LGAV/ATH Athens "Eleftherios Venizelos" (εκτός κινήσεων αεροσκαφών)

  • Thread starter GP707
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Re: LGAV/ATH Athens Eleftherios Venizelos (Αποψεις και νεα)

αμάν πια με τον "αεροδιάδρομο". ΔΙΑΔΡΟΜΟΣ είναι!!!
..έχεις δίκιο! όμως ο συγκυβερνήτης μας είπε ότι υπήρχε πολύ κίνηση στον αεροδιάδρομο!
 
Re: LGAV/ATH Athens Eleftherios Venizelos (Αποψεις και νεα)

Και είχε δίκιο ο συγκυβερνήτης.

Το πιο πιθανό είναι να χάσατε το slot σας.
 
Re: LGAV/ATH Athens Eleftherios Venizelos (Αποψεις και νεα)

Από το ΚΕΠΑΘ αποφασίστηκε να μειωθεί το cappacity της εναέριας κυκλοφορίας προς το Ελ Βενιζέλος. Με αποτέλεσμα να υπάρχουν κάποιες καθυστερήσεις. Για τους ΕΕΚ τώρα είναι λίγο αφοριστικό να εκφράζουμε τέτοιες απόψεις. Εάν γνωρίζατε πόσες ελλείψεις υπάρχουν και υπο ποιες συνθήκες δουλεύουν δε θα το λέγατε ειρωνικά....Συγνώμη εάν είμαι off topic....
 
Re: LGAV/ATH Athens Eleftherios Venizelos (Αποψεις και νεα)

Oχι φιλε, δεν μπορει να ειναι αεροπλανο ετοιμο για pushback στο (πχ) Β39 και να μην παιρνει την αδεια επειδη η επομενη τροχοδρομηση που θα περασει απο τον Kilo μολις εχει εκκενωσει τον 03L... Και μιλαμε για αεροπλανα που μπορουν να χρησιμοποιησουν το συνδυασμο Kilo Blue/orange ... Η να κραταει 10 λεπτα ενα (πληρως ετοιμο) 340 της ΟΑ στην αναμονη για απογειωση απο τον 3R, επειδη μολις εχει καλεσει ATR στα 8 μιλια τελικη... Η να εχει προσγειωθει iluyshin 62 και να τους ρωταει ο πυργος "please advise aircraft type"...
Ασε,λοιπον. Αν θελουν, μπορουν.
 
Re: LGAV/ATH Athens Eleftherios Venizelos (Αποψεις και νεα)

Imperator99":j3dqcahh said:
Το αεροδρόμιο του ελληνικού δεν συνδεόταν απευθείας με πολύ περισσότερους προορισμούς? Τι να το κάνω εγώ αν το αεροδρόμιο αποδίδει κέρδη στους μετόχους του! Θα πρέπει να αποδίδει κάποιο όφελος στους χρήστες πάνω από όλα!
Μήπως το ότι λειτουργεί στη λογική του δημόσιου αγαθού αλλά της ιδιωτικής επιχείρησης είναι πρόβλημα ( δε θέλω να πολιτκοποίσω τη συζήτηση !)

σχετικά με τους προορισμούς, νομίζω ότι υπάρχει μια ομαλή ανάπτυξη. Μην ξεχνάμε ότι μεγαλύτερος operator είναι η Α3 με ότι αυτό συνεπάγεται, οι ΟΑ ήταν για φαλιμέντο κ ο ανταγωνισμός είναι δυνατός από όλες τις πλευρές του ορίζοντα. Έπειτα ο πληθυσμός που εξυπηρετεί κ το εισόδημα αυτου.. Το Μόναχο MUC για πχ έχει άμεσες οδικές κ σιδηροδρομικές συνδέσεις με άλλες 2 χώρες,κάτι εμείς δεν μπορούμε. Για να μην πω για τις μπίζνες της Αθήνας...

Προσωπικά είμαι πολύ "περίφανος" για το Ελ.Β, μπορεί να βελτιώσει κάποια πράγματα αλλά το πλακάκια του γυαλίζουν ακόμα κ το Χ95 προβάλει σύμβολο δημοκρατίας (αύριο θα πλερώσω 17 ζεστά για σερβις 4 φορές την ημέρα στο Augsburg-MUC...)
 
Re: LGAV/ATH Athens Eleftherios Venizelos (Αποψεις και νεα)

Ελπίζω να μην είμαι πολύ οφφ εδώ :oops:. Απόψεις και νέα έλεγε το θέμα, 2 απόψεις παραθέτω και εγώ :twisted:

Από Περατή (Πόρτο Ράφτη) για Σταυρό Αγ.Παρασκευής, στα 800'. Τρομερή η ψυχραιμία της κοπέλας στον Πύργο, που μέσα σε άπειρη κίνηση μας άφησε να πάμε και νά 'ρθουμε σουβλάκι πάνω από τον εν χρήση 03R. :thx:
2 φωτό, του 03R και του 03L. Απόψεις από το κατώφλι των αντίστοιχων 21...
 
Re: LGAV/ATH Athens Eleftherios Venizelos (Αποψεις και νεα)

πότε τελειώνει η φάση με τα έργα στο ένα διάδρομο του Ελ.Βελ,ξέρει κανείς?
 
Re: LGAV/ATH Athens Eleftherios Venizelos (Αποψεις και νεα)

Λογικά θα πρέπει να είναι κλειστά μέχρι τις 5 το πρωί.. Τότε υποτίθεται οτι θα ανοίξουν πάλι οι τροχόδρομοι A και B και ο 03L/21R.
 
Re: LGAV/ATH Athens Eleftherios Venizelos (Αποψεις και νεα)

νέο βραβείο για το Ελ.Βενιζέλος !!

http://www.boarding.no/art.asp?id=36565

Athens Airport was declared the overall winner in the third regional heat of the internationally accredited Routes Marketing Awards held in Prague earlier this week.

The full list of winners:

Scandinavia & the Baltics

Winner: Riga International Airport (Latvia)

Highly Commended: Copenhagen Airport (Denmark) and Stockholm Arlanda Airport (Sweden)

Western Europe

Winner: Brussels Airport (Belgium)

Highly Commended: Amsterdam Airport Schiphol (The Netherlands) and Dublin Airport (Ireland)

Mediterranean & Southern Europe

Winner: Athens International Airport (Greece)

Central & Eastern Europe

Winner: Hamburg Airport (Germany)

Highly Commended: Munich Airport (Germany) and Zurich Airport (Switzerland)

Overall winner

Athens International Airport (Greece)
 
Re: LGAV/ATH Athens Eleftherios Venizelos (Αποψεις και νεα)

καλησπερα σας!

ξερουμε ποτε θα θας τιμησουν οι AC/DC και αν ξερουμε με τι αεροσκαφος θα ερθουν?

(δε ρωταω τοσο για planespotting alla gia AC/DCspotting :D )
 
Top