Μισθοί Ιπταμένων

  • Thread starter gonso
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Το παρον κειμενο, ειναι απο "πρακτορειο". Δεν αναφερουν παρα μονο αν ενδιαφερεσαι.
Παραθετω πιο κατω, και το "υπολοιπο" του κειμενου.
Members of the Flightdeck Club can apply for this and any other suitable vacancy via the Flightdeck Recruitment website.

If you would like to join the Flightdeck Club please log in at http://www.flightdeckrecruitment.com/crewlogin.asp then select 'Join the Flightdeck Club' from your Crew Services Menu.

For further information, please visit http://www.flightdeckrecruitment.com/jobs.asp and go to our Job Vacancies board
 
Ανοιξα αυτο το θεμα...


Γνωριζει κανεις απο ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ η απο εμπειρια γνωστου, ποσο ειναι ο πρωτος μισθος και πως διαμορφωνεται αναλογα τις ωρες πτησεις (η κατι αλλο?)
Επισης, προφανως γινεται εκπαιδευση πριν.
Η εκπαιδευση αυτη, ειναι επι πληρωμη?
Και αν ναι, ποσο διαρκει και σε τι ποσα κυμαινεται??
Οπως καταλαβαινετε ειμαι πολυ νεο μελος στο χωρο.
Ευχαριστω προκαταβολικα!


Πηρα αυτη την απαντηση

στην οα, με σύμβαση είσαι στα 669.
δεν έχεις καθολου εξτρα εκτός αν θα κάνεις διανυκτερευση θεσσαλονικη ή ντουμπαι(σπανιοτατο φαινομενο), η εκπαιδευση είναι επι πληρωμη(σε πληρωνουν δλδ)και παίρνεις κανονικα το μισθο σου οπως όταν θα πετάξεις.


Η απορια μου ειναι μεγαλυτερη τωρα :)

ποιες ειναι οι απολαβες κατα τη διαρκεια της εκπαιδευσης?
ποσα ειναι τα εξτρα, αν χρειαστει διανυκτερευση (η οποια, ειναι πληρωμενη να υποθεσω ετσι?)

και τελος, υπαρχει περιπτωση να γινει διακανονισμος ωστε να ΜΗΝ ΠΕΤΑΕΙ καποια ιπταμενη συνοδος τα σαββατοκυριακα?

συγχωρεστε με αν ρωταω χαζο πραγμα.

καπου διαβασα οτι οι ωρες πτησης δεν πρεπει να ναι πανω απο 80, και οι ωρες εργασιας πανω απο 160. παρολο που αυτο το 160 δε μπορω να το πολυδικαιολογησω, η ερωτηση μου ειναι...
Μπορει καποιος να συμπληρωσει αυτες τις ωρες ΜΟΝΟ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ? ας ειναι και καθε μερα ρε παιδι μου :p
 
Μισθοι ιιπταμενων

Οι αποδοχες ειναι - ο συμφωνημενος βασικος μισθος 600τοσα ε +
- εαν υπαρχουν διανυκτερευσεις στο προγραμμα της
εταιρειας τα εκτος εδρας περιπου 25ε η βραδυα +
το αντιτιμο των γευματων που συνηθως ειναι ο
μεσος ορος τιμοκαταλογου room service ξενοδοχειου
- πτητικα απο οτι ξερω δεν υπαρχουν πια στην ΟΑ η
Α3.
Το προγραμμα ειναι κυλιομενο και δεν μπορεις να εχεις ολα τα σαβ/κα
ελευθερα. Πολυ πιθανα να μην εχεις και κανενα για 5 η 6 εβδομαδες.

Η εκπαιδευση πληρωνεται κανονικα σαν ημερα εργασιας. Στο προηγουμενο μυνημα μου φυσικα θα πρεπει να προσθεσεις οτι στα
Σαβ/κα η απασχοληση πληρωνεται βασει ελληνικης εργατικης νομοθεσιας
με προσαυξηση οπως και οι αργιες. Τελος για τις βραδυνες ωρες
23.00 - 06.00 υπαρχει επεισης προσαυξηση.
 
Traveller":3bz1i7wd said:
Μπορει καποιος να συμπληρωσει αυτες τις ωρες ΜΟΝΟ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ? ας ειναι και καθε μερα ρε παιδι μου :p

Ένα από τα βασικά χαρακτηριστικά των επαγγελμάτων που σχετίζονται με την αεροπορία (αλλά και τις μεταφορές γενικότερα) είναι ότι -εξ' ορισμού- οι εργαζόμενοι δουλεύουν πρωί, μεσημέρι, βράδυ, Σάββατα, Κυριακές, πρωτοχρονιές, Πάσχα, γιορτές, καλοκαίρι κτλ.
Αυτό είναι ένα από τα βασικά πράγματα, που πρέπει να αποδεχθεί κάποιος -εξ' αρχής- για να εργαστεί σε αυτό το χώρο.
 
μισθοι ιπταμενων

Ως ωρα πτησης θεωρηται ο χρονος απο το κλεισημο της πορτας του αεροσκαφους ως το ανοιγμα στον επομενο σταθμο. Η απασχοληση τωρα
ξεκιναει απο την ωρα που το μελος πληρωματος παρουσιαζεται για υπηρεσια στον προγραμματισμο πτησεων της εταιρειας του και τελειωνει
30 η 45 λεπτα μετα την τελευταια προσγειωση της ημερας. Ετσι για μια
πτηση Αθηνα-Λονδινο-Αθηνα με Α-340 και χρονο παρουσιασης 90λεπτα
εχουμε και λεμε/ 1 ΩΡΑ ΚΑΙ 30ΛΕΠΤΑ Η ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΚΑΙ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙ
ΠΤΗΣΗΣ 4 ΩΡΕΣ Η ΠΤΗΣΗ ΑΘΗΝΑ ΛΟΝΔΙΝΟ
45ΛΕΠΤΑ ΣΤΟ ΕΔΑΦΟΣ ΣΤΟ ΛΟΝΔΙΝΟ(ΑΠΟΒΙΒΑΣΗ-ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ-CATERING-ΕΠΙΒΙΒΑΣΗ)
3ΩΡΕΣ ΚΑΙ 15ΛΕΠΤΑ Η ΠΤΗΣΗ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗΣ
30ΛΕΠΤΑ ΑΠΟΒΙΒΑΣΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΔΟΣΗ
ΣΥΝΟΛΟ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ ΠΛΗΡΩΜΑΤΟΣ ΚΑΜΠΙΝΑΣ 10.00ΩΡΕΣ
Ελπιζω να βοηθησα.
 
xristos":1vlgt5a4 said:
Ένα από τα βασικά χαρακτηριστικά των επαγγελμάτων που σχετίζονται με την αεροπορία (αλλά και τις μεταφορές γενικότερα) είναι ότι -εξ' ορισμού- οι εργαζόμενοι δουλεύουν πρωί, μεσημέρι, βράδυ, Σάββατα, Κυριακές, πρωτοχρονιές, Πάσχα, γιορτές, καλοκαίρι κτλ.
Αυτό είναι ένα από τα βασικά πράγματα, που πρέπει να αποδεχθεί κάποιος -εξ' αρχής- για να εργαστεί σε αυτό το χώρο.

Συμφωνώ και προσθέτω
Και όχι μόνο τα επαγγέλματα που σχετίζονται με την αεροπορία αλλά και τις μεταφορές γενικότερα αλλά και πόσα άλλα επαγγέλματα όπως αυτά της υγείας , αστυνομία κλπ
Αγαπητέ μου πρέπει να το λάβεις καλά στο μυαλό σου αυτό' όταν οι άλλοι θα κάνουν πρωτοχρονιά , Χριστόγεννα , Πάσχα . όταν θα γιορτάζεις ή έχεις γενέθλια και πόσα άλλα εσύ θα βρίσκεσαι στα κάμποσα χιλιάδες πόδια ή θα διανυκτερεύεις κάπου μακριά από το σπιτάκι σου και μακριά από τα αγαπημένα σου πρόσωπα......
Έτσι είναι αυτά.... :D
 
gioair":2gk8bo8n said:
xristos":2gk8bo8n said:
Ένα από τα βασικά χαρακτηριστικά των επαγγελμάτων που σχετίζονται με την αεροπορία (αλλά και τις μεταφορές γενικότερα) είναι ότι -εξ' ορισμού- οι εργαζόμενοι δουλεύουν πρωί, μεσημέρι, βράδυ, Σάββατα, Κυριακές, πρωτοχρονιές, Πάσχα, γιορτές, καλοκαίρι κτλ.
Αυτό είναι ένα από τα βασικά πράγματα, που πρέπει να αποδεχθεί κάποιος -εξ' αρχής- για να εργαστεί σε αυτό το χώρο.

Συμφωνώ και προσθέτω
Και όχι μόνο τα επαγγέλματα που σχετίζονται με την αεροπορία αλλά και τις μεταφορές γενικότερα αλλά και πόσα άλλα επαγγέλματα όπως αυτά της υγείας , αστυνομία κλπ
Αγαπητέ μου πρέπει να το λάβεις καλά στο μυαλό σου αυτό' όταν οι άλλοι θα κάνουν πρωτοχρονιά , Χριστόγεννα , Πάσχα . όταν θα γιορτάζεις ή έχεις γενέθλια και πόσα άλλα εσύ θα βρίσκεσαι στα κάμποσα χιλιάδες πόδια ή θα διανυκτερεύεις κάπου μακριά από το σπιτάκι σου και μακριά από τα αγαπημένα σου πρόσωπα......
Έτσι είναι αυτά.... :D


χαιρομαι που μου τα λετε ολα αυτα και ευχαριστω ολους οσους απαντησαν.
για να λυσω κι εγω τις δικες σας αποριες αντιστοιχα, εργαζομαι ηδη σαββατοκυριακα-σε τομεα της υγειας, οπως και πρωτοχρονιες, γενεθλια κλπ. δε με απασχολει αυτο, με απασχολει να κρατησω-οσο αυτο ειναι εφικτο- και τις δυο εργασιες.
 
ΑΠΟΡΙΑ

Καλησπέρα :D
Σε ποιόν τομέα της υγείας εργάζεσαι μόνο Σ/Κ????????
 
βρε παιδια, η ερωτηση μου ειναι αλλη!
αφορα μισθους και λοιπα!

το που εργαζομαι, ποσο και γιατι, και ειδικα με τι συμβαση, αυτο ειναι αλλο θεμα!

:D
 
Ωραία,θέλεις να μας απαντήσεις λοιπόν και εσύ αφού ζητάς να σου απαντήσουν κάποιοι στο δικό σου ερώτημα;Ίσως δε ξέρεις τις δυσκολίες σε σχέση με τα ωράρια και τις μετακινήσεις στο αεροπορικό αντικείμενο (στον αέρα και στο έδαφος) διαφορετικά θα πρέπει να θεωρήσω πολύ προκλητικό να ρωτάς αν μπορείς να μη δουλεύεις τα Σ/Κ και να κρατήσεις και τις δύο δουλειές!
 
Top