Η πρώτη πτήση μας !!!

1991 Αθήνα Λάρνακα με το Α300Β4 "Τηλέμαχος" της ΟΑ, (Νηολόγια αγνοούσα τότε!)
Φανταστική εμπειρία, με εντυπωσίασε το αίσθημα στο στομάχι κατα την απογείωση αλλά και η προσγείωση φυσικα!
παιδικό τράυμα ότι ήμουν σε εσωτερική τετράδα θέσεων, ενω στο αντίστοιχο παράθυρο καθόταν ένα $#^%$#^%*& παιδάκι το οπόιο γκρίνιαζε και έκλεινε το παραθυρό του κλείνοντας τη θέα που τόσο ήθελα να δω έστω και απο μακρυά!
 
geia se olous!!! eimai kainourgios edw!!!! trelainomai apo mikro paidi me ta aeroplana!! :)
me auto ton tropo kanw kai thn prwti mou parembasi edw. H prwti mou ptisi htan ton Iounio tou 1978, egw moliw 6 minwn, apo DUS-LGAV-LGKO-LGAV-Chania (den thymamai ton Kwdiko)-LGAV-DUS!!! gia na me gnwrisoun oi syggeneis kai gia na me baptisoun. Fysika me OA thn opoia timisame apeires fores ws to 1995, me mia mikri paraspondia to 1992, opote xrisimopoisame thn AeroLoyd kai thn HappagLoyd. :) auta ta oliga!
 
anno1978":3do979mj said:
apo DUS-LGAV-LGKO-LGAV-Chania (den thymamai ton Kwdiko)-LGAV-DUS!!!

Το LGAV βέβαια τότε δεν ήταν αεροδρόμιο αλλά λασποδρόμιο... :p Μάλλον στο LGAT είχες πετάξει! ;)
 
em, nai exeis ena dikio!!! :D Mporei na to sxediaze tote o makaritis o Karamanlis, alla den ekana kai taxidi sto xrono!!!! :)
zitw to LGAT loipon. kai fantazomai htan to Dytiko logw Olympiakis
 
Η πρώτη πτήση που θυμάμαι (γιατί την πρώτη,ATH-TLV την είχα κάνει σέ ηλικία κάτι μηνών...) ήταν ATH-FCO-ORY (CDG δέν υπήρχε τότε διότι ζούσε ακόμα ο στρατηγός.. :D ),μέ DC6 τής OA φυσικά.Καί το μόνο που θυμάμαι από αυτό το ταξίδι ήταν η αναμονή στο FCO σέ μιά αίθουσα -προφανώς εστιατόριο,γιατί καφετέριες τότε δέν υπήρχαν- μέ θέα στό apron το οποίο ήταν σχεδόν άδειο,μέ μόνο μία Ντακότα καί το δικό μας.

Λϊγες μέρες μετά έκανα καί μιά ORY-BRU μέ Caravelle τής Sabena,ένθα γιά πρώτη φορά είδα να ανεβαίνουμε μέσα από τα σύννεφα,τά οποία νόμιζα οτι θά..λέρωναν το αεροπλάνο (πέντε χρονών ήμουνα,τόσα ήξερα,τόσα έλεγα-εξέφρασα μάλιστα και την διαμαρτυρία μου πρός την ηγουμένην εις άπταιστον γαλλικήν :D )
 
mporoume na poume kai gia thn prwti ptisi pou thymomaste??? :D
 
Λογικά ναί,γιατί αυτή πρέπει να θεωρήται "ουσιαστικά" η πρώτη πτήση μας αφού από αυτήν έχουμε προσωπικές αναμνήσεις.

Αλλωστε αυτό έκανα και εγώ,αφού από την "επίσημα" πρώτη πτήση μου (ATH-TLV) δέν θυμάμαι τίποτε εφ'όσον ήμουν μόλις μερικών μηνών.Τά μόνα "τεκμήρια" που έχω γιά το οτι αυτή η πτήση όντως έγινε είναι η σφραγίδα στο διαβατήριο τού πατέρα μου (που το έχω φυλάξει) και τό σχετικό εισιτήριο τής EL-AL.
 
Λοιπόν!!!! γεια και πάλι!!! σχετικά με την πρώτη πτήση που θυμάμαι (ή που θα έπρεπε να θυμάμαι) είναι το 1983 με OA, DUS-LGAT-KGS. Πρέπει να ήταν κάποιο Airbus στο πρώτο σκέλος, με καθίσματα 3-4-3 στη σειρά, εγώ κλασσικά παράθυρο-από μικρός βιτσιόζος. Θυμάμαι εκείνα τα πορτοκαλί χνουδωτά καθίσματα της Ολυμπιακής, τα μεταλικά μαχαιροπίρουνα με το λογότυπο Olympic, που όλοι οι Έλληνες εξαφανίζανε στις τσάντες τους :p
Θυμάμαι την αίσθηση στην απογείωση και την άφιξη στο Ελληνικό. ξέρετε με το που έβγαινες από την πόρτα του αεροπλάνου στο πρώτο μεγάλο σκαλοπάτι και σου ερχότανε όλος αυτός ο καύσωνας του αεροδρομίου με την ιδιαίτερη μυρωδιά του. ΑΑΑΑΑ, ναι και μην ξεχάσω, το ομοίωμα του 747 αν θυμάμαι καλά στην αίθουσα αναμονής του Δυτικού, καθώς και οι χυμοί και οι τυρόπιτες. Εγώ όπως βλέπετε δεν τρώω μόνο στο αεροπλάνο, αλλά και στο αεροδρόμιο :D
 
anno1978 said:
Πρέπει να ήταν κάποιο Airbus στο πρώτο σκέλος, με καθίσματα 3-4-3 στη σειρά

8α σε συγχωρέσουμε μιας και σου έμειναν στη μνήμη εκείνα τα θεϊκά καθίσματα στις αποχρώσεις του πορτοκαλοκκόκινου ...
Πιθανότατα ταξίδεψες με Α300Β4 σε 2-4-2. Εάν πάλι ήταν πράγματι 3-4-3, ε τότε είχες την χαρά ενός Jumbo ;)
 
s' euxaristw megalopsyxe captainjumbo, pou me sygxwreis gia to mikro mou lathos!!!! sigoura den htan 747 kai htan ena aplo Airbus!!! :p 2-4-2,e? ase pou akomi mathainw ta eidh twn aeroplanwn.
dystyxws ta 747 den eixan thn timh na me filoxenhsoun se kapoia apo tis ptiseis tous!!!! :D
pantws thymamai oti den ithela na brethw se kapoia apo ta mesaia kathismata kai eixa trelanei tous goneis mou gia parathyro :)
 
Top