Low Timers και ξένες γλώσσες

TheAviator

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
28/05/2011
Μηνύματα
13
Likes
7
Περιοχή
Athens, GR
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGAV
Καλησπέρα κι από εμένα σε όλους τους χρήστες του forum.

Έχω μπει στη διαδικασία του fATPL εδώ και λίγο καιρό και ήδη κάνω ένα research για job offers στην Ευρώπη. Αυτό που καταλαβαίνω και φυσικά το ήξερα και από πριν είναι πως τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα, ειδικά για τους low timers. Αυτό όμως που επίσης συναντώ συχνά, είναι η ανάγκη της εκμάθησης μίας επιπλέον γλώσσας. Δηλαδή, είδα πως οι γερμανικές εταιρίες ζητούν πέρα από τα αγγλικά και fluent spoken and written German, οι Ολλανδικές τα Ολλανδικά, οι Πολωνικές τα Πολωνικά κ.ο.κ.

Ουσιαστικά είναι σαν να σου λένε "θέλουμε συμπατριώτες μας να δουλέψουν μαζί μας¨. Φυσικά και υπάρχουν πολλοί Έλληνες που μιλάνε και γλώσσες πλέον των αγγλικών, αλλά αυτό το ποσοστό φαντάζομαι πως είναι μικρό.

Το ερώτημα μου είναι το εξής: Η Olympic και η Aegean (επειδή δεν έχω δει ακόμη κάποιο job offer από τις εταιρίες αυτές) στα requirements ζητούν fluent spoken and written Greek, ή τελικά για άλλη μια φορά οι Έλληνες χειριστές είμαστε οι losers της υπόθεσης? Έχω την εντύπωση πως οι Ελληνικές εταιρίες έχουν πάρα πολλούς Γερμανούς, Ιταλούς κλπ χειριστές που ζήτημα να ξέρουν το mousaka, souvlaki, tzatziki και m*l*ka.....! :banana:
 
Top