Inflight wi-fi

Χτες ATH - LCA. Άνοιξε μόλις περάσαμε τα 10.000 ft, είχε διαθέσιμο μονο το πακέτο text& surf, ΔΩΡΕΑΝ για όλη την πτήση. Μια χαρά έπαιζε, σήκωσε και κλίση φωνής με skype και mesenger. To ιντερνετ χάθηκε κάπου μετά την Ρόδο - καστελόριζο. Βγαίναμε μέσω Frankfurt gateway. Οι θύρες φόρτισης μείναν ανοικτές μέχρι που δέσαμε στην γέφυρα για αποβίβαση. Ηταν το SX-NED
 
ATH-CDG-ATH δούλεψε άψογα και στα δύο σκέλη με τον M&B λογαριασμό μου. Streaming Netflix για όλη τη διάρκεια καθώς κι ένα τηλεφώνημα viber
 
Στο ATH-CDG-ATH δούλεψε και σε εμένα (business class) με εξαιρετική ταχύτητα και λειτούργησαν όλες οι εφαρμογές. (SX-NAB)
 
Θέλουν αλλαγή server κάποια αεροσκάφη γι'αυτό δεν δουλεύει.
 
Προχτές στην πτήση μου από ATH - CHQ λειτούργησε άψογα το Free 10'. Με πολυ καλή ταχύτητα. Το μόνο κακό είναι οτι 3 μέρες μέτα, στην επιστροφή μου, δεν λειτουργούσε γιατι όπως λεει και με μικρά γραμματάκια "Το πακέτο αυτό είναι διαθέσιμο μία φορά για κάθε συσκευή." Πιστεύω θα μπορούσαν να έχουν το Free 10' κάθε φορά που ταξιδεύει κάποιος μαζί τους.

Υ.Γ. Πάντως σε πιο μακρινό δρομολόγιο, πιστεύω αξίζει να δώσει κάποιος 4 ευρώ για να χαζέψει στο Ίντερνετ.
 
Χθες που πέταξα με το SX-DGZ ούτε που κατάλαβα ότι έχει WiFi. Δεν το ανέφερε το πλήρωμα και το κατάλαβα ελάχιστα λεπτά πριν την προσγείωση απο ενα έντυπο στο literature pocket. Γνωρίζει κάποιος αν δίνει πρόσβαση gate to gate?
 
Σε πόσα α/σκάφη του στόλου έχει εγκατασταθεί ήδη το σύστημα?
Τη Δευτέρα πετούσα AXD-ATH-SKG-CDG με εξαργύρωση και είπα καλή ευκαιρία να το δοκιμάσω κι εγώ.
Περίμενα πως και πως το σκέλος SKG-CDG. Με λύπη διαπίστωσα ότι ενώ στο AXD-ATH και ATH -SKG υπήρχε εγκατεστημένο το σύστημα (είδα το εικονίδιο πάνω από την 1D), στο α/σκάφος στην SKG-CDG δεν υπήρχε.
Σίγουρα ο προγραμματισμός της εταιρείας εξαρτάται από άλλα πράγματα αλλά μήπως θα έπρεπε να συνυπολογιστεί και αυτό ώστε τουλάχιστον να εγκαθίσταται το σύστημα σε όσα α/σκάφη ταξιδεύουν εξωτερικό??
 
Μόνο τα neo έχουνε wifi..άντε να βάλουν και σε αυτά με sharklets μιας και έχουν ακόμη χρονιά μέχρι να αποσυρθούν αλλά αμφιβάλλω αν γίνει πριν τον χειμώνα...εδώ την καμπίνα δεν άλλαξαν ακόμη σε αυτά..
 
Σε πόσα α/σκάφη του στόλου έχει εγκατασταθεί ήδη το σύστημα?
Τη Δευτέρα πετούσα AXD-ATH-SKG-CDG με εξαργύρωση και είπα καλή ευκαιρία να το δοκιμάσω κι εγώ.
Περίμενα πως και πως το σκέλος SKG-CDG. Με λύπη διαπίστωσα ότι ενώ στο AXD-ATH και ATH -SKG υπήρχε εγκατεστημένο το σύστημα (είδα το εικονίδιο πάνω από την 1D), στο α/σκάφος στην SKG-CDG δεν υπήρχε.
Σίγουρα ο προγραμματισμός της εταιρείας εξαρτάται από άλλα πράγματα αλλά μήπως θα έπρεπε να συνυπολογιστεί και αυτό ώστε τουλάχιστον να εγκαθίσταται το σύστημα σε όσα α/σκάφη ταξιδεύουν εξωτερικό??
Όλα πάνε εξωτερικό, πως θα γίνει αυτό που λες;
Post automatically merged:

Μόνο τα neo έχουνε wifi..άντε να βάλουν και σε αυτά με sharklets μιας και έχουν ακόμη χρονιά μέχρι να αποσυρθούν αλλά αμφιβάλλω αν γίνει πριν τον χειμώνα...εδώ την καμπίνα δεν άλλαξαν ακόμη
Το SX-DGZ που έγραψα παραπάνω είναι CEO οχι NEO και έχει εγκατεστημένο WIFI. Έχει ξεκινήσει η διαδικασία εδώ και αρκετό καιρό. Τώρα μέσα στο καλοκαίρι δεν παίζουν τέτοιες εργασίες, όταν κάνουν C-CHECK κάνουν και την εγκατάσταση.
 
Με CEO που πέταξα προχτές (SX-DNB και SX-DNC) είχε κανονικά WIFI και στικερ στην πόρτα δεξιά όπως έμπαινες στο αεροσκάφος, και σε κάθε θέση μικρό έντυπο για το πως θα κανείς σύνδεση.
 
Top