LGKR/CFU Kerkyra "Ioannis Kapodistrias"

Μπας και έτυχε και πήγε κανείς Κέρκυρα και έχει καμια φώτο κατά την διάρκεια των έργων να δούμε πως πάνε; Εχουν ξεκινήσει;
 
MerNion":tv78fcz6 said:
Μπας και έτυχε και πήγε κανείς Κέρκυρα και έχει καμια φώτο κατά την διάρκεια των έργων να δούμε πως πάνε; Εχουν ξεκινήσει;


καλη ερωτηση..παρολο που μενω Κερκυρα δεν μπορω να σου πω με σιγουρια.Κατι κινειται αλλα το θεμα ειναι ποτε θα τελειωσουν..Κριμα παντως με τοσες χιλιαδες επιβατων καθε σεζον το αεροδρομιο να βρισκεται στη σημερινη του κατασταση..θα βγαλω και φωτο να ανεβασω προσεχως
 
MerNion":18hdf9gg said:
Μπας και έτυχε και πήγε κανείς Κέρκυρα και έχει καμια φώτο κατά την διάρκεια των έργων να δούμε πως πάνε; Εχουν ξεκινήσει;

Τα έργα έχουν τελειώσει.Φωτογραφία υπάρχει στο τελευταίο τεύχος του RBF.
 
Στο RBF δείχνει τον διάδρομο.. Απ' ότι ξέρω θα επεκτείνανε και το apron (αυτό ήταν το βασικό έργο νομίζω..).. Αυτό έχει τελειώσει;
 
MerNion":1uhow4bm said:
Στο RBF δείχνει τον διάδρομο.. Απ' ότι ξέρω θα επεκτείνανε και το apron (αυτό ήταν το βασικό έργο νομίζω..).. Αυτό έχει τελειώσει;

Tα εργα στο διαδρομο οντως τελειωσαν.Για αρκετες μερες μεσα στο Νοεμβριο τμημα του διαδρομου ηταν κλειστο και ετσι ΟΑ και Α3 εκτελουσαν τις καθημερινες πτησεις τους με ΑΤR.Οσο για την επεκταση του apron ουδεν νεοτερο ακομα..
 
Το νότιο δάπεδο στάθμευσης δεν έχει αλλάξει καθόλου εδώ και αρκετά χρόνια...Αν έχετε δει,υπάρχει μια πινακίδα απ'αυτες που βάζουν τα
(π)υπουργεία για τον ανάδοχο του έργου,τη συγχρηματοδότηση από την Ε.Ε.,το συνολικό κόστος,κτλ...Ε,αυτή η πινακίδα αναφέρει:

"Επέκταση νοτίου δαπέδου στάθμευσης αεροσκαφών κρατικού αερολιμένα Κέρκυρας."

και λέει από κάτω ότι το έργο εντάσσεται στο γενικότερο πρόγραμμα επέκτασης ελληνικών αεροδρομίων.Δε θυμάμαι ακριβώς την ημερομηνία που αναγράφεται στην πινακίδα αυτή,αλλά νομίζω ότι είναι κάπου στο 90κάτι.Χαιρέτα μας στον πλάτανο δηλαδή...Πάντως αν έχει δει κανείς το "δαπεδο" είναι σχεδόν έτοιμο,μόνο άσφαλτος,γραμμές και οι υπόλοιπες λεπτομέρειες του λείπουν.Δείτε και μια φωτογραφία:

http://www.airliners.net/open.file/1013059/L/

και δείτε και μια από το '88:

http://www.airliners.net/open.file/0186862/L/

Οι διαφορές είναι εμφανείς,ειδικά όσον αφορά την αποξήρανση.Όπως βλέπετε το χώμα στην πρόσφατη φωτογραφία υπάρχει.Τώρα γιατί σταμάτησαν τα έργα,ποιός ξέρει,ίσως είχαν άλλα σχέδια οι αρμόδιοι.Πάντως εγώ δε νομίζω να είναι έτοιμο το δάπεδο αυτό φέτος το καλοκαίρι αφού δε δουλεύει κανείς εκεί...
 
Η διαδικασία της αποξήρανσης ενός βάλτου δεν είναι ιδιαίτερα εύκολη διαδικασία. Θέλει αρκετά χρόνια δοκιμασίας του εδάφους πριν προχωρήσεις και με διάφορα τεστ ενδιάμεσα. Το ίδιο συμβαίνει και στην Κέρκυρα. Δεν θα ήταν και ότι ωραιότερο να βλέπεις ξαφνικά αεροπλάνα να ..βουλιάζουν.. ;)
 
Re: LGKR/CFU Kerkyra Ioannis Kapodistrias (Επέκταση apron κ.α.)

Επαναφέρω μετά από τόσο καιρό το topic αυτό γιατί πρόκειται να πάω για διακοπές στην Κέρκυρα στο τέλος Ιουνίου (23-27) και θα ήθελα να μάθω τις αναμενόμενες κινήσεις αεροσκαφών και εταιριών για τη συγκεκριμένη περίοδο.
 
Re: LGKR/CFU Kerkyra Ioannis Kapodistrias (Επέκταση apron κ.α.)

Καλύτερα να συνεχιστεί η συζήτηση περί της κίνησης του αεροδρομίου στο σχετικό topic:

viewtopic.php?f=19&t=3602&start=30
 
Re: LGKR/CFU Kerkyra Ioannis Kapodistrias (Επέκταση apron κ.α.)

Εδω και μερικές ημέρες στο Αεροδρόμιο της Κέρκυρας έχει εγκατασταθεί WiFi , καλύπτοντας όλα τα κτίρια και προσφέρει δωρεάν πρόσβαση στο Internet.... Ελπίζουμε να "βγάλει τα λεφτά του" και να υπάρξει η ανάλογη χρήση απο τους ταξιδιώτες.
Επίσης μπήκε και λειτουργεί ένα νέο σύστημα δικτύου που επιτρέπει να γίνονται check in απο οποιοδήποτε desk , αναβαθμίζοντας ετσι τις παρεχόμενες υπηρεσίες
 
Top