Global Aviation Academy

evarestos13":s7xvwbb9 said:
... (και ποιο οικονομική),ο τύπος αεροσκαφών δεν παίζει ρολο...

Εγώ στο είπα αυτό γιατί φαίνεται οτι κοιτάς και το οικονομικό της ιστορίας. Και σου λέω λοιπόν οτι στο οικονομικό παίζει ρόλο ο τύπος των αεροσκαφών.. Τι δεν καταλαβαίνεις; Σου ξαναλέω οτι αν μια σχολή έχει C172 θα μπορεί να έχει πολύ χαμηλότερες τιμές από μια που έχει DA42. Οπότε αφού κοιτάς το οικονομικό, θα πρέπει να λάβεις υπ' όψιν σου και τον τύπο των αεροσκαφών που θα έχει η σχολή. Ούτε τώρα το κατάλαβες;
(Δεν έκανα καμια σύγκριση με την εκπαίδευση στο C172 και το DA42, άλλο θέμα αυτό και ήδη είμαστε αρκετά off topic)
 
Διαβάζοντας διάφορα περί σχολών,πτυχίων, ηλικιών και επιθυμιών για την απόκτησή τους για μια ακόμη φορά καταλαβαίνω ότι μερικοί θα πρέπει πρώτα να μάθουν να σκέφτονται και μετά να ποστάρουν.
Άρθρον πρώτο.Όποιος νομίζει από μας ότι οι φαρδιές ταμπέλες και τα μεγάλα ονόματα των σχολών FTO εσωτερικού ή εξωτερικού θα τον βοηθήσουν να εμβαθύνει στην αεροπορική γνώση αντί να εμπιστευτεί μια αερολέσχη για παράδειγμα τουλάχιστον για το αρχικό στάδιο εκπαίδευσης,πλανάται πλάνην οικτρά.Ποιός σου είπε αγαπητέ συμφορουμίτη george75,ότι αν απευθυνθείς σε μια αερολέσχη το επίπεδο εκπαίδευσης σου δεν ακολουθεί τα πρότυπα των JAR;Ποιός σου είπε ότι ενδεχομένως δε γίνεται σωστή δουλειά πάνω στο αεροπορικό αντικείμενο και πιστεύεις ότι η απόκτηση ουσιωδών γνώσεων αποτελεί αποκλειστικότητα των FTO;Πρώτα μελετά ο μαθητής κι έπειτα έχει το λόγο ο εκπαιδευτής για επίλυση τυχόν αποριών.SELF STUDY PLUS INSTRUCTOR LECTURES.Αυτός είναι ο σωστός συνδιασμός.Άρθρον δεύτερο.Η ηλικία σου είναι καλή.Εγώ είμαι μεγαλύτερος και στο πίσω μέρος του μυαλού μου έχει σχηματιστεί η ιδέα του ATPL.Δεν διστάζουμε,τολμάμε και προχωράμε μπροστά κι αν είσαι στο ψάξιμο σου προτείνω ανεπιφύλακτα την ΑΕΡΟΛΕΣΧΗ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.Έλα να δεις από μόνος σου το πρόγραμμα εκπαίδευσης, πως πετάμε,που πετάμε και γενικά όλο το operation.Προσωπικά έχω 41 ώρες και τελειώνω στις 45 με ένα ακόμη ταξίδι 4ωρο και συγκεκριμένα στο αεροδρόμιο Ιωαννίνων και πραγματικά δεν βλέπω την ώρα γιατί τέτοιες πτήσεις αποτελούν εκπαίδευση για airliners με χρήση ραδιοβοηθημάτων και ότι αυτό συνεπάγεται.45 ώρες λοιπόν και με ένα λογικό κόστος των 140 ευρώ ανά ωρα.Το επίπεδο λοιπόν της εκπαίδευσης καθορίζεται όχι από το όνομα της σχολής αλλά από την ποιότητα των εκπαιδευτών και ειδικά όταν αυτοί προέρχονται από ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ και ΜΟΝΟ!!! Για περισσότερες διευκρινίσεις στείλε pm.

ΦΙΛΙΚΑ

ΝΙΚΟΣ
:cool:
 
Καλησπέρα παιδιά και από μένα..Λοιπόν..Σάν να έχουμε μπερδέψει κάποια πράγματα και πρός Θεού δεν υπάρχει καμιά ειρωνία από αυτό που λέω..Λοιπόν.Πρώτον...Η μόνη διαφορά
ενός που έχει PPL και του άλλου που έχει το ATPL δεν είναι τίποτα άλλο εκτός ότι ο ένας πληρώνεται και ο άλλος το κάνει για προσωπική του χρήση.Ο επαγγελματισμός και των δύο πρέπει να είναι ίδιος ,για την ασφάλεια ΟΛΩΝ μας.Η επιλογή μιας σχολής σαφώς για κάποιον που δεν έχει γνώση του αντικειμένου είναι ο τρόπος που θα σου δείξει ο άλλος ότι σέβεται τους στόχους σου και τα κίνητρα σου..Για παράδειγμα αν πας σε μια σχολή και του πεις πώς θέλεις να γίνεις αστροναύτης και εκείνοι θα σου πούν πως θα σε κάνουν ,τότε κάτι δεν πάει καλά..Δεν έχει διαφορά ένα C152-172 ή ένα piper arrow ή archer..Η σχολή είναι συνεπής με τα σέρβις των αεροπλάνων;;έχει όλα τα χαρτιά;;αυτά για την Global στα εγγυώμαι εγώ 10000%..Σαφώς και υπάρχουν αερολέσχες όπου για αυτό που λένε το κάνουν μια χαρά .αλλά υπάρχουν και αερολέσχες και σχολές που άλλα λένε και άλλα κάνουν..επιπλέον η global έχει κάποιους μαθητές που κάνουν PPL και οικονομικά είναι πολύ φθηνότερα και από σχολές και από αερολέσχες και προσφέρει και κάτι που δεν το κάνει ΚΑΜΙΑ σχολή και ΚΑΜΙΑ αερολέσχη.οι εκπαιδευτές της συγκεκριμένης σχολής όπως φέρονται σε ένα παιδί που κάνει το επαγγελματικό,ετσι φέρονται και σε έναν άλλο που κάνει το ερασιτεχνικό...και το βασικότερο είναι αυτο..να σε κάνουν χειριστή σοβαρό και όχι άντε βάλαμε τις ώρες και γίναμε πιλότοι..όποιος θέλει παραπάνω στοιχεία για το PPL της global θα χαρώ να τον ενημερώσω περαιτέρω σε πμ.καλό βράδυ σε όλους..
καλό θα είναι να μιλάμε με προσωπικές εμπειρίες και αποδείξεις για να βοηθάμε και να είμαστε καταννοητοί στα νέα παιδιά που θέλουν να ανοίξουν τα φτερά τους..είτε είναι 18 είτε 20 είτε 30 είτε 40 είτε 100 χρονών..
 
Καλησπερα σε ολους. Αναφορικα με το θεμα της global flight academy θα ηθελα και εγω να επιβεβαιωσω χωρις διαθεση υπερβολης οτι προκειται για μια εξαιρετικα αξιολογη σχολη με πολυ καλο επιπεδο εκπαιδευσης η οποια στεκεται επαξια απεναντι σε "φημισμενες σχολες" του εξωτερικου.Παρατηρωντας την αντιπαραθεση που υπαρχει κατα καιρους μεταξυ ενδιαφερομενων για τη συγκεκριμενη (αλλα και για αλλες) σχολη και το επιπεδο της, και ενος συγκεκριμενου ατομου (gfa) το οποιο υποστηριζει με εναν ιδιαιτερο τροπο τη συγκεκριμενη σχολη, θα ηθελα να πω να μην αποθαρυνονται και να μην σχηματιζουν αρνητικη γνωμη για τη συγκεκριμενη σχολη κρινοντας απο τα λογια και τις "υπερβολες"ενος ανθρωπου ο οποιος, μπορει να μην ειναι "βαλτος" και ενδεχομενος να εξυπηρετει ιδιοτελεις σκοπους και στοχους... Δηλωνω ευτυχης μαθητης της σχολης και προτρεπω οποιονδηποτε να επικοινωνησει απευθειας και μονο με τη σχολη για μια ενημερωση επι των υπηρεσιων της και αντιστοιχα να κανει μια ερευνα αγορας για να επιβεβαιωσει η να διαψευσει με τη δικη του νοητικη ικανοτητα τα λεγομενα των στελεχων της.Η συγκεκριμενη σχολη δεν χρειαζεται μεσαζοντες και κραχτες ειναι μια εξαιρετικα αξιολογη σχολη που οσα λεει τα κανει και μπορει ο καθενας να το δει με τα δικα του ματια.

Υ.Γ.Και καλο θα ειναι οι υπερβολες και οι συνεχεις αναφορες απο συγκεκριμενα ατομα να σταματησουν γιατι μονο κακο κανουν και λειτουργουν αποτρεπτικα για καποιους οι οποιοι βλεπουν σοβαρα αυτη τη σχολη και δε γνωριζουν περετερω για το χωρο.
 
Οσον αφορα τη GLOBAL οφειλω να πω οτι με τη μεχρι τωρα εκπαιδευση μου βλεπω οτι ειναι μια πολυ σοβαρη σχολη,τηρει κατα γραμμα τους κανονισμους και τη μεθοδολογια της εκπαιδευσης,εχει σοβαρους εκπαιδευτες που δεν χα'ι'δευουν αυτια,διδασκουν τα παντα,απο το Α μεχρι το Ω,το θεμα ειναι στο χερι του καθε εκπαιδευομενου κατα ποσο θα διαβασει και θα ασχοληθει με το αεροπορικο αντικειμενο και ποσο ορεξη εχει...κατα τη γνωμη μου η GLOBAL μεχρι σημερα που εκπαιδευομαι παρεχει πληρως ολα τα γνωστικα εφοδια σε εναν αυριανο πιλοτο για να ξεκινησει ειτε το χομπυ του ειτε την καριερα του ως επαγγελατιας.
 
Καλημερα! Επαναφερω το θεμα της global καθως περασαν 8 χρονια απτη συζητηση και θα ηθελα μια αποψη για τη σχολη ειτε απο σπουδαστες της ή απο ανθρωπους που πραγματικα ξερουν! :D
 
Top