μπορεί κάποιος να εξηγήσει τη διαδικασία να μπεις στην αεροπορία ως πιλότος

Batza250

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
11/05/2022
Μηνύματα
8
Likes
3
Επειδή πάντα ήθελα να γίνω πιλότος, η αεροπορία είναι η πρώτη μου επιλογή. Η ερώτησή μου είναι πόσο δύσκολο είναι να μπεις μέσα και πώς υπάρχουν οι πιθανότητες να επιλεγείς ως πιλότος για να ξεκινήσεις την εκπαίδευση, η διαδικασία του να είσαι πιλότος και πόσα άτομα στην πραγματικότητα θα γίνουν πιλότοι στην Π.Α.
 
Νομίζω υπαρχουν όλα τα στοιχεία στο ιντερνετ πια. Απευθύνσου και στο Γραφείο ενημέρωσης της Π.Α.


Αν υποθέσουμε οτι είσαι φυσικώς επαρκής τότε πρέπει να μπεις στη Σχολή Ικάρων με εξετάσεις (Πανελλήνιες).
Δεδομένου του μικρού αριθμού εισακτέων στη Σ.Ι. (~70 ιπταμενοι) νομίζω είναι αρκετά δύσκολο αν δεν είσαι 'καλός'.

Προσωπικά θα πήγαινα στη πολιτική αεροπορία για χειριστής εκτός αν δεν μπορείς να βρεις το (μεγάλο) κεφάλαιο για την εκπαίδευσή σου.
 
Είμαι από την Αυστραλία οπότε θα πρέπει να κάνω τις πανελλήνιες. αν περάσω τις πανελλήνιες υπάρχουν συνεντεύξεις και τεστ ικανότητας για πιλότους που πρέπει να κάνω όπως άλλες αεροπορικές δυνάμεις σε όλο τον κόσμο ή επιλέγουν μόνο τους ανθρώπους που σημείωσαν το καλύτερο στο πανελλήνιο.
 
Aρκει απολυτηριο εφαμιλλο ελληνικού Λυκείου...οι υπόλοιπες επαρκειες-εξετασεις ναι παιζουνε και περιγραφονται στο link...

Υπαρχει καποιος λόγος που θες να υπηρετεις σαν μόνιμος στην Πoλεμική Αεροπορία; Δεν έχεις πάει στρατό φαντάζομαι...
Post automatically merged:

Αν έχεις λεφτα εκπαιδευσου για πιλότος πολιτικής αεροπορίας (CPL/ATPL) στην Αμερική ή Αυστραλία/Νέα Ζηλανδία....
 
Τα είχαμε ήδη απαντήσει εδω

 
Γειά σας θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι; Εάν κάποιος έχεις σκωλιοση μπορεί να μπει στη σχολή Ικάρων για ιπτάμενος εάν ναι μέχρι πόσες μοίρες είναι το επιτρεπτό όριο;
 
Φανταζομαι <20 μοίρες αλλα εξαρτάται απο τον ιατρό στο ΚΑΙ. Άν εχεις κάνει επέμβαση (διορθωτική) δεν θα γίνεις δεκτός...
Απλά ρώτα στο κέντρο πληροφορησης της ΠΑ από πριν...
 
Σε ευχαριστώ πολύ για τη σύντομη απάντηση σου. Μια τελευταία ερώτηση εάν δεν σε πειράζει πιο είναι το κέντρο πληροφόρησης της ΠΑ; Μήπως εννοείς τι ΚΑΙ;
 
Ευχαριστώ δύο πρόσθετες ερώτησεις εάν δεν σε πειράζει και εάν ξέρεις (διαφορετικά τηλέφωνο στο ΚΑΙ) τοπογραφία κερατοειδούς κάνουνε στις υγειονομικές εξετάσεις λίγο πριν αρχίσεις το πρώτο έτος ή εξακολουθούνε να κάνουνε κάθε χρόνο. Επίσης, μια πιο πονηρή ερώτηση υπάρχει μια μέθοδος διόρθωσης της μυωπία δηλαδή λέιζερ η οποία είναι αδύνατον να εντοπιστεί από τους οφθαλμίατρους της ΣΙ;
 
Top