LGAV/ATH Athens "Eleftherios Venizelos" (εκτός κινήσεων αεροσκαφών)

  • Thread starter GP707
  • Ημερομηνία δημιουργίας
«Δουλειά τους» είναι, δυστυχώς, να απαντούν και στον κάθε κακόπιστο φαντασιόπληκτο που χωρίς να ρωτήσει το παραμικρό καταλήγει στο συμπέρασμα και στην αποψάρα του.

Μετά, βέβαια, οι βλαμμένοι λένε κι ευχαριστώ.

Χαρακτηριστική στιχομυθία... :thx:
 

Attachments

  • Screen Shot 2019-11-29 at 17.26.53.png
    Screen Shot 2019-11-29 at 17.26.53.png
    104,7 KB · Προβολές: 1.531
  • Screen Shot 2019-11-29 at 17.27.08.png
    Screen Shot 2019-11-29 at 17.27.08.png
    30,3 KB · Προβολές: 1.531
  • Screen Shot 2019-11-29 at 17.26.44.png
    Screen Shot 2019-11-29 at 17.26.44.png
    84,6 KB · Προβολές: 1.531
teris3":2eltg8t3 said:
Δεν πειραζει, γιαυτο πληρωνονται, για να απαντανε σε αποριες του κοσμου...
Δεν είναι έτσι φυσικά. Απορία του κόσμου είναι "Γιατί είδαμε σε βίντεο τις ταμπέλες του αεροδρομίου γραμμένες στα Αραβικά;;;"
Οι ηλιθιότητες από κάτω είναι συμπεράσματα του... "κόσμου" που δεν ρωτούν αλλά έβγαλαν κατευθείαν πόρισμα,
 
Υποθετικό πραγματικό σενάριο
Ξεκινάω από Θεσσαλονίκη για Ρώμη μέσω Αθήνας.
Στο αεροδρόμιο της Θεσσαλονίκης αγοραζω από τα duty free ένα κρασι. (Μου το βάζουν σε σφραγισμένη σακούλα; ή απλή σακούλα των duty free)
Φθάνοντας στην Αθήνα το αεροπλάνο 'δένει' σε γέφυρα στο τμήμα Α (επόμενη πτήση για Τίρανα) Εμείς αποβιβαζομαστε από την γέφυρα αλλά βγαίνουμε σε ένα χώρο μεταξύ Α και Β και πρέπει να περάσουμε πάλι έλεγχο.
Το μπουκάλι κρασί πρέπει να πεταχτεί;
 
Θα πρέπει να τους ενημερώσεις για τον τελικό προορισμό και να ζητήσεις να σου βάλουν σφραγισμένη σακούλα με την απόδειξη σε εμφανές μέρος εντός της σακούλας.
Ωστόσο σε ένα τέτοιο σενάριο λογικά το αεροπλάνο θα σταθμεύσει σε remote και θα πας στο terminal με λεωφορείο ή θα σταθμεύσει σε κάποια από τις κοινές φυσούνες μεταξύ Schengen/Non-Schengen (κάποτε ήταν οι Β1/Α2 και Α1/Β2 στη μέση του MTB) και πάλι -λογικά- θα μπορέσεις να περάσεις χωρίς έλεγχο χειραποσκευών.
Νομίζω βέβαια πως στα Duty free της Αθήνας έχει μεγαλύτερη ποικιλία κρασιών. Από τιμές δε γνωρίζω.
 
Απο προσωπική εμπειρία:
- Αν στην Αθήνα προσεγγίσεις Α αντί για Β, όσες φορές που μου έτυχε κατεβήκαμε με σκάλες δέκα μέτρα απο τη φυσούνα και απο εκεί με λεωφορείο γύρω απο το κτήριο και είσοδο απο την πίσω μεριά στο Β. Εκεί δεν χρειάζεται να ξαναπεράσεις έλεγχο και πάς κανονικά στην πύλη για Ρώμη. Το αεροπλάνο λογικά έδεσε στην φυσούνα αφού αποβιβαστήκαμε όλοι ωστε να ξεκινήσει η επιβίβαση της μη-Σένγκεν πτήσης.
 
d|m|tr|s":1yo9fejm said:
Θα πρέπει να τους ενημερώσεις για τον τελικό προορισμό και να ζητήσεις να σου βάλουν σφραγισμένη σακούλα με την απόδειξη σε εμφανές μέρος εντός της σακούλας.
Να τηρείς πάντοτε αυτήν την συμβουλή. Μπορεί σε μια ιδιαίτερη περίπτωση ανταπόκρισης να αναγκαστείς να περάσεις από έλεγχο αποσκευών, άρα μην το διακινδυνεύεις.
 
Νοέμβριος 2019

Εσωτερικό: 496.975 (526.343 το 201:cool: -5,6%
Εξωτερικό: 1.169.995 (1.097.239 το 201:cool: +6,6%

Σύνολο Νοεμβρίου: 1.666.970 (1.623.582 το 201:cool: +2,7%

Σύνολο 2019 (Ιαν-Νοε): 23.937.296 (22.580.297 το 201:cool: +6,0%
 
sv1xv":3tz25zss said:
d|m|tr|s":3tz25zss said:
Θα πρέπει να τους ενημερώσεις για τον τελικό προορισμό και να ζητήσεις να σου βάλουν σφραγισμένη σακούλα με την απόδειξη σε εμφανές μέρος εντός της σακούλας.
Να τηρείς πάντοτε αυτήν την συμβουλή. Μπορεί σε μια ιδιαίτερη περίπτωση ανταπόκρισης να αναγκαστείς να περάσεις από έλεγχο αποσκευών, άρα μην το διακινδυνεύεις.

Ακόμη και έτσι κάποιες φορές μπορεί να μην το δεχτούν... Σε πτήση μου από Μόσχα Domodedovo προς Αθήνα μέσω Μονάχου, όπου είχα αγοράσει βότκα στο ρωσικό αεροδρόμιο, στο Μόναχο δεν δέχτηκαν της σφραγισμένη σακούλα και μου ζήτησαν να την βάλω (αν θέλω να την πάρω) στην checked αποσκευή. Οπότε βγήκα έξω, πήγα στα counter της Lufthansa, ζήτησα την αποσκευή μου, έβαλα την βότκα μέσα και την έδωσα ξανά. Οφείλω να ομολογήσω πως η Lufthansa ήταν ταχύτατη και πολύ εξυπηρετική.
 
Μάλλον τα Hellenic Duty Free Shops συνεργάζονται με τα Dufry και αν κατεβάσεις το App Dufry θα έχεις έκπτωση 5% στις επόμενες αγορές σου.

Ισχύς μέχρι 15 Απρ. 20

https://www.redbydufry.com/en/index.html
 
Τα Hellenic Duty Free ανήκουν στη Dufry.
 
Top