Miles & Bonus

  • Thread starter gm747
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Δεν ξέρω μεταφράζονται τα μίλια της *Α στην Α3 αλλά χτες κοιτούσα να κλείσω MUC-ATH-MUC με μίλια της LH με την LH και ενώ κανονικά το εισιτήριο κόστιζε 160Ε, με τα μίλια (νομίζω 25000) για τις ίδιες ακριβώς πτήσεις οι φόροι ήταν από μόνοι τους 220Ε...έλεος δλδ. Ξέρει κάποιος αν γίνεται να κλίσεις με miles & more πτήσεις της Α3 απ'ευθείας (και όχι για πχ να ταξιδέψεις με Α3 με ένα LH εισιτήριο) και αν υπάρχει κάτι σχετικό online (που ψάχνοντας πρόχειρα δεν βρήκα) ;
 
Αυτό είναι προκλητικό.
Είναι δυνατό να δίνουν 3 θέσεις σε αεροπλάνο 168 ή 195 θέσεων???
Κρίμας...
Τσάμπα η χαρά που είχα όταν έπαιρνα τη χρυσή κάρτα.
Επί της ουσίας το πρόγραμμα είναι άχρηστο, όταν δεν μπορείς να το αξιοποιήσεις στα ακριβά economy εισιτήρια.
Σε τι τους ωφελεί όμως να έχουν μισοάδεια αεροππλάνα?
Δεν θα ήταν καλύτερο να ΄δίνουν περισσότερα δωρεάν εισιτήρια?
 
Για τους πελατες μιας αεροπορικης εταιρειας, ειναι πρακτικα πολυ μικρο εως και ελλαχιστο το ωφελος, οπως σωστα ανελυσαν καποιοι φιλοι. Ουσιαστικα ειναι μια ψευδαισθηση ωφελειας οπως αλλωστε ολα τα loyalty schemes των εταιρειων.
Απο την πλευρα των εταιρειων, που αδιαμφισβητητα και σωστα αλλωστε αποβλεπουν στην κερδοφορια, το προγραμμα τακτικων επιβατων ειναι ενα απο τα πιο ισχυρα marketing strategy tools που διαθετουν. Μαλιστα, το αξιοποιουν με τον καλυτερο δυνατο τροπο, μελετωντας το και ερευνοντας το στατιστικα και ανα τακτες περιοδους και σε ευρος χρονου. Σε πολλες περιπτωσεις, το τροποποιουν, το αναβαθμιζουν, παντα με τετοιο τροπο ωστε να δειχνει φιλικοτερο στους πελατες. Τι σημαινει αυτο? Απλα, οτι παρουσιαζει το προς πωληση προιον -αεροπορικα εισιτηρια, στην περιπτωση μας- ελκυστικο,ή καλυτερα, ακομα ελκυστικοτερο απο τον ανταγωνισμο. Που αποσκοπουν? Στην προσελκυση νεων πελατων και στην διατηρηση των ειδη υπαρχοντων.. Ετσι απλα και συνοπτικα..

Δεν λεω οτι πρεπει να αρνουμαστε τα FFP, αλλα να προτιμουμε μια αεροπορικη εταιρεια, οχι απαραιτητα απο τα προγραμματα αυτα, αλλα και απο αλλους παραγοντες, γνωστους πλεον σε ολους μας, πχ, ειδικα στις μερες μας, τιμη, σχεση ποιοτητας-τιμης, αξιοπιστια, και αλλα.. Δεν ταξιδευουμε με αυτοσκοπο την συγκεντρωση μιλιων, αλλα για τη δουλεια μας, την ευκολια μας, το κεφι μας.. Απο τη στιγμη που μας τα παρεχουν, εμεις ως επικειμενοι καταναλωτες, το πιθανοτερο ειναι οτι θα τα χρησιμοποιησουμε. Καλο ειναι βεβαια, να διατηρουμε εμεις τον ελεγχο και οχι να γινομαστε δεσμιοι πελατες, αναπτυσσοντας σχεση εξαρτησης με την εταιρεια, κατι που προφανως επιδιωκει η εταιρεια..
Ελαχιστοι παντως ειναι εκεινοι που θα προτιμησουν αλλο μεταφορικο μεσο, εαν η αεροπορικη εταιρεια δεν τους ικανοποιησει στην εξαργυρωση μιλιων. Στη χειροτερη για τον πελατη περιπτωση, θα πληρωσει το εισιτηριο του, ενω αντιστοιχα η εταιρεια, σε αλλη περιπτωση θα οδηγησει -οχι μονιμα παντως- τον πελατη σε ανταγωνιστρια εταιρεια..
 
flesland":2ply859q said:
Δεν ξέρω μεταφράζονται τα μίλια της *Α στην Α3 αλλά χτες κοιτούσα να κλείσω MUC-ATH-MUC με μίλια της LH με την LH και ενώ κανονικά το εισιτήριο κόστιζε 160Ε, με τα μίλια (νομίζω 25000) για τις ίδιες ακριβώς πτήσεις οι φόροι ήταν από μόνοι τους 220Ε...έλεος δλδ. Ξέρει κάποιος αν γίνεται να κλίσεις με miles & more πτήσεις της Α3 απ'ευθείας (και όχι για πχ να ταξιδέψεις με Α3 με ένα LH εισιτήριο) και αν υπάρχει κάτι σχετικό online (που ψάχνοντας πρόχειρα δεν βρήκα) ;
Πρόσφατα ήθελα να κλείσω ΑΤΗ-CDG-ATH με εξαργύρωση μιλίων από την Miles & More (της LH). Πηγαίνοντας στο site της εταιρίας είδα ότι δεν μου έβγαζε τις πτήσεις της Α3 (παρ'οτι Star Alliance) και έτσι μπορούσαν μεν με 28000 μίλια να πάρω το εισιτήριο αλλά έπρεπε να πληρώσω φόρους 220 ευρώ (ή άλλα 15000 μίλια που δεν είχα) γιατί οι πτήσεις ήταν όλες μέσω Γερμανίας και άρα οι φόροι ήταν για 4 σκέλη αντί για 2.
Η τιμή που έδινε το κανονικό εισιτήριο ήταν 196 ευρώ (τελική τιμή)!!! Δηλαδή φθηνότερο κι από όσο κάνουν μόνο οι φόροι στο award!!! Με την Α3 δεν μπορείς να κλείσεις εισιτήριο αν έχεις την Μ&Μ, όμως υπάρχει άλλος τρόπος:

Τηλεφώνησα στην LH και μου είπαν ότι γίνεται να κλείσω με την απευθείας πτήση της Α3 αλλά μόνο μέσω τηλεφώνου (αυτές οι πτήσεις δεν κλείνονται μέσω Internet). Όντως έκλεισα κανονικά, με φόρους 64 ευρώ (χρέωση πιστωτικής κάρτας).
 
GP707":24rmxn1o said:
Τηλεφώνησα στην LH και μου είπαν ότι γίνεται να κλείσω με την απευθείας πτήση της Α3 αλλά μόνο μέσω τηλεφώνου (αυτές οι πτήσεις δεν κλείνονται μέσω Internet). Όντως έκλεισα κανονικά, με φόρους 64 ευρώ (χρέωση πιστωτικής κάρτας).

Τηλεφωνικά αν θυμάμαι καλά δεν υπάρχει δυνατότητα για flysmart (15.000 μίλια αντί 28.000)
Οπότε είναι ιδιαίτερα άβολο που δεν δίνεται η δυνατότητα για απευθείας πτήσεις Aegean μέσω M&M website.
 
Το FlySmart διατίθεται μόνο μέσω ιστοσελίδας για μερικές πολύ συγκεκριμένες εταιρείες, οι οποίες έχουν άμεση σχέση με τη Lufthansa (θυγατρικές, μέλη του ομίλου ή εταιρείες στις οποίες η Lufthansa κατέχει μετοχές, μέλη του Miles & More κλπ.). Στο συγκεκριμένο θέμα, ευτυχώς ή δυστυχώς η Aegean δεν έχει τόσο στενή σχέση (φανταστείτε δηλαδή ότι υπάρχουν και χειρότερα).

Τώρα, γιατί ένα award εισιτήριο LH μπορεί να έχει περισσότερους φόρους και χρεώσεις από τους αντίστοιχους φόρους και χρεώσεις ενός full fare εισιτηρίου για τις ίδιες πτήσεις και ημερομηνίες, αυτό είναι άλλο καπέλο. Εγώ προσωπικά αποφάσισα πλέον να μην μαζεύω μίλια με το Miles & More, για χάρη του Miles&Bonus, που φαίνεται πως μου προσφέρει -ακόμα;- περισσότερο ευνοϊκούς όρους
 
aakunz":2hv57zh6 said:
Τώρα, γιατί ένα award εισιτήριο LH μπορεί να έχει περισσότερους φόρους και χρεώσεις από τους αντίστοιχους φόρους και χρεώσεις ενός full fare εισιτηρίου για τις ίδιες πτήσεις και ημερομηνίες, αυτό είναι άλλο καπέλο.

Και το οξύμωρο είναι ότι σε άλλες εταιρίες, τα award εισιτήρια έχουν λιγότερους φόρους από τα full fare.
Ενώ η LH πρωτοπορεί και χρεώνει (πολύ) περισσότερους.
 
aakunz":9fg0dovx said:
Εγώ προσωπικά αποφάσισα πλέον να μην μαζεύω μίλια με το Miles & More, για χάρη του Miles&Bonus, που φαίνεται πως μου προσφέρει -ακόμα;- περισσότερο ευνοϊκούς όρους
Ακριβώς έτσι αποφάσισα κι εγώ. Απλά ξόδεψα τα μίλια από τη M&M για να μην πάνε χαμένα...
 
Πως είναι δυνατο να ξοδεψεις μίλια στην Miles & More όταν έχεις πολύ λίγα όπως εγώ (3750)? Είχα στείλει mail και στην Lufthansa και στην Aegean για το αν υπάρχει περίπτωση μεταφοράς τους στην Miles&Bonus ωστόσο δεν έχω λάβει καμμία απάντηση.
 
Αν πρόκειται να πάνε χαμένα (π.χ. να λήξουν) μπορείς να πάρεις κάτι μικρής αξίας από το http://www.worldshop.eu
Αλλά με 3.750 μάλλον ούτε από εκεί μπορείς να πάρεις τίποτα.
 
Top