Jat airways Athens-Belgrade-Sarajevo

magica

Low-Cost-Class-Member
Εγγραφή
07/07/2010
Μηνύματα
29
Likes
0
Καλησπέρα σας. Εχω κλείσει να πάω από Αθηνα - Σαράγεβο αλλά έχει ενδιαμεση στάση στο Βελιγράδι. Και οι δύο πτήσεις είναι με την JAT και έχω μόνο 35 λεπτά στο Βελιγράδι. Θα ήθελα να ρωτήσω τι θα χρειαστεί να κάνω σε αυτά τα 35 λεπτά για να μπώ στο δεύτερο αεροπλάνο; (ελεγχος ή οτιδήποτε αλλο)
Τι θα γίνει σε περίπτωση καθυστέρησης στην πτήση Αθηνα-Βελιγράδι; Το αεροπλάνο για Σαράγεβο θα μας περιμένει;
Επισης πόσες βαλίτσες επιτρέπεται να έχω? Πόσο είναι το επιτρεπόμενο όριο κιλών;

Ευχαριστω
 
Contact
Goran Veličković
Address
Athens International Airport, Main terminal building level 4/J20, 19 019 Spata
Phone:
+ 30 210 353 11 93, +30 210 353 04 04
+ 30 210 353 11 94
mob. +30 694 41 51 421
Fax: + 30 210 362 94 01
e-mail: stm.ath@jat.com
Working hours
Monday 8:30-16:30
Tuesday 9:00-16:30
Wednesday 8:30-16:30
Thursday 9:00-16:30 and 18:55-20:55
Friday 9:00-16:30
Saturday Closed
Sunday Closed
 
Το πιο πιθανό είναι, όταν θα κάνεις check in στο Ελ. Βενιζέλος να σου δώσουν δύο κάρτες επιβίβασης : μία για το σκέλος Αθήνα - Βελιγράδι και μία για το σκέλος Βελιγράδι - Σεράγιεβο. Οπότε όταν φτάσεις στο Βελιγράδι, αρκεί να βρεις την πύλη αναχώρησης για την πτήση προς Σεράγιεβο και να κατευθυνθείς σε αυτή. Οι αποσκευές θα μεταφερθούν αυτόματα από τη μια πτήση στην άλλη.
Για μικρή καθυστέρηση η εταιρεία ίσως να καθυστερήσει την επόμενη πτήση και να σας περιμένει. Για μεγαλύτερη ίσως να σας προωθήσουν σε επόμενη πτήση (η οποία μπορεί να είναι και με άλλη εταιρεία), ακόμα και την επόμενη μέρα. Λογικά θα σου πληρώσει ξενοδοχείο σε αυτή την περίπτωση.
Όσο για το πόσα κιλά δικαιούσαι, η απάντηση είναι 20
 
Ευχαριστω πολυ! Ρωτησα και την εταιρια και αρχικα μου έλεγαν ότι σε περιπτωση καθυστέρησης δεν θα μου πληρώσουν ξενοδοχείο επειδή είναι μόνο 35 λεπτα μεταξύ αφηξης και αναχώρησης και δεν θα επρεπε να τα ειχα κλεισει τα εισιτήρια. Μετα όμως αφού τους είπα ότι εγω αγόρασα τα εισιτήρια και ότι πουθενά στο site δεν αναφέρουν κάτι τέτοιο, μου είπαν οτι θα με καλύψουν σε περίπτωση καθυστέρησης (και σιτιση και στεγαση). Αλήθεια έχουν τέτοιο δικαίωμα να μην μου πληρώσουν τίποτα επειδή είναι 35 λεπτά;
 
Από την στιγμή που όλες οι πτήσεις είναι σε ένα ενιαίο εισιτήριο, τότε η εταιρία πρέπει να σε φροντίσει αν κάτι πάει στραβά και χάσεις την ανταπόκρισή σου.
 
Akis":jw8j4ymp said:
Από την στιγμή που όλες οι πτήσεις είναι σε ένα ενιαίο εισιτήριο, τότε η εταιρία πρέπει να σε φροντίσει αν κάτι πάει στραβά και χάσεις την ανταπόκρισή σου.
Αρα βλακείες μου έλεγαν αρχικά για τα 35 λεπτά και ότι είναι soft connection.... Ευχαριστώ πολύ!

Επίσης πρέπει να είμαι κάνα 2ωρο νωρίτερο στο αεροδρόμιο ε?
Πόσες τσάντες μπορώ να έχω μαζί μου μέσα στο αεροπλάνο; Θα έχω σίγουρα μια τσάντα με λάπτοπ. Επιτρέπεται να έχω κάποια άλλη τσάντα μαζί;
 
Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω αν υπάρχει κάπου κάποια λιστα με το τι απαγορεύεται να μεταφέρουμε στις αποσκευές μας (εχω βρει μονο για τις χειραποσκευες περιορισμους)
 
Top