Minoan Air

Re: Minoan Airlines

Εύχομαι καλή αρχή στην νέα αυτή εταιρεία.
Αν όντως θα επιχειρεί με F-50 θέλω να πω (έχοντας πετάξει πολλές φορές στο παρελθόν, κυρίως την δεκαετία του 90, με τα αυτά τα αεροσκάφη) ότι για δρομολόγια κάτω της μίας ώρας, παρέχουν αρκετή άνεση και είναι σχετικά αθόρυβα (όχι όσο το Q400).
Βέβαια, με εξαίρεση το κόστος ενοικίασης ή κτήσης, σίγουρα δεν είναι τα πλέον οικονομικά τόσο στην κατανάλωση καυσίμου όσο και στο κόστος των αναλωσίμων τους, κάτι που αποδεικνύεται από την σταδιακή τους απομάκρυνση από όλες τις Έυρωπαικές αεροπορικές εταιρείες.
Συνεπώς όσον αφορά την οικονομική τους απόδοση ακόμα και στις άγονες γραμμές, έχω τις αμφιβολίες μου, ειδικά σε εποχές που ο Ελληνας καταναλωτής έγινε (εξ ανάγκης) εξαιρετικά εγκρατής, διαμορφώνοντας πλέον το αεροπορικό ταξίδι ως είδος πολυτελείας για τον μέσο 'Ελληνα.
Πλέον η εποχικότητα γίνεται εντονότατη για το αεροπορικό ταξιδι στην Ελλάδα και όλες οι Ελληνικές αερογραμμές δυστυχώς θα ματώσουν ακόμη περισσότερο, αναμένοντας εξελίξεις και πιθανή εκκαθάριση τοπίου. Οψώμεθα λοιπόν !
 
Re: Minoan Airlines

Aerophile":1rbha8vl said:
Καταρχας συγνώμη που συνεχίζω το off topic σχολιάζοντας την Viking.

Σχετικά με τους μισθούς των χειριστών, δεν ξέρω κατα πόσο ισχύουν όλα τα προ-αναφερόμενα, αυτο που ξέρω όμως είναι ότι κάποιοι πλήρωναν την εν λόγο εταιρία για να πετάνε στην δεξιά θέση και να μαζέψουν ώρες στο Α320.

Επισης φανταζομαι οτι πρεπει να γνωριζεις και οτι μερικοι απο τους F/O εκαναν τα type rating σε Airbus και MD χωρις να πληρωσουν μια...

flyhigirl":1rbha8vl said:
θελω να ζητησω κατ'αρχας συγνωμη απο ολους που θα διαβασουν αυτο. Κ εμενα μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλη υποστηριξες τη viking σαν εταιρεια κ τους εργαζομενους δηλαδη; την viking! γι αυτους που εμειναν απληρωτοι τοτε πριν 4 χρονια ουτε λογος; τους ξεχασαμε ε;;; διαφορετικης φιλοσοφιας ε;;; φανηκε!!! κ η φιλοσοφια της κ ολα!η φιλοσοφια της ηταν βιλες κοτερα κ ελικοδρομια κ πολυτελη jeep. ο Γρυλος τι σου φταιει; κ μια ερωτηση δουλευεις μεσα στην υπα για να ξερεις το πως δουλευουν; εχεις ανακατεψει την αμμο και την θαλασσα απο athens μεχρι viking! καλα δεν εκαναν λοιπον οι δημιουργοι της minoan και εμεναν στην αφανεια μεχρι και τωρα! πραγματικα εντυπωσιαστηκα με το ενδιαφερων ολων για μια εταιρεια που αρχιζει τωρα και δυσαρεστηθηκα για την εμμεση αποδοκιμασια καποιων.ευχομαι τα καλυτερα καλη αρχη..


Αγαπητη flyhigirl,

Πιστευω δεν χρειαζεται να αναφερομαστε στην Viking αλλα και σε αλλες Εταιριες οταν ημαστε στο νημα των Μινωικον!. Αν θες στειλε μου ΠΜ να συζυτησουμε για οτι θες γιατι εχω πολλες ενστασεις σε αυτα που λες.

Φιλικα
 
Re: Minoan Airlines

από AirLaw την Σήμερα, 16:25
Επισης φανταζομαι οτι πρεπει να γνωριζεις και οτι μερικοι απο τους F/O εκαναν τα type rating σε Airbus και MD χωρις να πληρωσουν μια...

Και έτσι είναι το σωστό. Δεν μπορώ να νιώσω ευγνώμων για κάτι πού πρέπει να είναι δεδομένο. Ασχέτως ότι πολλοί δεν προσφέρουν ούτε κάποιο Bond.
 
Re: Minoan Airlines

Οταν οι Εταιριες ζητουν πιλοτους παιρνουν πρωτα αυτους που εχουν τον τυπο, σωστα;. Στη συγκεκριμενοι περιπτωση υπηρξαν πιλοτοι που προσεληφθησαν χωρις να εχουν τον τυπο και η Εταιρια τον πληρωσε για αυτους. Οταν εισαι ΗΔΗ στην Εταιρια τοτε ΝΑΙ η Εταιρια ωφειλει να σου κανει τον τυπο. Φυσικα οι προαναφερθεντες πιλοτοι ηταν πολυ λιγοι... Και απο οσο γνωριζω η Viking εδινε την δυνατοτητα σε F/O να κατσουν στο cockpit για να βαλουν ωρες με το αναλογο αντιτιμο...αυτη ειναι πρακτικη που κανουν παμπολες Εταιριες στο εξωτερικο, γιατι σου φαινετε τοσο παραξενο αυτο;
 
Re: Minoan Airlines

Εχω την εντύπωση πως ένας FO που κάθεται στο κόκπιτ ενός αεροπλάνου που εκτελεί δρομολόγιο,εκείνη την ώρα εκτελεί εργασία,γιά την οποία και πρέπει να πληρώνεται-όχι να πληρώνη κιόλας την εταιρία....

Το ότι "είναι πρακτική που κάνουν πολλές εταιρίες στο εξωτερικό" δέν σημαίνει ότι είναι και σωστό.Οπως (δέν) είπε και ο Βουλγαράκης,"ό,τι είναι νόμιμο δέν είναι πάντοτε ηθικό".

Αλλοίμονο άν οι παντός είδους εργαζόμενοι πληρώνουν γιά να εργαστούν,αντί να πληρώνωνται......
 
Re: Minoan Airlines

φιλοι μου,
ειμαι καινουργιο μελοσ και γραφω για πρωτη φορα,αλλα ειμαι 25 χρονια στον αεροπορικο χωρο.
Νιζω οτι η συζητηση εχει ξεφυγει λιγο,συζηταμε για τις μινωικες τωρα.Ο Κος κομνηνος που ειναι accountable manager στην εταιρεια ειναι πρωην Athens.
και θα χτυπησει τις αγονες γερα.Γνωριζει κανεις ποιος ειναι ο ιδιοκτητης της εταιρειας,και καποιο τηλεφωνο επικοινωνιας?
 
Re: Minoan Airlines

Αγαπητη flyhigirl,

Πιστευω δεν χρειαζεται να αναφερομαστε στην Viking αλλα και σε αλλες Εταιριες οταν ημαστε στο νημα των Μινωικον!. Αν θες στειλε μου ΠΜ να συζυτησουμε για οτι θες γιατι εχω πολλες ενστασεις σε αυτα που λες.

Φιλικα[/quote]

ειμαστε στο νημα των Μινωικων; επετρεψτε μου αλλα δεν ξερω κατα ποσον ειστε κ εσεις αγαπητε στο κλημα. ο κοσμος που διαβαζει ενδιαφερεται να μαθει χρησιμες πληροφοριες κ οχι πραγματα εκτος θεματος. μη προσπαθεις να μας πεισεις για πραγματα που δεν ξερεις κ απλα τα ακους. δυστηχως ξερω μερικα πραγματα για την εταιρεια αλλα δε θελω να πω τιποτα μονο και μονο για να την κρατησω προς το παρον μακρυα απο το στομα του λυκου.
 
Re: Minoan Airlines

Hastaroth":1e3xc7f8 said:
Εχω την εντύπωση πως ένας FO που κάθεται στο κόκπιτ ενός αεροπλάνου που εκτελεί δρομολόγιο,εκείνη την ώρα εκτελεί εργασία,γιά την οποία και πρέπει να πληρώνεται-όχι να πληρώνη κιόλας την εταιρία....

Το ότι "είναι πρακτική που κάνουν πολλές εταιρίες στο εξωτερικό" δέν σημαίνει ότι είναι και σωστό.Οπως (δέν) είπε και ο Βουλγαράκης,"ό,τι είναι νόμιμο δέν είναι πάντοτε ηθικό".

Αλλοίμονο άν οι παντός είδους εργαζόμενοι πληρώνουν γιά να εργαστούν,αντί να πληρώνωνται......

Οταν δεν εχεις ωρες και θες να βαλεις αλλα κανεις δεν σε παιρνει επειδη ακριβως δεν εχεις ωρες τοτε τι κανεις;. Περιμενεις το Log book σου να γεμισει ως δια μαγειας;. Δεν νομιζω, κατι πρεπει να κανεις...Αυτο εννοω εγω...Επισης υπαρχουν και αλλου ειδους συμφωνιες πχ. εισαι νεοπροσληφθεις και δεν εχεις τον τυπο;. Θα στον κανω εγω και θα σου τα κραταω απο το μισθο σου. Αυτο και να γινεται παντου!
 
Re: Minoan Airlines

Επισης γνωριζει κανεις ποτε θα ανοιχτουν οι οικονομικες προσφορες για τις αγονες?
 
Top