Miles & Bonus

  • Thread starter gm747
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Ίσως ανοίξω καινούργιο topic… αφορά το status match σε άλλες εταιρίες.

Πριν μία εβδομάδα κλείνοντας ένα έκτακτο ταξίδι προς DXB με ΕΚ, είπα να κάνω αίτηση για status match, στέλνοντας ένα γρήγορο αίτημα με screenshot του account balance στο Μ+Β και την χρυσή κάρτα. Στις δύο ώρες μου απάντησαν ότι θα δεχθούν το αίτημα μου με την προϋπόθεση ότι θα έχω κλείσει ή δύο roundtrip εισιτήριά με ΕΚ στους επόμενους 12 μήνες ή ένα roundtrip σε first/business.. αν και δεν είναι ακριβώς status match, καθώς πρόκειται απλά για αναβάθμιση από το υφιστάμενο status (στην περίπτωση μου Skywards Silver άπο blue) πάλι θεωρώ συμφέρει.

Αύριο πρώτη πτήση με Gulf Air LCA-ATH.. πάλι έκανα status match request και αναμένω απάντηση.

Έχει κάποιος αντίστοιχη εμπειρία ;
 
Παρατήρησα ότι τα απαιτούμενα μιλιά μου για διατήρηση της Gold βαθμίδας μειώθηκαν από 12.000 σε 9.000.
Ημερομηνία ανανέωσης έχω 30/01/2023
 
Ισχυεί, και σε μένα το ίδιο. Προχτές ήταν 12000.
 
Πρωταπριλιά??
 
Πρωταπριλιά θα ήταν να μας πεί ότι αγοράζει 6 Α350 με first class/suites, όχι ότι μας κάνει σκόντο 3000 μίλια.
 

Attachments

  • sa.jpg
    sa.jpg
    80,3 KB · Προβολές: 26
Και εδώ η ανακοίνωση

Έως και τις 31.05.2023, παραμένει μειωμένος κατά 25% ο απαιτούμενος αριθμός μιλίων γιατην αναβάθμιση* και τη διατήρηση** της βαθμίδας όλων των μελών του Miles+Bonus. Έτσι, θα μπορείτε ακόμα πιο εύκολα να αναβαθμίσετε ή να διατηρήσετε τη βαθμίδα σας και να συνεχίσετε να επωφελείστε από τα προνόμια του προγράμματός μας.

 
Μη πραγματοποιοντας ταξιδια λογω της πανδημιας εδω και δυο χρονια, διαπιστωσα πως διατηρουσα το gold status και στις 3 μεγαλες συμμαχιες. Ενω η καρτα μου Μ&Β ανανεωνοταν καθε 8 Σεπτεμβρη, στα τελη Φεβρουαριου 2022, ειδα πως χρειαζομουν καπου 2000 μιλια για να διατηρησω την χρυση καρτα τα οποια επρεπε να τα κανω εως 8 Μαρτιου. Εκανα νωριτερα ενα προγραματισμενο ταξιδι, αλλα πριν ολοκληρωσω το δευτερο σκελος (επιστροφη) ελαβα παλι ειδοποιηση πως απαιτουνται καπου 3000 μιλια εως 7 Σεπτεμβριου για να διατηρησω το στατους μου. Ετυχε ομως ενα ταξιδι προς Ευρωπη, οποτε συμπληρωσα τα μιλια πριν την ωρα τους, και η καρτα μου ανανεωθηκε εως τον Σεπτεμβρη του 2023. Ως τοτε εχει ο θεος....
 

Attachments

  • m n b.jpg
    m n b.jpg
    339,3 KB · Προβολές: 30
Καλησπέρα στο forum !!
Χρησιμοποίησα σήμερα το πρωί ένα κουπόνι αναβάθμισης θέσης Αθήνα Ρώμη (σε περιπου 20 μερες) και έγινε με το που κλείσαμε το τηλ. Αν και στην αρχή είπε για αναμονή αλλά μετά το ξαναείδε και υπήρχε διαθέσιμη. Είχα διαβάσει ότι συνήθως μπαίνεις σε λίστα.

Έχω μια απορία. Τι σημαίνουν τα 11.353 μιλια για την αναβάθμιση σε gold ? Δεν έχω καταλάβει πόσα χρειάζομαι με βάση αυτά που ήδη έχω.
 

Attachments

  • Screenshot_20220416-205855_Aegean Airlines.jpg
    Screenshot_20220416-205855_Aegean Airlines.jpg
    217,8 KB · Προβολές: 31
Ότε λέει: Με βάση την τωρινή κατάσταση μιλίων που έχεις, για να γίνεις από silver σε gold θες ακόμα 11.353 μίλια, εφόσον κάνεις 4 πτήσεις με Aegean ή Olympic ή 41.353 ανεξαρτήτως εταιρίας (για εκείνους που πετάνε μόνο με ξένες εταιρίες).
 
Top