LGIO/IOA Ioannina "King Pyrros"

Υπήρχε από την ΟΑ με ΑΤ4 μέχρι πριν από λίγα χρόνια 5 φορές την εβδομάδα, αλλά κόπηκε για να ανοίξουν νέα δρομολόγια από SKG και λόγω μειωμένης κίνησης λόγω Εγνατίας (τουλάχιστον αυτό είχαν πει).
 
Airbus A319 Eurofly στα Ιωάννινα

Το LGIO παίρνει τα πάνω του. Περνώντας για δουλειά το είδα παρκαρισμένο στο αεροδρόμιο μας. Έχω φωτογραφίες απλά κάποιο πρόβλημα δεν με αφήνει να τις ανεβάσω ελπίζω σύντομα να μπορέσω....
 
Το σημερινό πρωτοσέλιδο του Πρωινού Λόγου αναφέρεται στα έργα στο αεροδρόμιο Ιωαννίνων και στις πολυετείς καθυστερήσεις, αναβολές και ματαιώσεις τους. Χαρακτηριστικός ο υπότιτλος: "Από το 1995 ο εμπαιγμός των Γιαννιωτών..."
 
Re: LGIO/IOA Ioannina (Νέο terminal κ.α.)

Καλησπέρα & καλή χρονιά. Ξέρει κανείς τι γίνετε με τα έργα του νεου αεροσταθμού?
 
Re: LGIO/IOA Ioannina (Νέο terminal κ.α.)

Τα έργα έχουν προσωρινά διακοπεί (από τον περασμένο μήνα) μέχρι τις 20-21 Ιανουαρίου που, όπως δήλωσε ο νομάρχης χτες σε τοπικό κανάλι, θα ξαναρχίσουν.Η αιτία, απ'ότι είπε, είναι τα διαδικαστικά για τα οποία ευθύνεται αποκλειστικά η Υ.Π.Α.(sic)...Σίγουρα θα παίζουν και τα χρήματα, μιας και ανέφερε ότι με τη νέα χρονιά θα φτάσουν νέα κονδύλια από τον προϋπολογισμό.Πάντως η πορεία μέχρι στιγμής δείχνει ότι η νέα πίστα είναι σχεδόν έτοιμη.Καλά, δεν είναι και τίποτα φοβερό, το θέμα είναι να δούμε τα "βαρβάτα" έργα, δηλαδή κυρίως το κτίριο του νέου αεροσταθμού...Για κάτι νεότερο, εδώ είμαστε.
 
Re: LGIO/IOA Ioannina (Νέο terminal κ.α.)

Με λίγα λόγια δηλαδή απ΄'ότι φαίνεται μετά το 2010 θα είναι έτοιμο. :? Το ILS έχει τοποθετηθεί? Αν δεν κάνω λάθος θα΄'πρεπε να είναι έτοιμο ή στην τελική φαση.
 
Re: LGIO/IOA Ioannina (Νέο terminal κ.α.)

Εμένα το 2010 νωρίς μου φαίνεται...ILS δεν έχει εγκατασταθεί ακόμα και υπάρχει και μια πιθανότητα να μην εγκατασταθεί καθόλου...
 
Re: LGIO/IOA Ioannina (Νέο terminal κ.α.)

Να μην εγκατασταθεί καθόλου ILS?? Γιατί ξέρεις? Εμένα δεν μου φαίνεται σωστό αυτό.
 
Re: LGIO/IOA Ioannina (Νέο terminal κ.α.)

Για πες μας εσύ ρε Άκη,όχι τπτ άλλο,για να μην νομίζουμε ότι είμαστε κ χαζοί που ζητάμε τα αυτονόητα!Γιατί εμας,κάθε πρωί,μας πιάνεται ο σβέρκος μας να κοτάμε πότε θα καθαρίσει η ομίχλη(κ τα πνευμόνια μας να φυσάμε,όλοι μαζί, μπας κ δουμε ήλιο).Βέβαια είναι κ μέρες που χάνεται κάθε ελπίδα(όπως για παράδειγμα την Τρίτη που πέρασε) που τα αεροπλάνα(2ΟΑ κ 1Α3) δεν μπήκαν καν στον κόπο να σηκωθούν από την Αθήνα.Το χειμώνα,χωρίς υπερβολή,όσες πρωινές πτήσεις γίνουν(εάν γίνουν) είναι με minimun 2ωρη καθυστέρηση λόγω ομίχλης.Να μην αναφέρω κ την κακοκαιρία στα Γιάννενα(κάθε χρόνο είναι στο top3 σε ετήσιο ύψος βροχής)κ την νέφωση.Κ να μην αναφέρω πόσα αεροπλάνα έχουμε "κάψει" με κεραυνούς κατά την προσγείωση(αλλά για αυτο δεν μπορούμε να κατηγορήσουμε κανένα!).Την μισή εξεταστική(πέρισυ) την έφαγα στο ΕΛ.Βενιζέλος!Καθόλου άσχημα!
Τα είπα κ ησύχασα!
 
Re: LGIO/IOA Ioannina (Νέο terminal κ.α.)

Ναι, αλλά το ILS δεν πρόκειται να λύσει τα προβλήματα της ομίχλης...Αν θες ILS να σου λύσει αυτό το πρόβλημα πρέπει να βάλεις CATIII-c με τέτοια ομίχλη που πιάνει εδώ, πράγμα που αποκλείεται!Το μόνο που θα λύσει αυτό το σύστημα είναι τη χαμηλή νέφωση.Όσο για τη γενική κακοκαιρία, τους κεραυνούς και τη βροχή, τι να κάνουμε superman, στη Γη ζεις, δε ζεις στο φεγγάρι...Υπάρχουν και χειρότερα.Βλέπε τα μεγάλα αεροδρόμια του εξωτερικού που κλείνουν λόγω καιρού και εκατοντάδες πτήσεις αλλάζουν την πορεία τους σε εναλλακτικά αεροδρόμια και όχι μόνο τρεις όπως εδώ...Με τον καιρό, σ'αρέσει δε σ'αρέσει, δεν τα βάζεις!Αν τα βάλεις, θα σε βάλει κάτω (στις περισσότερες των περιπτώσεων)...
 
Top