Frequency scanner / AirBand

Καλησπερα σε ολους ,σημερα για πρωτη φορα ακουσα 3 συχνοτιτες του μακεδονια κοντρολ δηλαδη τους ελεγκτες,το 133.575 αχνα αλλα κατανοητα, το 132.375 επισης στο βαθος παλι κατανοητα και το 127.475 παρα πολυ καλα και ξεκαθαρα(χωρις το σκουελς) εδω στην Θεσσαλονικη στην Πυλαια,με το διπολακι ιδιοκατασκευης στο παραθυρο της βεραντας.Πιστευω ομως οτι συνεβαλαν τα ατμοσφαιρικα φαινομενα γιατι μεχρι χθες δεν ακουγα κανεναν απο αυτους τους σταθμους εκτος και αν μεγαλωσε η ισχη τους απο τον αναμεταδοτη.Τελικα ειναι εφικτο να ακουστουν οι σταθμοι αυτοι απο την Θασο εστω και αχνα ;)
 
γεια σας!
ειμαι καινουργιος στο airliners.gr!
θα ηθελα να μου δωσετε μερικες πληροφοριες σε σχεση με την airband και το τι χρειαζεται για να την πιασω!
Ψαχνω στο φορουμ και δεν βλεπω πληροφοριες για ΤΕΛΕΙΩΣ αρχαριους :| ! εχω ψαξει μερικα σκανερσ( http://www.antoniou24.gr/p.Dektis-Mayco ... 68201.html ) ή ( http://www.freebytes.com/catalog/produc ... ts_id=1325 ) και θα ηθελα την γνωμη σας. επισης θελω να ρωτησω αμα αυτα τα 2 παιρνουν εξωτερικη κεραια!
και τελος θα ηθελα να μαθω τι ειναι το ACARS(αν και κατι καταλαβα) και πως μπορουμε να συνδεσουμε το scanner με το pc για να δουμε τισ 'πληροφοριες της πτησης'(????) :?:
Αμα θελετε να μου στειλετε και p.m. αλλα νομιζω καλυτερο θα ηταν να απαντησετε εδω γ να το δουν και αλλοι οι οποιοι θα εχουν αποριες !
ευχαριστω! :D
 
Τι προτείνετε, Maycom AR-108 ή τον Alinco DJ-X3? Θα είναι το πρώτο μου scanner!
 
Τελικά πήρα το Maycom AR-108 και πριν λίγες μέρες παρήγγειλα από το FreeBytes μία Diamond SRH-789. Διάβασα πως βελτιώνει σε μεγάλο βαθμό την εμβέλεια. Ξέρει κανείς αν βελτιώνει τον ήχο;
 
Εμενα μαλλον το πρωτο μου θα ειναι ενα απο τα Kenwood TH-F7 ή TH-D7
 
Δεν ξέρω κάτι γι'αυτά. Αλλά θα σου προτείνω το Maycom AR-108, είναι φτηνό και πολύ εύκολο στην χρήση (ότι πρέπει για αρχάριους :great: )! Το κυριότερο όμως είναι πως ο ήχος είναι πεντακάθαρος και η εμβέλειά του είναι αξιοθαύμαστη για το μεγεθός του!
 
Ειναι και Πομπος αυτο Anasair :)
Δεν ειναι μονο δεκτης. Εχει εμβελεια σε ευθεια γραμμη 200nm
 
Όμως δεν χρειάζεται κάποιου είδους άδεια (ραδιοερασιτέχνη) για πομποδέκτη (δεν είμαι σίγουρος); Άν την έχεις σημαίνει πως είσαι γνώστης μερικών ακόμη πραγμάτων για τις ραδιοεπικοινωνίες. Άρα το μηχάνημα θα σου είναι ότι πρέπει!

Μην ξεχνάς όμως πως η Air-Band επηρεάζεται πολύ από βουνά κλπ.
 
ναι προφανως συμφωνω με ολα τα παραπανω...
 
Top