Κρυφτείτε, μας πιάσανε!!!

Σήμερα το πρωί αφου είχα περπατήσει από το ΜΤΒ του ΑΙΑ προς τον πύργο για να βγάλω αυτή τη φωτογραφία και γύριζα προς το κτίριο του El.Ven. ένας αστυνομικός με κοιτούσε από μακρυά, με πλησίασε και με αποκάλεσε «mister, mister!» καταλαβαίνοντας τι έχει να ακολουθήσει του λέω πως μιλάω ωραιότατα ελληνικά και ξεκινάμε τις ερωτήσεις...

Περπατούσατε προς τα εκεί...
Ναι του λέω...
Και τι κάνατε...
Μια βόλτα λέω για να βγάλω και εκείνο το αεροπλάνο, αυτό το βιενέζικο το ωραίο...
Α...μου κάνει...
Τον είδα λίγο προβληματισμένο και του εξήγησα ποιοι είμαστε, ότι είμαστε οργανωμένοι σε σύλλογο κτλ κτλ κτλ

Μετά ήρθε και ένας φίλος του ένστολος, του είπε τι συμβαίνει και εκεί που αδιαφορούσαν ήρθαν και άλλοι 2 με πολιτικά καμουφλαρισμένοι... Τους εξηγούν και σε αυτούς ότι ο κύριος είναι χομπίστας για να δει αεροπλάνα, μέλος συλλόγου κτλ... Ο ένας με τα πολιτικά αδιαφόρησε πλήρως, ο άλλος απλά με ρώτησε «Α είστε από αυτούς που βγάζουν φωτογραφίες?» «Ακριβώς λέω» να αγιάσει το στόμα σου άνθρωπέ μου ήθελα να του πω... τους είπα πως και στο παρελθόν είχαμε συνεργαστεί με την αστυνομία και σύντομα ετοιμάζουμε και νέες ενέργειες...

Ο ένας αστυνομικός είδε για το τυπικό και την ταυτότητά μου...οι άλλοι πιάσανε μία χαλαρή κουβέντα για κάποιον συνεργάτη τους (?) με την ονομασία "κινούμενος", ενώ από τις ντουντούκες τους έψαχναν να τους ρωτήσουν τι έγινε με "εκείνο το άτομο" (εμένα δηλαδή). Απάντησαν το ποιηματάκι που τους είχα πει και ο ασύρματος ενέκρινε με μία φωνή απογοήτευσης που δε συνέλαβαν τον Osama...

Κατόπιν μου ζήτησαν συγνώμη για την αναστάτωση, τους ζήτησα συγνώμη που κινητοποίησα όλα τα σώματα του αεροδρομίου, και μου είπαν να πάω στο καλό...

Ιστορικές στιγμές... Φαίνεται πως κάποιοι αρχίζουν και μαθαίνουν... Και έχουν να μάθουν πολλά από τις μελλοντικές επίσημες πια, επαφές με τις αρχές του αεροδρομίου ;)
 
jerry":2neo0k4p said:
Φαίνεται πως κάποιοι αρχίζουν και μαθαίνουν... ;)

Αυτό ακριβώς είναι το ευχάριστο.Αν κι εγώ το παράκανα,οι άνθρωποι με κατάλαβαν!
 
Κατόπιν μου ζήτησαν συγνώμη για την αναστάτωση, τους ζήτησα συγνώμη που κινητοποίησα όλα τα σώματα του αεροδρομίου, και μου είπαν να πάω στο καλό...

...κάποτε είχα γράψει ένα τόπικ που δεν βρίσκω στην αναζήτηση και τίτλος του ήταν: "το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω". Ήταν πρόσκληση για οργανωμένη πορεία. Από τότε κύλησε πολύ νερό στ' αυλάκι μέχρι να ακούσει κάποιος μας αυτά τα λόγια που ο jerry άκουσε σήμερα. Τότε κάποιοι, παρά τις δυσκολίες, πίστεψαν ότι ήταν στο χέρι μας να αλλάξουν όλα. Ε λοιπόν παίδες...αλλάζουν ;)
 
jerry":2ppsiu1t said:
Ο ένας με τα πολιτικά αδιαφόρησε πλήρως, ο άλλος απλά με ρώτησε «Α είστε από αυτούς που βγάζουν φωτογραφίες?» «Ακριβώς λέω» να αγιάσει το στόμα σου άνθρωπέ μου ήθελα να του πω... τους είπα πως και στο παρελθόν είχαμε συνεργαστεί με την αστυνομία και σύντομα ετοιμάζουμε και νέες ενέργειες...

Σαν να μιλάει για τα μέλοι κάποιας αίρεσης :D Οι παρακατιανοί... :rolleyes:
 
thanosp":ul181vg7 said:
jerry":ul181vg7 said:
Ο ένας με τα πολιτικά αδιαφόρησε πλήρως, ο άλλος απλά με ρώτησε «Α είστε από αυτούς που βγάζουν φωτογραφίες?» «Ακριβώς λέω» να αγιάσει το στόμα σου άνθρωπέ μου ήθελα να του πω... τους είπα πως και στο παρελθόν είχαμε συνεργαστεί με την αστυνομία και σύντομα ετοιμάζουμε και νέες ενέργειες...

Σαν να μιλάει για τα μέλοι κάποιας αίρεσης :D Οι παρακατιανοί... :rolleyes:

Δε νομίζω. Ίσα,ίσα το αντίθετο ο άνθρωπος φάνηκε να γνωρίζει και να καταονεί. Ειδικά, η αντίδραση των δύο με τα πολιτικά ήταν πάρα πολύ απρόβλεπτη για μένα . Έδειχαν ότι όχι μόνο γνώριζαν αλλά δεν τους έκανε καμία εντύπωση και ότι μάλλον δεν τους άρεσε αυτό το alarm που ίσως τους τάραξε από την ησυχία τους...
 
Δεν γνωρίζω με τι ύφος το είπε αλλά τα λόγια του μου σχημάτισαν αυτη την εικόνα :)

Η αντίδραση των ανδρών με τα πολιτικά δείχνει ότι είναι άνθρωποι ενήμεροι και δεν έχουν τη μόρφωση και το επίπεδο του κλασσικού χωροφύλακα που βλέπουμε στον ελληνικό κινηματογράφο ;)

Μακάρι το θέμα spotting να γίνει ακόμη πιο γνωστό και σιγά σιγά να εκλείψουν τα φαινόμενα παρενόχλησης απο όργανα της τάξης εντελώς.
 
Top