LGIO/IOA Ioannina traffic

Και η ανακοίνωση της ιδιοκτήτριας εταιρείας του αεροσκάφους

A few days ago we kissed a bird at Ioannina airport, Greece.The fate of the bird is unknown. However, the poor LY-SPF needed some serious maintenance and a brand new nose, which resulted in an epic effort – the aircraft nose is not something you can easily get and attach

After an intense search we found the needed part in... Ireland .Wait, that‘s just the start. Ioannina is a town too small to expect any scheduled cargo plane activity, so we had to charter a cargo plane as well. Found in Shannon, the AN-26B flew to Dublin, loaded the nose, and went to Ioannina with a fuel stop at Zagreb Airport. In Ioannina, aviation engineers brought there from 3 different stations were already waiting, ready for the job.

While maintenance colleagues were sweating about the nose, Planning and Operations Control were doing their best to keep the flight schedule in place – as you probably know, in aviation, all the flights are strictly scheduled in advance, and one aircraft out of service results in a domino effect with many other rotations getting delayed. While rescheduling flights, crew shedules undergo changes as well, and some people find themselves in a situation where you have to load your luggage in 15 minutes and go to another country. To avoid long flight delays, we even had to fly one crew on a private jet from Vilnius to Gdansk!

Luckily, the epic effort is over and after 37 hours of work, LY-SPF has a brand new nose and is ready to take off.

By the way, bird strikes are a common incident, and there is nothing to worry about - airplanes are designed to withstand such impact without any harm to passengers
 
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για την διόρθωση.

Απλώς μια υπόθεση έκανα, χωρίς να ξέρω.

Επίσης μου έκανε εντύπωση που είναι ακόμα εδώ το Antonov παρότι το LY-SPF επισκευάστηκε και πετάει κανονικά από την Τετάρτη, για αυτό νόμισα ότι μου κάνει πλάκα ο Seven4seven, μίας και έβαλε και το χαμόγελο στην δημοσίευση του.

Σας ευχαριστώ για ακόμη μια φορά για τις πληροφορίες και τις διευκρινίσεις σας.

Με εκτίμηση.
 
Άρη πριν να υποθέτεις και να γράφεις ανακρίβειες επειδή έτσι νομίζεις, να επιβεβαιώνεις τα γραφόμενά σου. Antonov 26 που είναι cargo αεροσκάφος να μεταφέρει επιβάτες σε charter πτήση?!?!?!?
 
Νέα σελίδα άνοιξε σήμερα για το αεροδρόμιο μετά την άφιξη της πρώτης πτήσης της Sky Express από την Αθήνα που έφτασε στην ώρα της.
Στην πρώτη πτήση επέβαινε και ο αντιπρόεδρος της εταιρείας κ. Μπότσαρης ο οποίος συζήτησε της προοπτικές και τα σχέδια της εταιρείας για τα Ιωάννινα.

Το αεροπλάνο που εκτέλεσε την πρώτη πτήση ήταν το ATR 42-500 (SX-TWO) και σε αυτό επέβαιναν περίπου 30 άτομα.

ΥΓ. Φωτογραφίες και βίντεο θα ανεβασω αύριο.

Με εκτίμηση.
 
Ευχαριστούμε!
Να μας ενημερώσεις και τι είπε σχετικά με τα μελλοντικά σχέδια της εταιρείας στα Ιωάννινα.
 
Ακουσα εγω, θα ξεκiνησει υπερατλαντικα με Α350. Με ολο τον σεβασμο μας εχετε ζαλισει με τα Ιοαννινα. Δεν χρειαζεται update για καθε φυλλο που πεφτει στο apron...Rant is over :rant:
 
Χμμμ... Mην είσαι σίγουρος Ποτέ δεν ξέρεις, ίσως αυτό: https://youtu.be/IA42-7lhFpo να είναι προφητικό!
 
OA570":95w13nzr said:
. Με ολο τον σεβασμο μας εχετε ζαλισει με τα Ιοαννινα. Δεν χρειαζεται update για καθε φυλλο που πεφτει στο apron...Rant is over :rant:

Πρώτον, το σωστό είναι "Ιωάννινα" με ωμέγα. Δεύτερον, από δω και πέρα θα γράφουμε μόνο για τα αεροδρόμια που διαχειρίζεται η ευεργέτις Fraport. Α! Και για το 319 που κατέβηκε τον Αύγουστο στην Πάρο. Μας συγχωρείς αγαπητέ, ετσι;
 
Η αλήθεια είναι πως υπάρχει μια υπερβολή ειδήσεων για το συγκεκριμένο αεροδρόμιο αλλά η συγκεκριμένη είδηση αφορά την πρώτη πτήση της Sky Express εκεί οπότε δικαιολογημένα αναφέρθηκε
mimithem":14wrvljt said:
το σωστό είναι "Ιωάννινα"
...και επίσης όχι "Γιάννενα" που γράφεται κατά κόρον!!! :doubt:
 
OA570":38790w4w said:
Ακουσα εγω, θα ξεκiνησει υπερατλαντικα με Α350. Με ολο τον σεβασμο μας εχετε ζαλισει με τα Ιοαννινα. Δεν χρειαζεται update για καθε φυλλο που πεφτει στο apron...Rant is over :rant:

Με όλο το σεβασμό ΟΑ570, αν ζαλίζεσαι εύκολα να διαβάζεις κάτι άλλο, άσε τα Ιωάννινα σε μας που δεν ζαλιζόμαστε.

Άρη, μη μασάς, εγώ προσωπικά θέλω να τα ξέρω όλα!
 
Top