Λάθος στο όνομα του εισιτηρίου

Re: εντελος λαθος ονομα (βοηθηστε με σας παρακαλω)

προτείνω κατευθείαν με την αεροπορική εταιρεία ...
έπρεπε ήδη να το είχες κάνει.
μου έχει τύχει να με αλλάξει η swiss (εκανε re-issue εφοσον πουλούσε στο ιδιο booking class) και χωρίς χρέωση.
και η αλλαγή ήταν πολύ χαζή...(ΠΧ PAPADOPOULOU/DINA που ο στοκος εκδωσα εισιτηριο, μου το εκαναν PAPADOPOULOU/KONSTANTINIA)

καλύτερα μίλα αμέσως με την εταιρεία σου.
 
Re: εντελος λαθος ονομα (βοηθηστε με σας παρακαλω)

ειμαι κρητη πηγα στο αεροδρομιο και μιλησα εκει στο τσεκιν της egean airline και μου ειπε με το βαφτιστικο θα μπορεσω να ταξιδεψω 99,99% αλλα και παλι φοβαμε....... Εκτος απο αυτο οταν εξειγησα στην airticket μου ειπαν δεν μπορουν να κανουν τιποτα.......
 
Re: εντελος λαθος ονομα (βοηθηστε με σας παρακαλω)

Γράφεις:
η κοπελα μου μου εκλεισε εισιτήρια Ροδο -Αθηνα-Γαλλια και το ειχε κλεισει μεσων των airticket.gr και η βλακεια ειναι οτι εκλεισε με το βαφτιστικό μου ονομα που το οποιο δεν αναγραφετε στο διαβατηριο ουτε στην ταυτοτητα.....

Και μετά λες
βοηθηστε με σας παρακαλω αυτο το Σαββατο Πεταω ( το μονο που εχω και αποδεικνύει πως ειμαι εγω ειναι το βαπτιστικό μου )
:?: :?:

πηρα τηλ την airticket και μας ειπαν να παω στην αστυνομια η καπου να βγαλω ενα χαρτι που να αποδεικνύει πως ειμαι εγω...πηγα στην αστυνομια μου ειπαν οτι δεν μπορουν να το κανουν αυτο....

Να κάνουν τι; Ότι αν σε λένε πχ Αναστάσιο σε φωνάζουν Τάσο;

ngobreak δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς τόσο. Το πιθανότερο είναι ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα αλλά και αν υπάρξει, πιθανότατα δεν θα μπορείς να κάνεις και πολλά για να το αλλάξεις πέρα από το να ξαναπληρώσεις.

Επίσης, όταν κάποιος κλείνει εισιτήριο και επειδή ανοίγει ένα παρόμοιο τόπικ την βδομάδα, το ελάχιστο που μπορεί να κάνει είναι να διασταυρώσει τις 2-3 πληροφορίες που μας ζητούνται (Ονοματεπώνυμο, ημ/νιες, προορισμός..) πριν πατήσει το κουμπάκι πληρωμής. Αυτό δεν είναι καθόλου δύσκολο. Αν παρόλα αυτά προκύψει λάθος (γιατί άνθρωποι ήμαστε) τότε ο πρώτος κόπος είναι να επικοινωνήσει με την αεροπορική εταιρεία τις πρώτες 24Ω που υπάρχει μια μεγαλύτερη ευελιξία από τους κανονισμούς.
 
Re: εντελος λαθος ονομα (βοηθηστε με σας παρακαλω)

Επιδη οπως ειπα δεν τα πληρωσα εγω μου τα εκανε δωρο στα γενεθλια μου η κοπελα μου τεσπα δεν καταλαβα και πολλα σας ευχαριστο
 
Re: εντελος λαθος ονομα (βοηθηστε με σας παρακαλω)

Επίσης, προς αποφυγή προβλημάτων στο μέλλον κι επειδή τα ματάκια μου έχουν δει σημεία και τέρατα, όταν γράφετε τα ονόματα στα εισιτήριά σας, θα πρέπει να κάνετε τη μεταγραφή στα λατινικά, βάσει της οδηγίας του ΕΛΟΤ και όχι GREEKLISH. Τα Greeklish, εκτός του ότι απαγορεύονται σε αυτό το φόρουμ, απαγορεύονται επίσης και στην IATA. Ένας εύκολος και προφανής τρόπος, αν δεν ξέρετε πώς μεταγράφεται το όνομά σας, είναι να ρίξετε μια ματιά στην ταυτότητα ή το διαβατήριό σας.

Παραδειγματα όπως:
POLYZWGOPOYLOS/KWNSTANTINOS MR
PAPANIKOLOPOYLOY/EYANTHIA MRS
XARITATOY/ZWH MRS


μόνο γέλια μπορούν να μας προκαλέσουν και να σας απαγορεύσουν την επιβίβαση, ειδικά σε πτήσεις εξωτερικού.

Επίσης, λόγω κάποιας ηλίθιας νοοτροπίας, κάποιοι κύριοι, δε λένε να καταλάβουν ότι βάσει του ΝΕΟΥ οικογενειακού δικαίου (μιλάμε για μία μεταρρύθμιση της δεκαετίας του 1980) οι γυναίκες τους δεν έχουν τα ίδια ονόματα με αυτούς. Ο κύριος Κολοκυθόπουλος δεν έχει πάντοτε μία σύζυγο που ονομάζεται Κολοκυθοπούλου. Και σε αυτήν την περίπτωση δε μιλάμε για βαφτιστικά ονόματα αλλά για αλλαγές ολόκληρων επιθέτων.
 
Re: εντελος λαθος ονομα (βοηθηστε με σας παρακαλω)

Να κάνω μια χαζή ερώτηση αφού το βαφτιστικό σου όνομα δεν γράφεται σε ταυτότητα και διαβατήριο τότε που αναγράφεται;
μόνο στο χαρτί της εκλησίας;
 
Re: εντελος λαθος ονομα (βοηθηστε με σας παρακαλω)

ναι για την ακριβια δεν ειμαι ελληνας ειμαι απο την ιαπωνια ειμαι και βαφτιστικα πριν 10 χρονια και για αυτο δεν μου το εβαλαν στο διαβατηριο κτλ κτλ
 
Re: λάθος στο όνομα του εισητηρίου

ΚΡΑΤΗΣΗ ΚΑΙ ΜΙΚΡΟ ΛΑΘΟΣ ΣΕ ΟΝΟΜΑ
Καλημερα σας αγαπητοι ταξιδιωτες ζητω την βοηθεια σας.

εχω κανει μια κρατηση (aigean) για την διαδρομη ΑΘΗΝΑ-ΡΩΜΗ-ΑΘΗΝΑ.

Δυστυχως εκανα λαθος στο ονομα και το εκλεισα στο ονομα ΜΑΤΙΝΑ , ενω η ταυτοτητα γραφει ΣΤΑΜΑΤΙΝΑ.

λετε να υπαρχει καποιο προβλημα?τι με συμβουλευετε?
ευχαριστώ
 
Re: λάθος στο όνομα του εισητηρίου

Και με το όνομα της εταιρίας βλέπω έχεις προβληματάκι όχι μόνο με το όνομά του επιβάτη... είσαι σίγουρος ότι πέτυχες τουλάχιστον τον προορισμό?

Αφού δεν το έχεις ρε μπαγάσα με τα ονόματα γιατί δεν πας σε έναν υπερπράχτορα να σου βγάλει τα εισιτήρια να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο??
 
Re: λάθος στο όνομα του εισητηρίου

:)))))) αν μη τι αλλο βρε COMPUTERISE με εκανες κ γελασα..
 
Top