LGAV/ATH Athens "Eleftherios Venizelos" (εκτός κινήσεων αεροσκαφών)

  • Thread starter GP707
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Re: LGAV/ATH Athens "Eleftherios Venizelos"

Ενα "άρθρο" (βασικά blog post είναι) από το economist για την κατάσταση του αεροδρομίου:
http://www.economist.com/blogs/gulliver ... ns-airport

Εντύπωση μου έκαναν αυτά:
Paint flakes from the airport’s 24 jet bridges, of which perhaps only 10 are now in regular use.
To save money, the air conditioning stays off until June.

Και κλείνει με κάτι που έχω ακούσει και από άλλους τουρίστες και προφανώς είναι η εικόνα που δείχνει στους περισσότερους:
It will take a determined effort by the government to ensure that Athens’ airport doesn’t meet the same fate as the city’s nearby Olympic Park, which was completed in 2004 but now looks almost as ruined as the Parthenon.

Κατα τ' άλλα από βραβεία και διακρίσεις είναι πρώτο :)
 
Re: LGAV/ATH Athens "Eleftherios Venizelos"

Έλα ρε ντροπή τους, στον Economist. Αφού αλλάξανε τις μοκέτες. Καλά τραγικοί στον Βενιζέλο, με 35 ευρώ ανά επιβάτη που ζητάνε ( ή είναι παραπάνω) θα έπρεπε να προσέφεραν και κρεβάτια, όχι μόνο να ναι ανοιχτός ο κλιματισμός.
 
Re: LGAV/ATH Athens "Eleftherios Venizelos"

Paint flakes from the airport’s 24 jet bridges, of which perhaps only 10 are now in regular use.
Υποθέτω ότι την χρήση των jetties την έχει συμπεράνει μετα απο μηνες παρατηρήσεων ο επιστήμονας, και όχι απο μια βόλτα πεντε λεπτών, ε;
Επίσης, ας παει να μετρήσει τα ψόφια περιστέρια στον θολο του δορυφόρου του ΝτεΓκωλ, το Φιουμιτσινο στο σύνολο του, τον λαβύρινθο που λέγεται FRA με την αυτοκρατορια της γυψοσανιδας στο Τ1, και ας αφήσει ήσυχη την Αθήνα στα προβλήματα της.

To save money, the air conditioning stays off until June.

Κοιτα μυστήρια πράματα... Κάθε μέρα μπαίνω σ αυτο το κτίριο, και δεν το έχω προσέξει. Το πρόσεξε,μάλλον,ο επιστήμονας. Με τη βόλτα των 5 λεπτών που λέγαμε, ντε! ;) Ασε που μπορει να πέρασε άνοιξη ο Βορειοευρωπαιος που οι θερμοκρασίες είναι ντεμί και να του έλειψε ο κλιματισμός... (Κλαίω!)

Ερχεται το 747-8 της lufthansa στο εξοχικο να το παρουσιασουν οι θειοι απ την Γερμανια, ειναι μια καλη διαφημηση αλλα μεχρι εκει!!!!!

Μα, προφανώς έρχεται για διαφήμιση. Το "μέχρι εκει" που κολλάει; Περιμένεις να δεις το 748 δρομολογημενο Αθήνα-Μόναχο;
 
Re: LGAV/ATH Athens "Eleftherios Venizelos"

dtrach":2m140bvs said:
Έλα ρε ντροπή τους, στον Economist. Αφού αλλάξανε τις μοκέτες. Καλά τραγικοί στον Βενιζέλο, με 35 ευρώ ανά επιβάτη που ζητάνε ( ή είναι παραπάνω) θα έπρεπε να προσέφεραν και κρεβάτια, όχι μόνο να ναι ανοιχτός ο κλιματισμός.

Συχνά πυκνά διαβάζω για τους φόρους που πληρώνει ο επιβάτης στην τιμή εισιτηρίου και αιτία είναι το ακριβό Ελ. Βενιζέλος.

Επειδή δεν γνωρίζω και πολλά, ας με διαφωτίσει όποιος έχει την πλήρη ανάλυση των φόρων του ΔΑΑ. Έχω ακούσει για επίναυλο καυσίμου, για φόρο Security, για κρατικό φόρο ανάπτυξης αεροδρομίου και Φόρο ΔΑΑ που κάπου είχα διαβάσει ότι είναι κάτι λιγότερο από 9 ευρώ.

Γιατί αν ο ΔΑΑ παίρνει 35 ευρώ ανά επιβάτη τότε ο "dtrach" έχει δίκιο να απαιτεί κρεβάτι και μάλιστα με στρώμα Coco mat. Είναι όμως έτσι; ή βολεύει σε ένα πακέτο να λέμε "φόροι αεροδρομίου" και λογικά ο κάθε άχετος (όπως εγώ) να υποθέτει ότι καρπώνονται από το εκάτοστοτε αεροδρόμιο.
 
Re: LGAV/ATH Athens "Eleftherios Venizelos"

Τα μόνα τέλη που εισπράττει το αεροδρόμιο Αθηνών είναι τα WQ και WP τα οποία συνολικά αποτελούν 18.64 ευρώ ανά επιβάτη.
Επίσης στα εισιτήρια υπάρχει χρέωση 12 ευρώ (GR) η οποία έχει επιβληθεί από το κράτος.

Λοιπά επασφάλιστρα κλπ δεν έχουν σχέση με το αεροδρόμιο αλλα με την αεροπορική εταιρία.
 
Re: LGAV/ATH Athens "Eleftherios Venizelos"

Η μείωση της κίνησης οφείλεται σε πολλά, οικονομική κρίση, ακριβούς φόρους, ότι η Αθήνα είναι πλέον λιγότερο ελκυστικός προορισμός από ότι τα νησιά (οι λόγοι δεν είναι του παρόντος) και μερικά άλλα ίσως λιγότερο σημαντικά.
Πάντως για τους φόρους που πληρώνει ο επιβάτης, θα έπρεπε να έχει μερικά αυτονόητα πράγματα, όπως μια στοιχειώδη ευγένεια από τους υπαλλήλους screening χειραποσκευών (ανακατεύομαι με τις ξινισμένες φάτσες και το ύφος χιλίων καρδιναλίων που έχουν).
Παρόμοια κατάσταση επικρατεί και στα υπόλοιπα αεροδρόμια βέβαια (η Θεσσαλονίκη παίρνει τα πρωτεία χειρότερης συμπεριφοράς κατ' εμέ), αλλά εκεί τουλάχιστο δεν πληρώνεις τόσους φόρους. Είναι βέβαια λίγο χάλια και όλα τα υπόλοιπα στα άλλα αεροδρόμια...

Ένα από τα πιο τραγελαφικά περιστατικά ήταν στο Ηράκλειο (όπου ομολογουμένως οι security είναι περισσότερο ευγενικοί σε σχέση με Αθήνα-Θεσσαλονίκη, άσχετο), όταν ήμουν επιβάτης της TUI για DUS (17/5/2013) και λόγω καιρού, το αεροπλάνο είχε προσγειωθεί στα Χανιά, οπότε έπρεπε να γίνουν ανακοινώσεις από τα μεγάφωνα του αεροδρομίου, οι οποίες ήταν μόνο στα Γερμανικά! Πάω και λέω στους υπαλλήλους handling που εξυπηρετούσαν την TUI πώς είναι δυνατόν να κάνουν ανακοινώσεις μόνο στα Γερμανικά και μου απάντησαν ότι η πτήση είναι της TUI για Γερμανία! :with: :wall: Φαντάζομαι στις πτήσεις για Ρωσία, οι ανακοινώσεις είναι μόνο στα Ρώσικα, για Ισραήλ μόνο στα Εβραϊκά κ.ο.κ.
Τελικά μου ζήτησαν συγγνώμη και μου εξηγούσαν τις ανακοινώσεις στα Ελληνικά, μέχρι που μπήκαμε στα λεωφορεία για Χανιά. Πάλι καλά.

Το τελευταίο είναι off-topic, αλλά το λέω για να τονίσω ότι ένα αεροδρόμιο δεν αρκεί να είναι καθαρό, ευάερο, ευήλιο αλλά να τηρεί και ορισμένα μικρά αλλά σημαντικά πράγματα για τον επιβάτη.
 
Re: LGAV/ATH Athens "Eleftherios Venizelos"

NFEEFE":2qjizkce said:
Τα μόνα τέλη που εισπράττει το αεροδρόμιο Αθηνών είναι τα WQ και WP τα οποία συνολικά αποτελούν 18.64 ευρώ ανά επιβάτη.
Επίσης στα εισιτήρια υπάρχει χρέωση 12 ευρώ (GR) η οποία έχει επιβληθεί από το κράτος.

Λοιπά επασφάλιστρα κλπ δεν έχουν σχέση με το αεροδρόμιο αλλα με την αεροπορική εταιρία.

Ευχαριστώ το μέλος για την απάντηση... αλλά γιατί 18.64;

ψάξε ψάξε τελικά στο airliners όλα τα βρίσκεις! Στο κεφάλαιο τέλη αεροδρομίου

WP 8,46 και WQ 3,45 για LGAV.

και για το WQ που είναι φόρος security πριν την επιβίβαση μάλλον καταλαβαίνω ότι είναι κοινό για όλους
τους αερολιμένες από τότε που ιδιωτικές εταιρείες ανέλαβαν τη διαδικασία.

Φωτιά και λαύρα λοιπόν το εισιτήριο που κάνει ουσιαστικά 50 ευρώ + 35 ευρώ για τους φόρους αεροδρομίου LGAV (για τους "τραγικούς" του ΔΑΑ που σύμφωνα με τον "dtrach" θα έπρεπε να παρέχουν και κρεβάτια).
 
Re: LGAV/ATH Athens "Eleftherios Venizelos"

Γιατί οι φόροι έχουν αλλάξει από παλιότερα και πλέον ισχύει τιμή EUR12.99 για το WP και EUR5.65 για το WQ.
Το τέλος ασφάλειας αεροδρομίου Αθηνών και μόνο Αθηνών είναι το WQ, στα υπόλοιπα αεροδρόμια το καθεστώς είναι διαφορετικό από αυτό του LGAV.
Επίσης για εξωτερικό η τιμή αλλάζει και είναι EUR15.15 το WP και EUR5.00 το WQ.
 
Re: LGAV/ATH Athens "Eleftherios Venizelos"

Πολύ διαφωτιστικά τα όσα έγραψες και ξεκάθαρα επίσης.
 
Re: LGAV/ATH Athens "Eleftherios Venizelos"

Απρίλη και Μάη που πέρασα απ' τον ΑΙΑ, μια χαρά ήταν. Στο μονο που θα συμφωνήσω είναι ότι
d|m|tr|s":1o0116s4 said:
...Πάντως για τους φόρους που πληρώνει ο επιβάτης, θα έπρεπε να έχει μερικά αυτονόητα πράγματα, όπως μια στοιχειώδη ευγένεια από τους υπαλλήλους screening χειραποσκευών (ανακατεύομαι με τις ξινισμένες φάτσες και το ύφος χιλίων καρδιναλίων που έχουν)...
Δεν μπορεί να περνάς με βρέφη, καρότσια και ένα σωρό συμπράγκαλα και να σε αντμετωπίζουν σαν τον Κάρλος το τσακάλι, με την Καρλότα τη τσακαλίνα και τα τσακαλάκια, έλεος και ντροπή και δεν το θέτω καν σαν θέμα ότι πληρώνω τόσους φόρους.
Γενικά είμαι πολύ ανεκτικός με υπαλλήλους λόγω μισθολογικών περικοπών, αύξησης ωραρίου απασχόλησης και λοιπά αλλά αυτά ισχύουν λίγο πολύ για όλους οπότε πρέπει να γίνουμε όλοι ζα; :evil:
 
Top