Miles & Bonus

  • Thread starter gm747
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Η TAP είναι πονεμένη ιστορία καθώς ανεξαρτήτως της κατηγορίας ναύλου (δηλαδή τα γραμματάκια, K,L, κτλ) αυτό που φαίνεται πως μετράνε είναι η δική τους κατηγορία (αυτές που φαίνονται εδώ).

Η εμπειρία που είχα κάποια χρόνια πριν (οπότε δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι) είναι πως:

:arrow: "Discount" ναύλος (στην κράτηση ήταν K), εσωτερικά έγινε αντιστοίχιση σε "T", που στο Μ&Β δίνει κουλούρι.
:arrow: "Basic" ναύλος (στην κράτηση ήταν Τ), εσωτερικά έγινε αντιστοίχιση σε "Α", που στο Μ&Β δίνει 50% accrual

TL;DR: Αν έχεις discount ναύλο, θα έλεγα να μην περιμένεις κάτι, αλλιώς έχε πίστη!
 
Αρχικά ευχαριστώ για την απάντηση :)!Είχα ακριβό ναύλο (στη συνέχεια μέχρι τη Λάρνακα ήταν comfort flex στηn A3) και απόλαυσα premium economy recaro κάθισμα οπότε κουλούρι δεν περιμένω. Ήταν επαγγελματικό το ταξίδι και δεν είχα κάνει την κράτηση για να ξέρω τι ακριβώς επιλογή ήταν. Λογικά θα είμαι εντάξει
 
Τι recaro, τι φρακάρω... Αν θέλεις κάνε μας report back, πόσα μίλια πήρες και σε ποια κατηγορία ναύλου έγινε το mapping.
 
Συγνώμη αν έχει απαντήθεί ή είναι προφανές αλλά δεν μπορώ να το βρω με σιγουριά

έκλεισα με μίλια (μετά από χρόνια προσπαθειών) το δρομολόγιο
ΑΤΗ-->LIS-->Ponta Delgada με επιστροφή

Κατηγορία ναυλου λέει Economy / Cabin Class επίσης economy / Ναυλος Χ
τι χειραποσκευές δικαιούμαι στην πτήση της aegean (economy class/light?) και τι στο κομμάτι τις TAP;

φαντάζομαι για κανονικές αποσκευές ούτε λόγος ε;
 
Αν το έκλεισες ενιαίο, 99,9999% έχεις 1 κανονική βαλίτσα μέχρι 23κιλά για όλα τα σκέλη.
 
ενιαίο το έκλεισα! λεεεες; μακάρι!!! αλλά πουθενά δεν το βλέπω να το γράφει αυτό. Στο section αποσκευές είναι κενό
 
Δεν χάνεις τίποτα αν πάρεις κ τους ρωτήσεις.
 
Εφ΄όσον ξέρω, τα Star Alliance Awards δεν είναι σε light, αλλά συμπεριλαμβάνουν μία κανονική βαλίτσα συν χειραποσκευή (ανάλογα με τους κανόνες της κάθε εταιρίας, δηλ. στην Α3 χειραποσκευή συν μικρή τζάντα, TAP δεν γνωρίζω τους κανόνες για τις χειραποσκευές). Συν επιπλέον βαλίτσα εάν είσαι Gold.
 
Τι recaro, τι φρακάρω... Αν θέλεις κάνε μας report back, πόσα μίλια πήρες και σε ποια κατηγορία ναύλου έγινε το mapping.
Λοιπόν, μπήκαν τα μίλια από TAP, ναύλος Economy Q. 899 μίλια LIS --> LON. Comfort Flex L o ναύλος στην A3. Έγινε και η αναβάθμιση σε gold :banana:
 
Καλησπέρα! Συνταξιδιώτης μου είχε miles & bonus πιο παλιά με ένα email που δεν έχει πρόσβαση πλέον. Πάει να φτιάξει νέο αλλά δεν τον αφήνει άρα θα είναι ενεργός. Αυτό το ρώτησα και στο τηλ κέντρο.
Έκανες μια προσπάθεια να τον βοηθήσουν αλλά του ζητούσαν τον αριθμό μέλους που δεν τον γνωρίζει. Έχει συμβεί κάτι αντίστοιχο σε κάποιον?
Απ ότι μου είπαν εμένα μπορούν να του αλλάξουν το email αλλά αν ζητήσουν πάλι τον αριθμό μέλους? Δεν μπορεί να ανοίξει ένα τελείως καινούριο?
 
Top