Miles & Bonus

  • Thread starter gm747
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Αυτό αφορά και εξαργυρώσεις με Aegean miles σε star alliance partner; Γιατί νομίζω αυτά είναι (ή ήταν στάνταρ) στο σάιτ της Aegean.
 
Last edited by a moderator:
Αφορά το πρόγραμμα πιστότητας της Turkish (miles & smiles), όχι το miles and bonus της Aegean.
 
Last edited by a moderator:
Έχει κάποιος κανένα κουπόνι αναβάθμισης που θα του λήξει και δεν θα το χρησιμοποιήσει και θέλει σαν τρελός να το χαρίσει;
 
Δεν λειτουργεί ακριβώς έτσι. Και να τον βρεις, πρεπει να του δωσεις τα πληρη στοιχεια της κράτησής σου, και να καλέσει εκείνος την Aegean για να ζητήσει την αναβάθμιση.
 
...και έχεις μικρότερη πιθανότητα να πετύχεις πτήση που διατίθενται θέσεις για αναβάθμιση από το να πιάσεις το τζόκερ...(εκτός αν ταξιδεύεις σε μη δημοφιλείς προορισμούς ή πτήση εσωτερικού σε "κακές" ώρες)
 
Πρέπει να το παρακολουθείς καθημερινά. Προσφατα βρήκα θέσεις σε πτήση που δεν είχε καθόλου για καιρό.
 
Καλησπέρα σε όλους,

Έχω προγραμματισμένες 3 πτήσεις με A3 μέχρι τέλους του έτους όπου θα με φέρουν μόλις 31 tier miles από το να αναβαθμιστώ σε silver. Αρχές Φεβρουαρίου έχω προγραμματισμένη πτήση που θα αποδώσει 1902 tier miles. Αν περιμένω την εν λόγω πτήση για να γίνω silver, τα 1902-31=1871 tier miles θα μετρήσουν στην διατήρηση της βαθμίδας για το επόμενο χρόνο ή θα καούν;

Καθώς θέλω να μετρήσουν για την διατήρηση της βαθμίδας μήπως αξίζει να αγοράσω 500 tier miles και να γίνω silver λίγες μέρες πριν το ταξίδι του Φεβρουαρίου;
Να σημειώσω ότι δεν σκοπεύω να γίνω gold, θέλω μόνο να διατηρήσω το silver.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Καλησπέρα,

Αναβιώνω το παρών σε περίπτωση που τύχει σε κάποιον συνασθενή.
Επικοινώνησα με το κέντρο και με ενημέρωσαν ότι όντως τα έξτρα μίλα (1871), βάση του παραδείγματος παραπάνω, δεν θα μετρήσουν για την διατήρηση της Silver τον επόμενο χρόνο και θα ισχύουν μόνο για να πιάσω την Gold.
Παρόλα αυτά χρειάστηκε να αλλάξω το πρόγραμμά για άλλους λόγους, και σε άλλη πτήση που έκανα διαπίστωσα μέσω της εφαρμογής ότι τα έξτρα μίλια μετράνε τελικώς και για την διατήρηση της silver του χρόνου.
Δηλαδή, χρειαζόμουν 431 tier miles για να γίνω silver και μετά από πτήση που απέδωσε 600 tier miles, τα υπόλοιπα 169 tier miles φαίνεται να έχουν υπολογιστεί για την διατήρηση της βαθμίδας.
 
Aυτη ειναι και η δικη μου εμπειρια με την εταιρια - τα επιπλεον μιλια, μετραν για την διατηρηση της νεας βαθμιδας
 
Last edited by a moderator:
Άρα αυτό έχει να κάνει με την διατήρηση της νέας; Πέρυσι για την διατήρηση της gold είχα πάρει κάποια επιπλέον αλλά δεν θυμάμαι τι έγινε. 17 Ιουνίου. Τωρα θέλω 2.500+ και μέχρι τις 17 Ιουνίου θα έχω πάρει κάπου στις 8.500 με ένα ταξίδι. Νομίζω πως θα χαθούν τα επιπλεον. Αν θυμάμαι καλά έτσι γίνεται
 
Ερώτηση δική μου... Επειδή το 2023 έκανα αρκετές πτήσεις και ενώ το gold status έληγε πχ 15 Απριλίου 2024, ήδη μέσα στο 2023 η λήξη gold πήγε 2025. Ήθελα να ρωτήσω τα μίλια που κάνω έκανα εως και 15 Απριλίου 2024 για αναβάθμιση - διατήρηση χάνονται; Μετράει μόνο ότι είχα στο τελευταίο έτος; Δηλαδή ότι κάνω μετα τις 15 Απριλίου 2024; Γιατί μου το πήγαν 2 χρόνια μπροστά; Δλδ μετά τις 15 Απρ. πόσα μίλια θα θέλω; Παίζει να κρατηθεί αυτό με τη 2ετία;
 
Last edited:
Top