HER/LGIR Heraklion TRAFFIC

  • Thread starter GP707
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Royal Nederland AIr Force

Γεια και απο μενα!
Ειναι η πρωτη φορα που γραφω στο φορουμ του airliners.gr παρα το γεγονος οτι ειμαι ταχτικος επισκεπτης του...
Θελω να ρωτησω τι δουλεια εχει το KDC-10-30CF της Ολλανδικης Πολεμικης Αεροποριας στο Ηρακλειο?
Το εν λογω αεροσκαφος το ειδα σε διαδικασια προσγειωσης περιπου στις 27 Αυγουστου απο την πλαζ Αρινα στο Ηρακλειο και μου εκανε τρομερη εντυπωση.Καμια σχεση με ολα τα αλλα που προσγειωθηκαν εκεινη την ημερα.Πετουσε σχετικα χαμηλα και με πολυ θορυβο..
Απο οτι ειδα και σε φωτο που ειναι ανεβωασμενη στην ιστοσελιδα https://www.airliners.gr/community/album_page.php?pic_id=8336 το αεροσκαφος ηταν εκει στισ 16 αυγουστου...και με δεδομενο οτι εγω το ειδα καμια 10αρια μερες αργοτερα....μιπως ειναι συχνος επισκεπτης στο LGIR?
Ξερει κανεις τιποτα σχετικως?

ciao a tutti...

Vangelis A.
 
Πιθανώς έχει ενοικιαστεί από την Π.Α. για εκπαίδευση των πιλότων των F-16 b.52+ της Σούδας στον εναέριο ανεφοδιασμό.
 
Γενικότερα πάντως, δεν είναι κάτι σπάνιο αεροσκάφη ξένων Πολεμικών Αεροποριών να κάνουν technical stop σε ελληνικά αεροδρόμια. ;)
 
Να πω πως δεν βλέπω τίποτα παράξενο;
Tα pods στους πυλώνες είναι παρεμβολείς (jammers) και/η εξομειωτές απειλών (threat simulators pods) όπου εκπέμπουν π.χ. σαν ραντάρ ή πύραυλος κ.λ.π.
Παρεπιπτόντως ξέρουμε τον λόγο της επισκέψεως τους στην Ελλάδα;
Ήταν απλώς στάση ανεφοδιασμού πτήσης προς άλλη χώρα ή μήπως είχαν ενοικιαστεί από την Π.Α. μας ;
 
Σταση ανεφοδιασμου ηταν. Οσο αναφορα στην "παραξενια" εχει να κανει με δημοσιευση εφημεριδας πριν 3-4 μερες περι παραξενων πτησεων εμπλεκομενων με CIA κ.α. Δυστυχως δεν θυμαμαι μερα και εφημεριδα αλλα θυμαμαι το reg γιατι τα βλεπουμε πολυ συχνα τωρα τελευταια στο Ηρακλειο!! ;)
 
H FRA είναι μία βρετανική και πολύ σοβαρή εταιρεία σε αυτό που κάνει.

Προσλαμβάνεται από τις πολεμικές αεροπορίες πάρα πολλών χωρών και κάνει πολλαπλές δοκιμές σε διάφορα ηλεκτρονικά συστήματα.

Στην χώρα μας είχε δουλέψει στη Λάρισα πρίν 5-6 χρόνια, γιά λογαριασμό της ΠΑ.

Τώρα, προφανώς, κάπου Μέση Ανατολή πάει γιά δοκιμές.

Δεν κουβαλάει κρατουμένους η FRA. Εξάλλου, δεν έχει χώρο πού να τους βάλει !!! Τα αεροπλάνα αυτά είναι γεμάτα μηχανήματα μέσα στην καμπίνα.

http://www.fraviation.com/
 
Top