(Νew) Cyprus Airways

Σύμφωνα με το πρόγραμμα πτήσεων που έχει ανακοινωθεί έχουμε νέες πτήσεις:
Λάρνακα (LCA) - Βαρκελώνη (BCN) , από 3 Ιουλίου 2024 , 2weekly , κάθε Τετάρτη και Κυριακή.
Λάρνακα (LCA) - Γενεύη (GVA) , από 10 Σεπτεμβρίου 2024 , 2weekly , κάθε Τρίτη και Παρασκευή.
Λάρνακα (LCA) - Κρακοβία (KRK) , από 1 Ιουλίου 2024 , 2weekly , κάθε Δευτέρα και Παρασκευή.
Λάρνακα (LCA) - Ντουμπρόβνικ (DBV) , από 1 Ιουλίου 2024 , 2weekly , κάθε Δευτέρα και Παρασκευή.

Επίσης η Πράγα, το Κάιρο και η Βασιλεία μάλλον δεν θα συνεχιστούν.
CYPRUS AIRWAYS Flight Schedule
 
O χάρτης δείχνει και Θεσ/νικη αλλά δεν βγαζει πτήσεις, ουτε την εχει ακομα στο προγραμμα
 
Ένα Α320 της Cyprus θα εκτελεί για κάποιο διάστημα πτήσεις της Aegean. Σήμερα πέταξε για Θεσσαλονίκη και ξεκινά αύριο με τις πτήσεις σε Μπρατισλάβα και Πράγα
 
Πόσα έχει που δίνει και δανεικά ?
 
Αυτή τη στιγμή 2 Α320 και 2 Α220, αλλά σε χειμερινό mode οπότε περισσεύουν. Αρχες 2024 αναμένονται αλλά 2 Α220.
 
Από τον Μάρτιο και το δεύτερο Α320 της Cyprus θα ενισχύσει το στόλο της Aegean με βάση συμφωνία ACMI που ανακοινώθηκε.
 
Δεν ξέρω αν είναι κατάλληλο το νήμα, αλλά οι πτήσεις εσωτερικού στην Κύπρο δεν είναι θέμα φαντάζομαι; υπάρχει περιθώριο για περισσότερα αεροδρόμια ή το απαγορεύει η πολιτική κατάσταση;
 
Αν ανέβεις στην ορεινή επαρχία Λάρνακας, έχεις τη δυνατότητα να δεις από το ίδιο σημείο, ταυτόχρονα, Μόρφου, Λευκωσία, Αμμόχωστο, Λάρνακα και Λεμεσό. Οι αποστάσεις στην Κύπρο είναι μικρές, οι αυτοκινητόδρομοι είναι αρκετά σύγχρονοι, κάθε Κύπριος έχει αυτοκίνητο και τα λεωφορεία εξυπηρετούν όσους δεν έχουν. Δεν υπάρχει λόγος να γίνονται πτήσεις εσωτερικού στο νησί. Πιο ουσιαστικό θα ήταν να δημιουργηθούν υποδομές που να συνδέεουν σιδηροδρομικώς τη Λάρνακα με τη Λεμεσό και τη Λευκωσία.
 
Δεν έχω πάει ποτέ. Νόμιζα όμως ότι υπήρχε καλό οδικό δίκτυο. Δεν ισχύει;
 
Δεν ξέρω αν είναι κατάλληλο το νήμα, αλλά οι πτήσεις εσωτερικού στην Κύπρο δεν είναι θέμα φαντάζομαι; υπάρχει περιθώριο για περισσότερα αεροδρόμια ή το απαγορεύει η πολιτική κατάσταση;
Πτήσεις εσωτερικού στην Κύπρο....Δηλαδή η ερώτησή σας είναι αν έχει νόημα το δρομολόγιο Λάρνακα-Πάφος....και η ερώτησή σας είναι ειλικρινής....δεν τρολαρετε.....ίσως μπορώ να σας απαντήσω έμμεσα....αν θα είχε κατά τη γνώμη σας νόημα το δρομολόγιο Ηράκλειο-Χανιά....θα είχε?????
 
Top