Miles & Bonus

  • Thread starter gm747
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Αυτή ακριβώς η ερώτηση Τόμπλα ειναι που πρέπει να απαντηθεί όπως λέει ο jerry

Γιατι τα μέχρι τώρα σενάρια λένε
Α) μέχρι την λήξη της τρέχουσας κάρτας σου. Απίστευτα άδικο για όσους λήξουμε 12/14 γιατι αν το ξέραμε θα είχαμε άλλη "οδηγική" συμπεριφορά!

Β) μέχρι τις 23/11/2015, δηλαδή ενα χρόνο μετά το launch date. Ίσως το πιο λογικό και δίκαιο ως flat λύση.

Γ) μέχρι την εαρινή ισημερία των Μάγιας. Δεν ξέρω ποτέ πέφτει αλλα δεν έχω συμπληρώσει ζώδιο στην εγγραφή.

:?:
 
Όσον αφορά το χρονικό διάστημα για την ανανέωση. Όπως εγώ το καταλαβαίνω για τα υπάρχοντα χρυσά μέλη θα αρχίσει από την εκκίνηση του νέου προγράμματος.

Αναρωτιέμαι όμως τί θα γίνει στη δική μου περίπτωση, εάν δεν θα προλάβω να φτάσω στις 20 χιλιάδες μέχρι τέλος Νοεμβρίου. Έχω ακόμα 4000 παλιά μίλια αναβάθμισης (από την Ble κάρτα, που όμως ισχύουν ακόμα ούτε εμφανίζονται με ημερομηνία λήξης, παρά του γεγονότος ότι είναι αρκετά παλαιότερα του ενός έτους), θα τα χάσω και για τις 24.000 θα ισχύουν μόνο τα μίλια από τις πτήσεις των τελευταίων 12 μηνών;

Και μία άλλη ερώτηση: Τί θα ισχύει για Awards σε πτήσεις της Α3 με ανταπόκριση, π.χ. BRU-ATH-SKG; Θα χρειαζόμουνα και στο μέλλον στην ουσία 2 Awards (που με την απόσταση Βρυξέλλες – Αθήνα δεν θα συμφέρει καθόλου, καλύτερα ως Star Alliance Award μέσω MUC/FRA). Ή θα χρειαστώ μόνο τα μίλια για Βρυξέλλες – Θεσσαλονίκη;
 
Υποθέτω πως στην περίπτωση σου θα γίνει silver η κάρτα αν όντως δεν προλάβεις να φτάσεις τις 20Κ. Και μετά λογικά θα ισχύουν τα επίπεδα αναβάθμισης απο silver σε gold.

Πολυ καλή και η παρατήρηση για τις πτήσεις με ανταπόκριση. Στη μέχρι τώρα λογική υπήρχε μονο η έννοια του σκέλους (leg) οπότε όντως παρουσιάζεται το παράδοξο να σε συμφέρει να εξαργυρώσεις με *Α εταιρία παρά με την Α3. Επειδή αυτο δεν ακούγεται να συμφέρει την Α3, ίσως δούμε κάποια διορθωτική κίνηση για αυτού του είδους τις πτήσεις.
 
Ξέρεις κανεις αν λήγουν οι gold Καρτες τις aegean
 
Ναι λήγουν. Στη διεύθυνση http://www.newmilesandbonus.com μπορείς να δεις ακριβώς πόσα μίλια χρειάζονται ώστε να ανανεωθεί στη λήξη της. (από 24/11/2014 και μετά)
 
Τωρα μένει να δούμε αν όσοι έχουν την aegean visa θα χρειάζονται τα 12.000 μίλια κάθε χρόνο για να μην χάσουν το gold..
 
osc4r":3n581st4 said:
Υποθέτω πως στην περίπτωση σου θα γίνει silver η κάρτα αν όντως δεν προλάβεις να φτάσεις τις 20Κ. Και μετά λογικά θα ισχύουν τα επίπεδα αναβάθμισης απο silver σε gold.

Μένει όμως η ερώτηση με πόσα μίλια αναβάθμισης. Εάν, π.χ. στις 23 Νοεμβρίου έχω 17.000 μίλια, εκ των οποίων 13.000 των τελευταίων μηνών και 4.000 παλαιότερων του 1 έτους (από την Blue Card), θα είμαι Silver με 13.000 ή με 17.000 μίλια αναβάθμισης;

οπότε όντως παρουσιάζεται το παράδοξο να σε συμφέρει να εξαργυρώσεις με *Α εταιρία παρά με την Α3. Επειδή αυτο δεν ακούγεται να συμφέρει την Α3, ίσως δούμε κάποια διορθωτική κίνηση για αυτού του είδους τις πτήσεις

Έτσι είναι. Ενώ εάν θέλεις να πας με την Α3 μέσω ATH, καλύτερα με μίλια του Miles&More, που δίνει τέτοιες ανταποκρίσεις κανονικά ως 1 Award.
 
Ulrike":cw7piw13 said:
osc4r":cw7piw13 said:
Υποθέτω πως στην περίπτωση σου θα γίνει silver η κάρτα αν όντως δεν προλάβεις να φτάσεις τις 20Κ. Και μετά λογικά θα ισχύουν τα επίπεδα αναβάθμισης απο silver σε gold.

Μένει όμως η ερώτηση με πόσα μίλια αναβάθμισης. Εάν, π.χ. στις 23 Νοεμβρίου έχω 17.000 μίλια, εκ των οποίων 13.000 των τελευταίων μηνών και 4.000 παλαιότερων του 1 έτους (από την Blue Card), θα είμαι Silver με 13.000 ή με 17.000 μίλια αναβάθμισης;

Με ακόμη λιγότερα. Όταν το FAQ αναφέρει πως θα τοποθετηθείς στη silver βαθμίδα εφόσον έχεις κάνει μίνιμα 8000 εννοεί πως αυτά θα αφαιρεθούν.

Δηλαδή, εφόσον "τελευταίοι μήνες" = μετά τις 23/11/2013, τότε εικάζω πως θα μείνεις με 13.000[όσα είχες] - 8.000[για την αναβάθμιση], τουτέστιν 5.000 tier μίλια.
 
Σ΄αυτό το παράδειγμα: μέχρι την χρυσή κάρτα μετά θα χρειαζόμουνα και άλλα 19.000 :shock: Δεν καταλαβαίνω αυτή τη λογική… Από τον Ιούνιο μάζεψα 13.000, οι οποίες θα γίνουν ξαφνικά 5.000 , συν 19.000, σημαίνει συνολικά 32.000 μέχρι να φτάσω στην χρυσή :?:

Τέλος πάντων, καλύτερο να έχω τα μίλια μέχρι τέλος Νοεμβρίου :D
 
To site της Olympic γράφει πως για όσους είναι και στα δύο προγράμματα, τα μίλια θα συμψηφιστούν, ενώ θα ισχύσει το υψηλότερο επίπεδο κάρτας. Δεν αναφέρει ότι αυτό ισχύει μόνο για όσους έχουν τον αντίστοιχο αριθμό μιλίων το τελευταίο 12μηνο. Ας τα ξεκαθαρίσουν πρώτα μεταξύ τους και ας μας ενημερώσουν κι εμάς..
 
Top