανα <<πιλοτος πιλοτος>> αυτο ελεγα στους γονεις μου και στους συγγενεις μου οτι θα γινω τα χρονια περασαν.....το μικροβιο εχει μπει μεσα μου αλλα κατι το εμποδιζε να πολλαπλασιαστει αυτο ητανε η υψοφοβια....τα φοβομουνα τοσο πολυ τα υψη που δεν μπορουσα να κοιταξω κατω σε αποσταση 5-6 μετρων...μιλαμε για τρελα.Οπως και να εχει περσυ το πασχα αναγκαστηκα να κανω ενα ταξιδι στο παρισι για τον θειο μου γιατι ειχε σοβαρο προβλημα υγειας (αιωνια του η μνημη) την προηγουμενη μερα πριν μπω στο αεροπλανο εψαχνα για ολα τα αεροπορικα ατυχηματα που εχουνε συμβει ισως απο τα μεγαλυτερα λαθη που μπορουσα να κανω πριν μπω σε αεροπλανο,τελος παντων εκανα την επιβιβαση μου στο αεροσκαφος της Aegean Airlines η θεση μου ητανε στο παραθυρο ηθελα να δω τα παντα απο εκει πανω ηθελα να δω τι ειναι αυτο που με τρομαζει.Το αεροσκαφος κανει taxi και κατευθηνεται στον αεροδιαδρομο ημουνα στην τσιτα γινεται η απογειωση τα ειδα ολα για 2 λεπτα καθηλομενος στο καθισμα ειπα μεσα μου δεν θα γινω ποτε πιλοτος μα ποτε...φτασαμε στο παρισι τελικα η πτηση πολυ καλη χωρις αναταραξεις..στον γυρισμο τα πραγματα χειροτερεψαν αναταραξεις σκοταδι και εγω ιδρωμενος...οπως και να εχει εγω με το που εφτσα στην αθηνα ξανα προβληματιστηκα τα εβαλα κατω και ειπα<<εσυ καποτε ηθελες να γινεις πιλοτος και τωρα τι?φοβασαι τα υψη?>> απο εκεινη την μερα μεχρι και σημερα εχω καει στα flight simulators μετα απο παρα πολλες συζητησεις με ειδικους καταφερα να ξεπερασω τον φοβο μου και σε ενα χρονο απο τωρα πρωτα ο θεος να παω στην Oxford aviation academy για να κανω αυτο το ονειρο πραγματικοτητα.Μετα απο ολα αυτα που εγραψα και σας κουρασα θα ηθελα αν πω σε ολους τους πετοφοβικους να αρχησουνε να παιζουνε καποιο ειδος flight simulator να πηγαινουν κοντα στα υψη(βουνα,λουνα παρκ 6 οροφο καποιας πολυκατοικιας) σε καμοια περιπτωση ψυχολογος αν ειναι δυνατον να δεινουμε λεφτα στους τρελοςγιατρους για το πιο ομορφο και ασφαλεστερο μεσο μεταφορας στον κοσμο...μαγκες και μαγκισες flight sim και θα δειτε αποτελεσματα καλες απο/προσγειωσεις!!!!:D :D :D
Φιλικα Πανος!
 
Μα είναι δυνατόν να μιλάς για αεροδιαδρομους και να λες ότι του χρόνου πας στη σχολή και ύστερα να συμβουλευεις όποιον έχει πρόβλημα με το ύψος να μην πάει σε καποιον ειδικό γιατρό αλλά να ανέβει σε μια πολυκατοικία και να παίζει flight sim παιχνίδια?

iPhone.png
Sent from a mobile device
iPhone.png
 
Γι'αυτο εχει υψοφοβια ο ανθρωπος, κακεντρεχη jimAEL! Τα αεροπλανα που πετουσε απογειωνοντουσαν απο αεροδιαδρομους! :D
 
panosfp96":1rjunjjl said:
σε καμοια περιπτωση ψυχολογος αν ειναι δυνατον να δεινουμε λεφτα στους τρελοςγιατρους για το πιο ομορφο και ασφαλεστερο μεσο μεταφορας στον κοσμο...
Eγώ πάλι γιατι πιστεύω πως ο τρελογιατρός είναι ο ψυχίατρος και όχι ο ψυχολόγος; :wall:
 
Nαι η αληθεια ειναι πως εκανα λαθος οσο αφορα την ορολογια αναμεσα στον αεροδιαδρομο και στον διαδρομο απογειωσης και προσγειωσης αντιστοιχα ζητω συγνωμη...οσο αφορα τον ψυχολογο-ψυχιατρο για μενα σε οποιον απο τους 2 επιλεξει να παει κανεις για να αντιμετοπισει το προβλημα της πετοφοβιας ειναι το ιδιο μιλαμε για το πιο ασφαλες μεταφορικο μεσο στον κοσμο,δηλαδη ενιωθα τον ιδιο φοβο οταν ημουνα στο αεροπλανο και οταν ημουν συνοδηγος στην εθνικη οδο ακριβως αλλα ποτε δεν πηγα σε κανενα ψυχολογο-ψυχιατρο το μυαλο ειναι πανω απο καθε φοβια αρκει να τα βαλεις κατω και τελος οσο αφορα τα flight sim και τα υψη προσωπικη γνωμη παντα θεωρω πολυ καλυτερο απο το να κατσεις να διαβασεις σε καθε site γιατι το αεροπλανο πεφτει σε κενο αερος η γιατι γινεται ετσι η απογειωση,προσγειωση να παει να αγορασει ενα flight simulator και να τα μαθει ολα αυτα διασκεδαζοντας παραλληλα και επισης οσο αφορα τα υψη απο πολυκατοικιες εγω ετσι αρχησα να ξεπερναω την πετοφοβια μου νικωντας το φοβο μου για τα υψη εχεις κερδισει την "μαχη"κατα 80%...Αυτα ειχα να πω συγνωμη αν ειχα καποιο περιεργο υφος. :)
 
Καλέ φίλε,κάνεις δύο λάθη:
α)Κάθε άνθρωπος αποτελεί διαφορετική περίπτωση.
β)Οι φοβίες δεν έχουν απαραίτητα μια γραμμική αιτιολόγηση και αντιμετώπιση.Αποτελούν συνήθως την εκδήλωση κάποιας καλά κεκαλυμμένης αιτίας που μπορεί να μην έχει καμία απολύτως σχέση με την εκδηλούμενη φοβία.Συνεπώς,η αντιμετώπιση "φοβάσαι τα ύψη,ανέβα σε ύψος" τις περισσότερες φορές δεν είναι επιτυχής.
Το βασικό στο χειρισμό των φοβιών είναι να δικαιολογείς-κατανοείς αυτόν που φοβάται,να τον κάνεις να νοιώθει άνετα και να μη ντρέπεται,να του εμπνέεις εσύ ασφάλεια και σταθερότητα.Αυτά,ειδικά για το αεροπλάνο.Και λίγο χιούμορ ενίοτε βοηθάει πολύ! ;)
 
Aγαπητε Αλεξ
Θα συμφωνησω οτι ο καθε ανθρωπος αντιμετοπιζει διαφορετικα τις φοβιες του δεν ειμαστε ρομποτικα φτιαγμενοι για να εχουμε ολοι κοινο τροπο αντιμετοπισης,αλλα εφοσον το θεμα με το αεροπλανο ειναι περιστρεφομενο γυρω απο τον θανατο οπως ειπανε και παραπανω τα υπολοιπα μελη του φορουμ καλο θα ητανε ο ανθρωπος που φοβαται τα υψη να αρχιζει να τα προσεγγιζει μερη οπου εχουνε υψος και με λιγη θεληση γιατι χωρις αυτη δεν γινεται τιποτα θα δει αποτελεσματα.Προσωπικα αυτο εφαρμοσα οποιος θελει το ακολουθει δεν ειμαι ουτε γιατρος ουτε ειδικος στο να διδασκω ατομα με πετοφοβικες ανυσηχιες απλα σε εμενα αυτο λειτουργησε.
 
γεια σας μηπως γνωριζετε εαν διοργανωνονται σεμιναρια η προκειτε να διοργανωθουν για πετοφοβικους καθως εχω και εγω το ιδιο προβλημα υστερα απο μια κριση πανικου δεν εχω ξαναμπει και θελω να ξεκινησω σιγα σιγα.ευχαριστω
 
Καλησπέρα σε ολους,
Για να μην σας κουραζω...
Απο την ώρα που τροχειοδρομή μέχρι την ώρα που ξεκινάει η διαδηκασια καθοδου το αγχος και ο φοβος δεν περιγραφεται!!!! Μιλαμε για ιδρωτας, ταχυπαλμια, αρνητικες σκεψεις..... :?
Την ωρα που ξεκιναει η διαδηκασια καθοδου τοτε αυτοματα ηρεμω σε παρα πολυ μεγαλο ποσοστο (οχι οτι το αγχος δεν υφιστατε...).
Την άλλη εβομαδα πεταω για Ιταλια και απο τωρα με εχειλουσει κρυος ιδρωτας!!!! :shock: :shock:
Οποιος μπορει να δωσει καποια συμβουλη ή εχει ακουσει κατι παρομοιο θα με βοηθουσε αρκετα.
ευχαριστω
 
Να σκέφτεσαι ότι το αεροπλάνο είναι το ασφαλέστερο μέσο!! Σε έμενα πιάνει! Αν και δεν φοβάμαι καθόλου, αυτή την φράση την έχω επιγραφή στην πόρτα του δωματίου μου...Αν φοβάσαι τα ύψη και από εκεί πηγάζει το άγχος, κλείσε θέση στον διάδρομο.
 
Top