Η νέα τάση επιβολής έξτρα χρεωσης στις αποσκευες

Πριν 10 ημέρες. Γιατί?
 
Η αλλαγή στην πολιτική χρέωσης μεταφοράς αποσκευών στις πτήσεις των Κ.Α. έχει γίνει πολλούς μήνες πριν.
aakunz":7wt1lul0 said:
Από 1η Δεκεμβρίου 2010, οι Κυπριακές Αερογραμμές περνούν από το weight concept στο piece concept. Ενδεικτικά, οι επιβάτες Y θα δικαιούνται πλέον να μεταφέρουν δωρεάν μόνο μία αποσκευή μεγίστου βάρους 23 κιλών. Κάθε επιπλέον κομμάτι που μπαίνει στο hold θα χρεώνεται με €60,00 ανά σκέλος.

Δε νομίζω πως θα κάνουν ιδιαίτερη χαρά οι κύπριοι weekend shoppers που φεύγουν από Αθήνα τις Κυριακές με "μπαούλα"...

http://cyprusair.com/703,0,0,0,1-Baggage-guide.aspx#>>
 
Ευχαριστώ για την ενημέρωση aakunz.
Αν και θεωρώ ούτως ή άλλως ανέντιμη την παντελή έλλειψη πληροφόρησης της εταιρίας είτε μέσω πρακτορείου είτε μέσω ηλεκτρονικής κράτησης. (εγώ έκανα κράτηση μέσω κυπριακού πρακτορείου)
Μήπως γνωρίζεις τι ισχύει σχετικά με το θέμα για την ΟΑ και την aegean ?
 
Η ενημέρωση έγινε και μέσω της ιστοσελίδας στα τέλη Νοεμβρίου με ένα μεγαλο εικονίδιο και υπάρχει ακόμα ένας σχετικός σύνδεσμος στο αριστερό τμήμα της Αρχικής Σελίδας (χωρίς το εικονίδιο). Αν θέλεις τη γνώμη μου, η εταιρεία μερίμνησε εγκαίρως, απλά πολλές φορές δεν το καταλαβαίνουμε οι ίδιοι ότι έχει αλλάξει κάτι, μέχρι αυτό το κάτι να τύχει σε εμάς. Επειδή τόσα χρόνια παίρναμε παραπάνω βαλίτσες, δε σημαίνει ότι αποκτήσαμε αιώνιο δικαίωμα να παίρνουμε πάντα παραπάνω βαλίτσες. Με άλλα λόγια, αν μου επιτρέπεις, το να τους κατηγορείς ότι "σε εξαπατούν" ή ότι προβαίνουν σε "αυθαιρεσίες" όταν έχουν μάλιστα έχουν αναρτήσει την πολιτική τους στην ιστοσελίδα τους, δεν είναι σωστό.

Το μοντέλο αυτό τείνει να υπερισχύει τα τελευταία χρόνια στις περισσότερες εταιρείες που πετούν εντός Ευρώπης. Οι Κυπριακές Αερογραμμές είναι οι πρώτες που το εισήγαγαν στα δρομολόγια Ελλάδας-Κύπρου (1χ 23kg), και είναι οι πρώτες που δέχτηκαν τα "πυρά" των δυσαρεστημένων επιβατών, που δεν είχαν ενημερωθεί σωστά. Ολυμπιακή και Αιγαίου, προς το παρόν μένουν στα 20 κιλά συνολικά, σε μία ή περισσότερες αποσκευές. Αυτό όμως σύντομα πρόκειται να αλλάξει. Αν αγοράσεις πτήση της ΟΑ, η οποία εκτελείται από τις Κυπριακές Αερογραμμές, εφαρμόζεται η πολιτική της CY.

ΥΓ. Το γραφείο που σου πούλησε το εισιτήριο, ως εκπρόσωπος της αεροπορικής εταιρείας, όφειλε να σε ενημερώσει. Ως συνεργάτης των Κυπριακών Αερογραμμών, είχα λάβει επιστολή από την εταιρεία. Αν έλαβες απόδειξη ηλεκτρονικού εισιτηρίου, είναι πολύ πιθανό να δεις κάπου επάνω την ένδειξη 1P ή 1Piece. Θα ήταν λοιπόν σωστότερο να διαμαρτυρηθείς στο γραφείο και όχι στον υπάλληλο της εταιρείας, ο οποίος εφαρμόζει τις εντολές που του έχουν δοθεί και είναι υπόλογος στον προϊστάμενό του.
 
Μήπως γνωρίζει κανείς εάν όταν κλείσεις εισιτήρια σε πτήση Iberia operated by Vueling υπάρχει εξτρά χρέωση για τις αποσκευές; Βλέπω μια διαφορά στην τιμή αν επιλέξεις αυτό σε σχέση με εισιτήριο στην ίδια πτήση απευθείας από τη Vueling...
 
Top