Hellas Airlines!

Re: Ιδρυση νέας αεροπορικής εταιρίας στην Ελλαδα..

Φυσικά και θα μπορούσες να το κάνεις. Έχει συμβεί πολλές φορές αυτό στο παρελθόν.
Λέω ότι είναι κρατημένες γιατί δοκίμασα σε διάφορες ιστοσελίδες όπου κατοχυρώνεις domain name πχ http://www.sigmaweb.gr κ.α. και το αποτέλεσμα ήταν:

Λυπούμαστε! το hellasairlines.gr είναι ήδη κατοχυρωμένο

Domain Name Κατάσταση Περισσότερες πληροφορίες
X hellasairlines.gr Μη διαθέσιμο WWW WHOIS
X hellasairlines.com Μη διαθέσιμο WWW WHOIS
X hellasairlines.net Μη διαθέσιμο WWW WHOIS

Άρα φαντάζομαι κάποιος τα 'χει αγοράσει (ενδεχομένως και οι υπεύθυνοι της αεροπορικής) απλά δεν έχει ανεβάσει κάποια ιστοσελίδα ακόμη στα domain names αυτά.
 
Re: Και το όνομα αυτής... Hellas Airlines!

Φίλε Θανάσση καταρχάς καλωσήρθες στο φόρουμ. Η εταιρία μπορεί να ανακοίνωσε την ίδρυσή της αλλά μέχρι τώρα, από όσο ξέρω, δεν έχει δώσει κάποια στοιχεία σχετικά με τη λειτουργία της... αναμένουμε και εμείς πληροφορίες από τους υπεύθυνους.
Προς το παρών άκρα του τάφου σιωπή! :|
 
Re: Ιδρυση νέας αεροπορικής εταιρίας στην Ελλαδα..

Οκ μη βαρατε, με πεισατε! :mrgreen:

Απλα επρεπε να ψαξω καλυτερα!

thanks!
 
Re: Και το όνομα αυτής... Hellas Airlines!

micha":19f9lb1u said:
Σιγουρα δεν θα πεταει απο VOL ουτε για σκιαθο ουτε για θεσ/νικη αλλα θα κανει καποιο κυκλικο δρομολογιο περιλαμβανοντας την Αθηνα για σιγουρα , αλλιως δε βγαινει. ..
Σωστός, κι εμένα πήγε το μυαλό μου σε πτήσεις με ενδιάμεσο σταθμό την ΑΤΗ, έχω την εντύπωση ότι γλυτώνουν λεφτά έτσι...
 
Πάντως, αν το livery της εταιρίας είναι όντως αυτό που απεικονίζεται στο εν λόγω άρθρο, νομίζω πως διεκδικεί επάξια τον τίτλο του χειρότερου που 'χει περάσει ποτέ από αεροπορική εταιρία της Ελλάδας. Δεν ξέρω γιατί, αλλά αυτή η κυματιστή σημαία κάπως μου κάθεται στο στομάχι. Ίσως να μου φέρνει στο νου εκείνα τα άθλια κιτς μπλουζάκια με ελληνικές σημαίες που κυκλοφορούσαν πριν κάμποσα χρόνια.
 
ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΧΑΛΙ :puke: :puke: :puke:
Σαν προεκλογικης εκστρατειας....μηδενικη φαντασια αυτοι οι Θεσσαλοι.............
 
Η απέχθεια σας μάλλον έχει να κάνει με την ελληνική σημαία... Εγώ πάλι εύχομαι να πετύχει μόνο και μόνο για να μεταφέρει αυτή τη τεράστια ελληνική σημαία σε όσους πιο πολλούς προορισμούς γίνεται.
 
Όλοι κρίνονται από τον χρόνο... Η περιφερειακή διοίκηση της Μαγνησίας κάνει φιλότιμες προσπάθειες για να αναπτυχθεί ως επιβατικό το αεροδρόμιο της Νέας Αγχιάλου, έχει έναν πολύ καλό αεροσταθμό για τα δεδομένα του, αλλά με 1-2 πτήσεις την ημέρα και αυτές μόνο το καλοκαίρι δεν βγαίνει. Μια εταιρεία που έχει την βάση της εκεί θα βοηθήσει αν πάει καλά.

Βεβαίως υπάρχουν πλάνα για την ανάπτυξη του αεροδρομίου της Σκιάθου, που κατέχει και την μερίδα του λέοντος όσον αφορά τον τουρισμό από το εξωτερικό, με επιμήκυνση του διαδρόμου και επέκταση της πίστας. Και αν το αεροδρόμιο της Σκιάθου παραμένει η καλλίτερη επιλογή για όσους έχουν την Σκιάθο ως προορισμό, για την Σκόπελο και την Αλόννησο δεν έχει διαφορά αν πάρει κάποιος το ferry boat ή το Flying Cat από τον Βόλο ή από την Σκιάθο για να πάει στα νησιά αυτά.

Πέραν του ότι η Μαγνησία, ελέω Πηλίου, προσφέρεται και για χειμερινό τουρισμό. Η Σκιάθος τον χειμώνα έχει μόνο 1-2 πτήσεις την εβδομάδα από Αθήνα, το νέο (μεγάλο) terminal μάλιστα παραμένει κλειστό την χειμερινή περίοδο. Αντίθετα, η Αγχίαλος έχει προοπτική να λειτουργεί με καλό αριθμό επιβατών όλο τον χρόνο, εξυπηρετώντας χειμερινό τουρισμό προς το Πήλιο και όχι μόνο, καθώς βολεύει και για όλες τις πόλεις της Θεσσαλίας (Τρίκαλα, Καρδίτσα, Λάρισσα, Καλαμπάκα).

Άλλωστε, οι εταιρείες που έχουν έδρα στην περιφέρεια (εκτός Αθήνας) δεν έχουν να αντιμετωπίσουν τις εξωπραγματικές χρεώσεις του "Ελευθέριος Βενιζέλος". Φερειπείν, η Astra Airlines στην Θεσσαλονίκη ως τώρα τα καταφέρνει ικανοποιητικά. Την παλιά Cretan Airlines δεν την σκεφτόμαστε καν, όπως και άλλες εταιρείες όπως η Venus, Electra, Princess κ.τ.λ.. Αυτές είχαν δημιουργηθεί στο πόδι, σε μιαν περίοδο που μόλις είχε απελευθερωθεί η αγορά και όλοι ανέμεναν επερχόμενο θάνατο της Ολυμπιακής. Γι' αυτό και δεν ορθοπόδησαν. Σήμερα, υπάρχει παραπάνω εμπειρία. Αν κάποιος ξέρει τι κάνει, έχει πιθανότητες να τα καταφέρει.

Οπότε ας περιμένουμε. Μπορεί η Hellas Airlines να είναι μια ακόμα φούσκα. Μπορεί όμως και κάτι να γίνει... Αν αποτύχει, πέραν από όσους επένδυσαν σε αυτή, κανένας άλλος δεν θα βγει χαμένος. Αν όμως πετύχει, τότε η κεντρική Ελλάδα θα έχει ώφελος.
 
Κυματιστο η οχι, το livery ειναι απο τα πιο πατριωτικα! Μακαρι να πεταει παντου κ να το βλεπουν οσο περισσοτεροι γινεται!!!
 
Top