Hellenic Imperial Airways

Τα Α340 της Gulf Air αν και είναι παραλαβής του 1998 από την Singapore όπως τα πρώην ΟΑ (παραλαβής 1999) είναι σε πολύ κακή κατάσταση εσωτερικά. Πολλά παράπονα από πελάτες της εταιρείας. Η Gulf προσπαθεί να τα αντικαταστήσει με Α330 και σε όλα τα εβδομαδιαία δρομολόγια, τα χρησιμοποιεί (ΒΟΜ 1 ημέρα, ΒΚΚ 2 ημέρες, KUL 2 μέρες , LHR 3 ημέρες, ΚΗΙ 4 ημέρες) την εβδομάδα. Οπότε εάν η ΗΙΑ τα πάρει, οι πελάτες της θα την πατήσουν γιατί εκτός του ότι τα καθίσματα τους είναι άβολα έχουν ακουστεί ότι υπάρχουν μέχρι και τρύπες στους τοίχους των τουαλετών.... :banana:
Μην μου πείτε ότι η ΗΙΑ θα έχει χρόνο να τα επιδιορθώσει. Κρίμα αυτή η εταιρεία κάνει τα πάντα για να γελοιοποιεί το όνομά της. Δεν έχει ακούσει την παροιμία : Καλύτερα να σου βγει το μάτι παρά το όνομα;.
Ή νομίζουν ότι οι Έλληνες της Αμερικής θα τους χρησιμοποιούν εάν δεν προσφέρουν ποιοτικό προϊόν. Μια φορά θα τους ξεγελάσουν και ύστερα θα τους ψάχνουν.
Πάλι για καλοκαιρινή αρπαχτή ψάχνουν;
 
Belavia":1zq4uqhi said:
Πάλι για καλοκαιρινή αρπαχτή ψάχνουν;

γιατι, ολη η προιστορια της εταιριας αλλα και αυτες οι τελευταιες ενεργειες σου δινουν την εντυπωση οτι προκειται για κατι αλλο?
παρεπιπτοντως, το μουντιαλ στη Βραζιλια ποτε ξεκιναει? απο τωρα διαφαινεται η "εναρξη τακτικων δρομολογιων Αθηνα-Ριο με τα υπερυγχρονα Boeing 747-200"
 
Belavia":3ptq20c1 said:
...υπάρχουν μέχρι και τρύπες στους τοίχους των τουαλετών....

Με ένα "στοκαρισματάκι" όλα μέλι γάλα! Άλλωστε μη ξεχνάμε οτι οι τρύπες στις τουαλέτες πάντα χρειάζονται για εξαερισμό :banana:
 
Εγώ λέω ότι η HIA θα τα διαφημίζη ώς έχοντα και urinal,άρα εφάμιλλα με το 380 τής Lufthansa.

(Μετά απ'αυτό,θα δικαιούται "διά" να ζητά να ενταχθή και στην Star Alliance..............)
 
TIMETABLE – HELLENIC IMPERIAL AIRWAYS
TYPE OF AIRCRAFT AIRBUS A340-300

FLT NUM. / DAY / ROUTE / DEP. / ARR.
HT 411 SATURDAY ATHJFK 1730 2130
HT 411 MONDAY ATHJFK 1730 2130
HT 411 WEDNESDAY ATHJFK 1730 2130
HT 411 FRIDAY ATHJFK 1730 2130

HT 412 FRIDAY JFKATH 2330 1700
HT 412 SATURDAY JFKATH 2330 1700
HT 412 MONDAY JFKATH 2330 1700
HT 412 WEDNESDAY JFKATH 2330 1700

Τιμές ξεκινούν από 578 € one way! (με φόρους) πολύ καλό! Και 797 € για round trip! :great:

Πάντως όλοι περιμένουμε να δούμε Φώτο με τα Α340, και όχι μόνο! Επίσης περιμένουμε και τα Α321 :D

Εγώ πάντως τους εύχομαι να παν καλά και να δούμε ακόμα μια εταιρία δυναμική στην Ελλάδα.
 
Σχετικά με το θέμα των φημών για αναφορά στην ΥΠΑ από κυβερνήτη της HIA, κάθε άλλο παρά φήμες είναι , η αναφορά έχει κατατεθεί στις αρχές Μαρτίου προς το Δ2 της ΥΠΑ, και αναφέρει συγκεκριμένα σοβαρά γεγονότα σχετικά με την πτήση από BKK-HER στο τέλος του Φεβρουαρίου.
 
bari":qvfqcewd said:
γιατι, ολη η προιστορια της εταιριας αλλα και αυτες οι τελευταιες ενεργειες σου δινουν την εντυπωση οτι προκειται για κατι αλλο?
παρεπιπτοντως, το μουντιαλ στη Βραζιλια ποτε ξεκιναει? απο τωρα διαφαινεται η "εναρξη τακτικων δρομολογιων Αθηνα-Ριο με τα υπερυγχρονα Boeing 747-200"
Business Prospects - 4 year plan:
2011: Eurobasket ==> Λιθουανία
2012: UEFA Euro ==> Πολωνία, Ουκρανία
2012: Olympic games ==> Λονδίνο, UK
2013: Eurobasket ==> Σλοβενία
2014: World Cup ==> Βραζιλία
2014: FIBA World Championship ==> Ισπανία
2014: Winter Olympics ==> Σότσι, Ρωσία

Αν προσθέσουμε Hajj, άνοιγμα Κίνας-Ινδίας για τουριστικά τσάρτερ, eurovision, επαναπροωθήσεις μεταναστών και τα force majeure, οι προοπτικές διαφαίνονται λαμπρές - ίσως και να χρειαστούν extra α/φη :twisted:
 
Φίλε ΟΑ701 συγχαρητήρια για το business plan που ετοίμασες!! Νομίζω οτι εκεί στην ΗΙΑ,θα το λάβουν σοβαρά υπόψιν τους...Με αυτές τις κινήσεις θα κρατηθούν και έτσι θα δώσουν το παρόν και σε μεγάλα αθλητικά γεγονότα απ'το 2015 και μετά...

Είμαι σίγουρος πάντως,οτι θα χρειαστούν πρόσθετα αεροσκάφη από του χρόνου...Μην ξεχνάμε οτι έρχεται το 2012 και οι φυσικές καταστροφές θα είναι συνεχείς! :mrgreen:
 
Top