LGMG Megara

Παρατημένα ψεκαστικά στην Πάχη?

Παιδιά,γνωρίζει κανείς αν υπάρχουν ,στο αεροδρόμιο της Πάχης,παρατημένα ψεκαστικά,Pawnee ,Cessna AgTruck,Air Tractor,τα οποία μεταφέρθηκαν εκεί μετά την μετατροπή του αεροδρομίου του Μαραθώνα σε...κωπηλατοδρόμιο?
 
Παράξενε ταξιδιώτη, συγγνώμη που δεν ξέρω να απαντήσω στο ερώτημα σου. Απεναντίας θα ξεσκονίσω κι εγώ αυτό το θέμα για να υποβάλλω κι εγώ μια ερώτηση:
Τελικά ξέρει κανείς τι έγινε με τα Μέγαρα;
Δηλαδή χρησιμοποιούνται από αεροπλάνα γενικής αεροπορίας;
Γιατί σύμφωνα με πληροφορίες που πήρα από...φαντάρους, η κατάσταση είναι η ίδια με αυτή πριν από 2 χρόνια: Συζητήσεις και διαπραγματεύσεις μεταξύ του στρατού, της ΥΠΑ, του υπουργείου μεταφορών και του υποργείου εθνικής αμύνης.
γνωρίζει κανείς τίποτε νεότερο/πιο αξιόπιστο;
 
tupolev":9kunxmwx said:
Παράξενε ταξιδιώτη, συγγνώμη που δεν ξέρω να απαντήσω στο ερώτημα σου. Απεναντίας θα ξεσκονίσω κι εγώ αυτό το θέμα για να υποβάλλω κι εγώ μια ερώτηση:
Τελικά ξέρει κανείς τι έγινε με τα Μέγαρα;
Δηλαδή χρησιμοποιούνται από αεροπλάνα γενικής αεροπορίας;
Γιατί σύμφωνα με πληροφορίες που πήρα από...φαντάρους, η κατάσταση είναι η ίδια με αυτή πριν από 2 χρόνια: Συζητήσεις και διαπραγματεύσεις μεταξύ του στρατού, της ΥΠΑ, του υπουργείου μεταφορών και του υποργείου εθνικής αμύνης.
γνωρίζει κανείς τίποτε νεότερο/πιο αξιόπιστο;

Ναι, ναι τα 2 τελευταία χρόνια τα Μέγαρα λειτουργούν επίσημα ως αεροδρόμιο της ΥΠΑ για εξυπηρέτηση πτήσεων Γενικής Αεροπορίας. Εκεί εδρεύει η συντριπτική πλειοψηφία των ιδιωτικών αεροσκαφών της Αττικής αλλά και εταιρείες υποστήριξης α/φ όπως η Aeroservices (με υπόστεγα κτλ.)
Να μια πανοραμική άποψη του δαπέδου της γενικής αεροπορίας: φώτο

Το ωράριο του αεροδρόμιου:

:arrow: Κάθε ΔΕ, ΤΡ, ΤΕ, ΠΕ, ΠΑ 09:00-19:00
:arrow: Κάθε ΣΑ, ΚΥ 09:00-20:00

Φυσικά στο αεροδρόμιο (αλλά σε διαφορετικούς χώρους) συνεχίζει να εδρεύει και η Αεροπορία Στρατού με τα ελικόπτερα της. Η Αεροπορία Στρατού είναι αυτή που έχει τον ΕΕΚ και εποπτέυει γενικότερα το αεροδρόμιο.
 
Που μπορεί (???) να βρει κανεις φωτό από τα αεροσκάφη που εδρεύουνε (η τέλος πάντων σταθμεύουνε) εκεί πέρα? Κάτι Novembers που είδα στο album (Rockwell Commander Ν357SΤ, Socata N292GT) έχουνε έδρα Ελλάδα? Kυπριανε, μπορείς να οργανώσεις καμια φωτό? ;)


Thx in advance 4 any input! :cool:



-EDIT-

To N357ST δεν το ξέρει ούτε η FAA!!!! Το N292GT υποτίθεται έχει εξαχθεί στην Κύπρο. Αυτάάάάάάάάάάάάάάάάά.........
 
Re: Παρατημένα ψεκαστικά στην Πάχη?

Παράξενος Ταξιδιώτης":37lmzqp6 said:
Παιδιά,γνωρίζει κανείς αν υπάρχουν ,στο αεροδρόμιο της Πάχης,παρατημένα ψεκαστικά,Pawnee ,Cessna AgTruck,Air Tractor,τα οποία μεταφέρθηκαν εκεί μετά την μετατροπή του αεροδρομίου του Μαραθώνα σε...κωπηλατοδρόμιο?

Στα Μέγαρα δεν υπάρχει κανένα ψεκαστικό. Κάποια από τα ψεκαστικά που δεν έφυγαν από το Μαραθώνα πριν γίνει το κωπηλατοδρόμιο είναι τώρα θαμένα στην ευρύτερη περιοχή του πρώην αεροδρομίου. Πρόκειται για αεροπλάνα τα οποία ήταν παρατημένα εκεί για χρόνια.
 
makedonas":oygxwpj5 said:
Kυπριανε, μπορείς να οργανώσεις καμια φωτό? ;)

Για spotting μη με υπολογίζετε.

Στην τελευταία σελίδα του album ανέβασα και πρόσφατη φωτογραφία της πολιτικής πίστας από το προηγούμενο Σ/Κ.

Αυτά που είδα στα Μέγαρα (στρατ. πίστα) κατά την τροχοδρόμηση bactrack στον 08 και είναι άξια θαυμασμού είναι τα Apache Longbow του Ε.Σ. που εδρεύουν πια εκεί από τον Μάρτιο. Αν δε κάνω λάθος τα υπόλοιπα είναι στο Στεφανοβίκι.

Δεν τα είχα δει ποτέ από κοντά και τόσα πολλά παρατετεγμένα δίπλα δίπλα.

Είναι πολύ κακά !

Την ημέρα δεν τα βλέπει κανείς να πετάνε :( καθ'ότι πετούν μόνο νύχτα και με πλήρη συσκότηση, στο φυσικό τους περιβάλλον δηλαδή :)

Για ευνόητους λόγους μην περιμένετε φωτογραφίες ;)

Στον Μαραθώνα εκτός από τα PZL υπάρχουν και κανα δυο ιδιωτικά που ήταν παρατημένα και σάπιζαν, τα οποία θάφτηκαν κατά τις χωματουργικές εργασίες για την κατασκευή του έλους ..... εμμμ .... κοπηλατοδρόμιου ήθελα να πω.
 
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά.
Κρίμα για τα θαμένα ψεκαστικά....
Ελπίζω πάντως να ξετρυπώσω κανένα άθαφτο !!!
 
Τα PZL ανήκουν στην ΠΑ ,αλλά κατά τους θερινούς μήνες διασκορπίζονται σε αεροδρόμια ανα την Ελλάδα για πυροσβεστικούς λόγους.
Ετσι, τα βλέπουμε και σε κάμποσα πολιτικά αεροδρόμια....
 
Top