Livery Olympic Air

Re: Στόλος της Olympic Air

Οντως ειναι πολυ ωραιο livery, αλλα συμφωνω και οτι το σημα ειναι δυσαναλογα μικρο σε σχεση με το υπολοιπο αεροσκαφος...!

Και επισης πολυ ωραιο που το σημα φαινεται και στους κινητηρες!
 
Re: Στόλος της Olympic Air

Πολυ ωραία και η κυματιστή γραμμή που λεπταίνει και (μάλλον) ενώνεται μπροστά στην μύτη!

Όσο για το σήμα μια χαρά μου φαίνεται.
 
Re: Στόλος της Olympic Air

Πράγματι αν εξαιρέσει κανείς τους μικρούς κύκλους είναι κατά την γνώμη μου εφάμιλλο ή και καλύτερο από το παλιό. Με χαροποιεί ιδιαίτερα η διατήρηση της <<Ολυμπιακής>> γραμματοσειράς. Ας ελπίσουμε οτί οι μικροί κύκλοι είναι κάτι προσωρινό. Άσχετο: έχει κανείς ιδέα για το πως μπορούμε να αποκαλούμε την εταιρεία στα Ελληνικά (στο στιλ των Ο. Αεροπορία-Αεροπλοϊα-Αερογραμμές);
 
Re: Στόλος της Olympic Air

Όπως και με τις αερογραμμές, όλοι "Ολυμπιακή" συνεχίζουν να την αποκαλούν και όχι "Ολυμπιακές Αερογραμμές", φαντάζομαι ότι αυτό θα γίνει και τώρα. Άλλωστε και στα αεροπλάνα πάνω, πάντα Olympic -και παλαιότερα Ολυμπιακή- έγραφε και γράφει, δεν αλλάζει αυτό. Όλοι Ολυμπιακή την ξέρουμε και Ολυμπιακή την λέμε, ελπίζω η διοίκηση της νέας εταιρείας να την αποκαλεί Ολυμπιακή στα ελληνικά και να μην αρχίσουν βλακείες του τύπου να την προφέρουν "ολίμπικ ερ" στα ελληνικά (π.χ. στις διαφημίσεις ή στις ανακοινώσεις στα αεροδρόμια να ακούμε αναχώρηση της Ολυμπιακής και όχι αναχώρηση της Ολίμπικ-ερ)...
 
Re: Στόλος της Olympic Air

Το ξέρω ότι είναι off topic αλλά
Στις ανακοινώσεις και στις διαφημίσεις δεν μπορείς να πεις η Ολυμπιακή αναγγέλει την καθυστέρηση κλπ κλπ..
Πιστεύω πως θα την λένε Olympic Air ή θα συνεχίσουν με το Ολυμπιακές Αερογραμμές...ποιος ξέρει?
 
Re: Στόλος της Olympic Air

Κατι που κανεις δεν σχολιασε γιατι ισως διεφυγε.. Μεχρι στιγμης ολα τα νεα νηολογια ειναι SX-OAx .. ;) και μαλλον θα συνεχιστει ετσι.. Ομορφη επιλογη, δινει ακομα πιο πολυ χαρακτηρα στο στολο! Τωρα αν θα παρθουνε και τα 5 πρωτα SX-OAx δεν το νομιζω, αλλα ο χρονος θα δειξει... :great:
 
Re: Στόλος της Olympic Air

Πραγματι ο Alkyon έχει δικαιο για το δυσανάλογο σήμα της εταιρείας στην ουρά-Ειναι εμφανές οτι χρειαζόταν μεγαλύτερο.
Αλλα και το Olympic μοιάζει μικρό. Βέβαια δεν καταλαβαίνω την διαφοροποίηση της σημαίας- αναπεπταμένη η ελληνική, τετράγωνη
η ευρωπαϊκή? Μάλλον ασύμβατο. Όσο για την ντιζαϊνιά της κοιλιάς του αεροπλάνου -πολύ πρόχειρη η λύση.
Ωστόσο, πρέπει να πούμε ότι το χρώμα είναι σωστό και το σήμα σωστά διατηρήθηκε.
Γενικό συμπέρασμα: αποτέλεσμα μάλλον άτολμο και επαρχιακό.
 
Re: Στόλος της Olympic Air

Αγαπητοί φίλοι, αν δεν πούμε ότι έγινε μία κάποια προσπάθεια προς τα μπροστά θα ήμασταν άδικοι. Σαφέστατα οι κύκλοι είναι άνισοι με το σύνολο. Αλλά ίσως και να είναι το "μεγαλύτερο κακό" απ' ότι είδα. Μου θύμησε λίγο το λίβερι του Α319 της Τούρκικης Κυβέρνησης (με τις όποιες διαφορές φυσικά). Το ότι θα ήταν καλύτερα το OLYMPIC να ήταν λίγο πιο μεγάλο, ή μεγαλύτερη κάλυψη σε μπλε, ΟΚ. Δεν θα ήταν κακό ; Πιστεύω ότι θα δουν τα μειονεκτήματα και να τα βελτιώσουν στην έκδοση των τελικών Α320. Θα ήταν ενδιαφέρουσα η εφαρμογή του σε ένα Q400. Κάνα τζιμάνι να μας κάνει την αντίστοιχη κάλυψη ψηφιακά; ;)

δικός σας
 
Re: Στόλος της Olympic Air

Μακάρι να πάρουν την αρχή και να προχωρήσουν και λίγο παραπέρα γιατί δε μου φαίνεται και τόσο χαρακτηριστικό. Ούτε και τόσο ωραίο. Τουλάχιστον έφυγε η μπλε γραμμή από τα παράθυρα όμως :cool: Οι κύκλοι όντως πολύ μικροί, θα ήταν ωραίο να κάνουν αυτά τα μοντέρνα που φαίνεται μόνο μέρος των κύκλων. Είναι καλός τρόπος να συνδιάσεις το παλιό με το νέο! :)
 
Re: Στόλος της Olympic Air

Παρατηρήσατε ότι μπροστά, εκεί που η μπλε γραμμή πλησιάζει στην μύτη του α/φ, κάτω από την μπλε γραμμή υπάρχει και μια μικρή πράσινη;
Και είπα κι εγώ, δεν θα βάλουν πράσινο στο livery;;;
 
Top