Miles & Bonus

  • Thread starter gm747
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Το ίδιο κάνω κι εγώ: κοιτάω εάν υπάρχει διαθεσιμότητα Ι, και τότε γενικά μπορούσα να κάνω το upgrade άμεσα. Έχω ήδη κάνει για πτήσεις το καλοκαίρι. Βέβαια, με το ρίσκο ότι θα ακυρωθεί η πτήση….

Και για την εξυπηρέτηση – είχα award Miles&Bonus, business class για πτήση Βρυξέλλες – Θεσσαλονίκη το Πάσχα η οποία ακυρώθηκε. Μου το άλλαξαν χωρίς συζήτηση μέσω Αθήνα (που θα ήτανε αρκετά μίλια παραπάνω και δεν ξέρω εάν είχε αρχικά διαθεσιμότητα Ι).

Γενικά πάντως πρώτη φορά βλέπω την business me 5 σειρές, και 100% booked. Θεωρώ οτι ή δέχονται αρκετά επιπλέον κουπόνια, ή υπάρχει αρκετός κόσμος που συμμετέχει στο upgrade challenge.

Εκτός από τα Upgrade challenge: Νομίζω ότι υπάρχει και περισσότερος κόσμος που κλείνει απ΄την αρχή business class, λόγω Covid, αποστάσεων κλπ. Και η Α3 σε αρκετά δρομολόγια έχει μειώσει τις τιμές, μπορείς πλέον να βρεις business για 300- 400 Ευρώ μετ΄επιστροφής. Δηλαδή δεν μιλάμε πλέον για τιμές που αρχίζουν από 700 ή 800 Ευρώ (εκτός βέβαια σε δρομολόγια ή / και ημερομηνίες που μπορούν να το ζητήσουν, όπως Αθήνα - Βρυξέλλες κλπ.).

Επίσης, στα LH-A3-Codeshares μέσω FRA/MUC και με εισιτήριο LH μπορείς να βρεις business saver μετ΄επιστροφής για κάτω των 400 Ευρώ.
 
Που βλέπουμε σε πόσα μίλια εξαργύρωσης και πόσα αναβάθμισης αντιστοιχεί κάθε ναύλος? Βρήκα αυτό Όλες οι αεροπορικές εταιρίες | Miles+Bonus αλλά λέει γενικά μίλια.
Όλο το 2021 πρόσεξα πως σε όλα μου τα ταξίδια με πίστωνε μόνο με μίλια αναβάθμισης, και όχι εξαργύρωσης....
 
Τα μίλια αναβάθμισης είναι ταυτόχρονα και μίλια εξαργύρωσης.
 
  • Like
Reactions: SGM
Είκονα από account μου
(δεξιες στήλες μίλια αναβάθμισης + εξαργύρωσης)

517/08/2021Olympic AirLarnaca-Athens (LCA - ATH) - OA0909 - K 01.000
609/08/2021AegeanAthens-Larnaca (ATH - LCA) - OA0912 - K 01.000
718/11/2020Olympic AirLarnaca-Athens (LCA - ATH) - OA0903 - K 1.4001.400
811/11/2020AegeanAthens-Larnaca (ATH - LCA) - OA0902 - K 1.4001.400
Το 20 όντως, μίλια αναβάθμισης είναι ταυτόχρονα και μίλια εξαργύρωσης.
Το 21 άλλαξε κάτι? Η απλά απεικονίζονται λάθος στο site?
O ναύλος ήταν ίδιος "Κ".....

Αν πεταχτώ μέχρι Ελ.Βενιζέλο (δίπλα είμαι) λέτε να έχει νόημα να ρωτήσω στο γκισε τους?

Δεύτερο θέμα: Τα Χριστούγεννα αναχωρήσαμε με ~2ώρες καθυστέρηση λόγο προβλήματος στο α/φος. Βρέθηκε άλλο και πήγαμε κανονικά. Μου ήρθς ενα τυποποιημένο email (χωρίς κάποιον κοδικο κλπ) οτι δικαιούμαι ένα δωρεάν εισιτήριο για ίδιο σκέλος (ATH - LCA). Δεν εμφανίστηκε κάτι στον miles+bonus λογαριασμό. Ξέρει κανείς πως μπορώ να κάνω αυτή την κράτηση? (Βασικά για αυτό θα πάω μέχρι εκεί...... ποιο γλήγορα θα πάω, παρά να περιμένω στο τηλέφωνο)
 
Άρα σε πίστωνε μόνο με μίλια εξαργύρωσης και όχι αναβάθμισης. Η πρώτη στήλη (που έχει 0) είναι αναβάθμισης και η δεύτερη εξαργύρωσης. Το έγραψες ανάποδα στην αρχική σου ερώτηση.
Ξέρω ότι υπάρχουν (πλέον και στην Α3) ναύλοι που δεν δίνουν καθόλου μίλια. Απλά δεν ήξερα ότι δίνουν μίλια εξαργύρωσης...
 
Δεν ήθελα να βάλω ολο τον πίνακα να μην βγει σεντόνι, αλλά είναι


ΗμερομηνίαΕταιρίαΠεριγραφήΜίλια εξαργύρωσηςΜίλια αναβάθμισης
127/12/2021Olympic AirLarnaca-Athens (LCA - ATH) - OA0909 - T 0600
223/12/2021Olympic AirAthens-Larnaca (ATH - LCA) - OA0904 - H 01.200

Πίστωνε αναβάθμισης μόνο
 
Είκονα από account μου
(δεξιες στήλες μίλια αναβάθμισης + εξαργύρωσης)
Οκ τώρα έβγαλε νόημα γιατί όντως τα παρέθεσες ανάποδα πριν. Πρώτη φορά το βλέπω. Τον Ιούλιο του 21 σε πτήση ΑΤΗ-OTP πήρα κανονικά 600 και αναβάθμισης και εξαργύρωσης σε ναύλο U.
Post automatically merged:

Μήπως έχεις λογαριασμό Together;
Σωστός. Σε αυτή την περίπτωση ίσως δικαιολογείται γιατί παίρνει τα εξαργύρωσης το άλλο μέλος του together
 
Bingo! Είναι together με την σύζυγο. Να δούμε και το δικό της account
Post automatically merged:

To ίδιο βλέπω και σε αυτή
Σε κάποιες πτήσεις είχε εξαργύρωσης, σε άλλες όχι

ΗμερομηνίαΕταιρίαΠεριγραφήΜίλια εξαργύρωσηςΜίλια αναβάθμισης
917/08/2021AegeanLarnaca-Athens (LCA - ATH) - OA0909 - K 01.400
1009/08/2021TVLAegean Shop on Board 00
1109/08/2021AegeanAthens-Larnaca (ATH - LCA) - OA0912 - L 01.400
1208/07/2021AegeanLarnaca-Athens (LCA - ATH) - OA0905 - Q 1.5401.400
1327/06/2021AegeanAthens-Larnaca (ATH - LCA) - OA0904 - Q 1.5401.400
 
Σε περίπτωση που έχεις together account, τα μίλια εξαργύρωσης φαίνονται μόνο στο together. Σε όποιον έχει το δικαίωμα εξαργύρωσης και ελέγχου του λογαριασμού. Στα ξεχωριστά μέλη φαίνεται 0
 
Top