Miles & Bonus

  • Thread starter gm747
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Το upgrade challenge απέτυχε και για την επιστροφή (η ελαχιστη προσφορα 200 ευρω συνολο για 2 ατομα). Δεν δέχτηκε ξανά την κάρτα. Σε επικοινωνία με την alpha μου είπαν ότι δεν μπορεί να γίνει κάτι και οτι φταιει η επιχείρηση. Σε επικοινωνία με την aegean μου είπαν ότι ήταν δικό τους θέμα τελικα και για να επανορθώσουν μου έδωσαν 2 κουπόνια και έκαναν την αναβάθμιση μόνο με 30 ευρώ από 200 (λόγω φόρων αεροδρομίου). Καλή φαση
 
Αν σε upgrade challenge βάλεις για πληρωμή την πιστωτική της Aegean, σου δίνουν 4πλασια πόντους bonus;
 
Ό,τι συναλλαγή γίνεται μέσω των απ' ευθείας καναλιών της Aegean (call centre, εκδοτήρια, ιστοσελίδα) προσφέρει τους αντίστοιχους πόντους που προβλέπονται από το πρόγραμμα Bonus (x4 για τις κανονικές κάρτες και x8 για τις MasterCard Gold και Platinum).
 
Aspire lounge στο EDI. Αρκετά μεγάλο ειχε αρκετά πράγματα για πρωινό (τα βασικά για Scottish breakfast) και διαφορα άλλα. Ειχα διαβασει κριτικες οτι ειναι αγενεις οτι δεν δεχονται καποιους και λενε οτι ειναι reserved ενω ειναι αδειο. Δεν ειδα κατο τετοιο. Αυτο ηταν στον πανω οροφο. Πηγαίνοντας στο gate είδαμε άλλο ένα Aspire αλλά πιο μικρό 20221013_105511.jpg
 
Καλησπέρα. Κοιτάω να κλείσω κάποιες πτήσεις τις επόμενες μέρες και παίζουν Lufthansa, TAP και United. Ήθελα να ρωτήσω, ως Star Alliance Gold (A3) σε αυτές τις 3, έχω το δικαίωμα για επιπλέον δωρεάν αποσκευή; Επίσης η πρόσβαση στα Lounges ισχύει; Βλέπω πχ 5 ώρες αναμονή Λισαβόνα.
 
Απόσο ξέρω δεν δικαιούσαι παραπάνω του προβλεπόμενου (1 σίγουρα, και μετά ότι λέει το εισιτήριο). Και αν θες να μαζέψεις όχι απλά tier miles αλλά έστω μίλια απέφευγε όσο μπορείς τη Λουφτβάφε, η Αιγαίου είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ στην αναγνώριση μιλίων από από την εν λόγω εταιρεία. Με την United είναι αρκετά γενναιόδωρη συνήθως. Όσον αφορά πρόσβαση δες εδώ που μπορείς να μπεις:Lounges
 
Καλησπέρα. Κοιτάω να κλείσω κάποιες πτήσεις τις επόμενες μέρες και παίζουν Lufthansa, TAP και United. Ήθελα να ρωτήσω, ως Star Alliance Gold (A3) σε αυτές τις 3, έχω το δικαίωμα για επιπλέον δωρεάν αποσκευή; Επίσης η πρόσβαση στα Lounges ισχύει; Βλέπω πχ 5 ώρες αναμονή Λισαβόνα.

Αν ξέρεις την κατηγορία ναύλου δες εδώ:
 
Πρόσβαση στα lounges πάντα όσο είσαι με Gold. Αποσκεύη τα πολύ φτηνά fare της LH δεν σου δίνουν.


Extra Baggage Allowance

You can take an extra 20 kg (44 pounds) where the weight concept applies or an extra piece where the piece concept applies.

Some airlines do not offer this benefit on individual flights but only on connecting Star Alliance flights. Within Europe on "Light" fares offered by Lufthansa, Austrian & SWISS, "Check&Go" fares offered by Brussels Airlines and “Go light” fares offered by SAS as well as on “Seat” fares offered by Air New Zealand, the extra baggage allowance is not offered.
 
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις χρήσιμες και γρήγορες απαντήσεις. Με λίγα λόγια αποφεύγω LH...
 
Καλησπέρα σε όλους από τον νέοπα!

Μετά κόπων και βασάνων, έχω μαζέψει 220Κ μίλια Α3 με στόχο να κάνω ένα ταξίδι Αμερική με business με το κορίτσι. Θέλω να ζήσω κι εγώ τη lie-flat εμπειρία :) Οι ερωτήσεις λοιπόν είναι οι εξής:

1. Υπάρχει περίπτωση να βρω διαθεσιμότητες (με οποιαδήποτε *A αεροπορική με μια στάση) για τέλος Απριλίου - αρχές Μαίου; Κοιτάω United και Aegean sites, αλλά βλέπω πολύ λίγα πράγματα, και από ό,τι ακούω δουλειά θα κάνω μόνο τηλεφωνικά στην Aegean.
2. Επιτρέπουν open-jaw reward πτήσεις; Θα ήθελα να πετάξω LAX και να επιστρέψω από SFO
3. Υπάρχει κάποιος online τρόπος που δεν ξέρω να το ψάξω μόνος μου;

Thank you!
 
Top