Η πρώτη πτήση μας !!!

Εγώ όταν ήμουν 38 ημερών στην πτήση 032 της Ολυμπιακής Αεροπορίας από Αθήνα για Λέρο με το Dornier 228.
 
Σε ηλικία 36 η πρώτη πτήση για Νέα Υόρκη με το 343 της ΟΑ.
 
1997 ATH - CHQ με Boeing 737-200 (Olympic Airways)
 
CFU - ATH το 1987 με την ΟΑ601 και το 737-200 και μου είχε κάνει πολύ εντύπωση το πόσο κοντά φαινόταν οι κορυφογραμμές της Πίνδου απ το παράθυρο!
 
Τέλος δεκαετίας του 70 ασυνόδευτος Αθήνα Ηράκλειο με Ολυμπιακή. Η πρώτη πτήση που καταλάβαινα τι γινόταν ήταν Αθήνα Λήμνος πάλι με Ολυμπιακή ως φαντάρος το 1987. Στο φανταριλίκι έκανα 3-4 φορές το πήγαινε έλα στη Λήμνο, ανάμεσα στα άλλα με Γκούφυ και C-130. Σαν να ήμουν στη καρότσα αγροτικού ήταν!!!
 
Πάσχα του 1982 σε ηλικία 11 μηνών από Αθήνα για Λάρνακα... όπως είναι φυσικό δεν θυμάμαι τίποτα.
 
Σε ηλικία 25 ετών με το Α-320 των Κυπριακών Αερογραμμών από Λάρνακα για Αθήνα παραμονές Χριστουγέννων
το 1995.Φοβερή εμπειρία!! :cool:
 
Στα 15 μου την με την πτήση TK668 , ISTANBUL ataturk - ERZURUM με TURKISH AIRLINES .
 
Με τον "Αίαντα" της Ολυμπιακής στις 12 Αυγούστου 1990 και την ΟΑ 290 για Λονδίνο, σε ηλικία 15 ετών. Στο αριστερό μέρος του αεροσκάφους, παράθυρο στη σειρά 31. Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι μέχρι την ακριβώς μπροστινή σειρά ήταν οι θέσεις, όπου επιτρεπόταν το κάπνισμα και όλος ο καπνός έφευγε κανονικά προς τα πίσω. :D Η πρώτη απογείωση με διεύθυνση προς τον Πειραιά και δεξιά στροφή προς τη θάλασσα. Εγώ πάλι, κολλημένος στο παράθυρο προσπαθώντας να διακρίνω από ψηλά τη γειτονιά και το σπίτι μου (μάταια!!!). Η πτήση κύλησε ομαλά χωρίς ίχνος αναταράξεων ούτε πάνω από τις Άλπεις, ούτε και στην προσέγγιση στο Λονδίνο. Επιστροφή μετά από 10 ημέρες με το "Νεοπτόλεμο".
 
Top