Hellenic Imperial Airways

Πωπωωω.. Ακούω διαφημίσεις της HIA στο ραδιόφωνο και μου ρχεται να :wall:
"Η επίσημη αεροπορική εταιρία για ταξίδια στην Ν. Αφρική" (ή κάπως έτσι)
"Η καλύτερη εταιρία charter στην Ευρώπη για το 2010"
και άλλα τέτοια.. Κανένα "ελληνικές ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΚΕΣ αερογραμμές" μένει να ακούσω για να :puke:

Είναι και τα 4 747 στην Αθήνα; Φαντάζομαι ένα απ' όλα θα έκανε όλες αυτές τις πτήσεις που της έδωσαν επάξια τον τίτλο της καλύτερης εταιρίας charter της Ευρώπης,ε :twisted: Τα άλλα τι κάνουν (πέρα απ' το να σκουριάζουν);

@Belavia: Προσφορά θα ήταν αν ήταν πιο φτηνή από την Etihad... Δεν ξέρω ποιος λογικός άνθρωπος θα διαλέξει την HIA αντί για την Etihad (που είναι και πιο φτηνή) επειδή δεν έχει connection.. Μάλλον με charter βλέπω να την βγάζουν πάλι προς τα κάτω για το μουντιάλ...
 
Παντωσ κανει μια προσπαθεια.κατι ειναι και αυτο τισ μερεσ μας.
 
Ε καλά... Από προσπάθειες στην Ελλάδα άλλο τίποτα.. Μόνο που μετά από κάθε προσπάθεια μένουμε με απολυμένους, απλήρωτους, επιβάτες στον "αέρα" κλπ κλπ.. Τι έχει αλλάξει δηλαδή από τότε που προσπάθησε να πετάξει για Μαντσεστερ, Τζέντα, Καζαμπλάνκα και θέλει να πάει Γιοχάνεσμπουργκ τώρα; Απλά μου φαίνεται οτι ρίχνει τρελή διαφίμηση μπας και πιάσει τίποτα γκρουπ κλπ που θέλουν να πάνε για το μουντιάλ και μετά πάλι 6 μήνες stored τα αεροπλάνα (άντε κανα charter για να βγει καλύτερη εταιρια και για το 2011)...
 
Ελα ρε MerNion..........αφου θα παρει και δρομολογια προς ΗΠΑ!!!!!!!!!Εχει μελλον αυτη η εταιρεια λεμε........ :shock:
 
Ένα πρόχειρο άκουσμα της διαφήμισης από έναν άσχετο με το θέμα, είναι εύκολο να καταλάβει περί τίνος πρόκειται. Η αοριστολογία σε όλο της το μεγαλείο.Παρ' όλο που δεν θυμάμαι επακριβώς τις φράσεις, η διαφήμιση λέει πάνω-κάτω: "Πετάμε για JNB και σε όλο τον κόσμο" ή "Πετάξτε από Αθήνα για JNB αλλά και σε άλλες πόλεις(!?!?!?) χωρίς στάσεις και καθυστερήσεις" κλπ όπου δείχνουν ότι πετάει μόνο σε μια πόλη και όσο για τις άλλες πόλεις του κόσμου... έχει ο Θεός.
Επίσης μου άρεσε το "με άνεση και ασφάλεια"!
 
Απογειώθηκε κάποιο από τα 747 τους χτες το βράδυ κατ τις 2, 2+ ??
 
GP707":1yo35o9p said:
Επίσης μου άρεσε το "με άνεση και ασφάλεια"!
Γιατί έχει παρουσιάσει κάποιο ατύχημα η εταιρία και το λες ειρωνικά???Μια χαρά εταιρία μου φένεται εμένα....μπορεί αν μην έχει σταθερά δρομολόγια αλλά δεν είναι και ATHENS....και δικά της αεροπλάνα έχει κια μην μου πείς πως ένα 747 δεν έχει άνεση και ασφάλεια γιατί θα πας στην κόλαση... :)
 
Για τα του 747 δεν μπορω παρα να συμφωνησω. Κατα τ αλλα, με 4 αεροπλανα απο τα οποια τα 3 ειναι ΜΟΝΙΜΑ στο LGAV (το 4ο ειναι καπου εξαφανισμενο) και αντε να κανουν κανενα runup στη χαση και στη φεξη, ε, δεν λες οτι πεταει κιολας για να βγαλεις και δεικτη ασφαλειας...
 
Αυτό θα έλεγα και γω :) η παρατήρηση δεν προέρχεται από στατιστικό δείγμα ικανό να τη δικαιολογήσει :) Ταυτόχρονα, δεν τα λές και νέα τα αεροπλάνα. Όσο καλοσυντηρημένα και αν είναι ή δεν είναι, τα αεροπλάνα είναι 25ετίας.
Με αυτό το δεδομένο λοιπόν, ακριβώς το αντίθετο σημαίνει. Στατιστικά 4 αεροπλάνα που πετάνε σπάνια, και είναι 25ετίας, στατιστικά είναι λιγότερο ασφαλή από νέα αεροπλάνα με καθημερινές πτήσεις. Αλλά εγώ να ρωτήσω το άλλο.
billos_340":1ldo8b4r said:
Μια χαρά εταιρία μου φένεται εμένα.
Αυτό με βάση τι το λές; Έχεις πετάξει και έχεις μείνει ευχαριστημένος; Σου αρέσει το δίκτυο; Το logo; Δε Λέω μακάρι να ορθοποδήσει κάποια στιγμή, αλλά μέχρι τώρα όλο για άτομα που πάνε και φεύγουν απλήρωτοι, δρομολόγια που ξεκινάνε και δε γυρνάνε, με κανένα ίχνος σταθερότητας και business plan.

Μια ερώτηση πιθανώς άσχετη και γενικότερη. Κάποτε θυμάμαι είχα διαβάσει σε μια εφημερίδα νομίζω για κάτι Β747 από Αφρική, απο εταιρία black listed στην Ε.Ε, το οποίο έκανε "και καλά" αναγκαστική προσγείωση στην Αθήνα, και δεν του επετράπει η αναχώρηση και οτι αγοράστηκε από ελληνική εταιρία. Είναι τελείως άκυρη η είδηση; Θυμάμαι λάθος; είναι περίπου έτσι; ή πρόκειτε για κάποιο απο αυτά τα 4;

EDIT: ναι με εκ των υστέρων αναζήτηση στο ίδιο ποστ, η black listed εταιρία ήταν η Air Universal απο την οποία γεννήθηκε η HIA, αλλά κάπου χάθηκα και κουράστηκα. Σημασία έχει οτι κάποιος το έχει ελέγξει το αεροπλάνο και αφού κρίθηκε οκ, δεν μου πέφτει λόγος. :)
Ευχαριστώ
 
Ναι έχεις δίκαιο....δεν το διατύπωσα σωστά.Με το εμένα μια χαρά εταιρία μου φένεται ενοούσα από άποψη ασφάλειας... :)
 
Top