Norwegian στην Ελλάδα

απογοήτευση από τη Norwegian...

ενώ είχα κλείσει εισιτήρια για το ταξίδι Αθήνα - Βαρσοβία, η πτήση μου ακυρώθηκε λόγω των γνωστών απαγορεύσεων πτήσεων με το ηφαίστειο...

Επιτέλους έπιασα γραμμή ώστε να ζητήσω να αλλάξω το εισιτήριο μου και να πάρω ένα άλλο μέσα σε ένα μήνα από την κανονική πτήση.

Οι τηλεφωνητές δε μου επέτρεψαν να κλείσω δωρεάν νέο εισιτήριο μέσα σε ένα μήνα από τη προηγούμενη πτήση. Φυσικά μου έκαναν refund το εισιτήριο. Το ερώτημά μου είναι, με βάση την οδηγία της ΕΕ έχουν το δικαίωμα να μου αρνηθούν να βγάλουν καινούριο εισιτήριο μέσα σε ένα μήνα από την ακυρωθέντα πτήση ???

Να σημειώσω ότι μου βεβαίωσαν πως θα μπορούσε να είχε γίνει κάτι τέτοιο αν τηλεφωνούσα την ίδια μέρα της ακύρωσης. Όμως κάτι τέτοιο ήταν αδύνατον μια και το τηλεφωνικό τους κέντρο είχε μπλοκάρει. Μάλιστα στις προσπάθειές μου να τους τηλεφωνήσω περίμενα στην αναμονή ακομα και δύο ώρες, χωρίς να καταφέρω φυσικά να βγάλω άκρη !!!

από τη νομολογία που έχω βρεί μου φαίνεται σαφές πως εγώ έχω την επιλογή για το τι θα κάνω.. "If a flight is cancelled, passengers are automatically entitled to their choice of (a.) re-routing to the same destination at the earliest opportunity (under comparable conditions); (b.) later rerouting, at the passenger's convenience, to the same destination under comparable conditions (subject to seat availability); or (c.) a refund of the ticket as well as a return flight to the point of first departure, when relevant. Any ticket refund is the price paid for the flight(s) not used, plus the cost of flights already flown in cases where the cancellation has made those flights of no purpose"

άρα θεωρητικά η εταιρία δε μπορούσε να μου αρνηθεί να αλλάξω απλώς την ημερομηνία....
Πώς μπορώ να αντιδράσω σε αυτό ?
 
η Norwegian κλείνει την βάση της στην Βαρσοβία, λόγο των υψηλών φόρων που ζητάει. Αρά πάει και η τελευταία φθηνή επιλογή που είχαμε για να πάμε από Βαρσοβία στην Αθήνα :( :(
 
Τέλος για φέτος οι πτήσεις της ΝΟ για Θεσ/νίκη..Άραγε θα την ξαναδούμε του χρόνου;Και στο ίδιο μοτίβο;Μένει μόνο η SAS. Ξέρει κανείς επίσης τι έγινε με τις πτήσεις της Novair για SKG από Στοκχόλμη και Γέτεμποργκ,ποια εταιρεία την αντικατέστησε ή δεν είχαμε φετος πτήσεις από ARN κ GOT?
 
Όντως η τελευταία πτήση των Νορβηγών ήταν την Τρίτη που μας πέρασε. Άκουσα ότι υπήρχαν καλά νούμερα, όμως ακόμα δεν γνωρίζω αν θα επανέλθουν και το επόμενο καλοκαίρι. Πάντως αυτή είναι η στρατηγική τους, επένδυση σε καινούριο προορισμό της νότιας Ευρώπης με περιορισμένα δρομολόγια, επεξεργασία και επιστροφή την επόμενη καλοκαιρινή σεζόν με μεγαλύτερη συχνότητα, έτσι έφτασε πλέον να πετά σε προορισμούς σε ελληνικά νησιά ακόμα και all-year-round. Επίσης η τουριστική σεζόν του καλοκαιριού κλείνει για την Νορβηγία λίγο πριν το 15-Αύγουστο, γι'αυτό και η γραμμή προς Θεσσαλονίκη κράτησε μόνο για λίγες εβδομάδες. Δεν ξέρω όμως κατά πόσο άρεσε η έλλειψη πρωτοβουλίας για στήριξη της γραμμής από Θεσσαλονίκη και Χαλκιδική.

Η Novair πλέον πετά τις γραμμές μόνο για Σουηδία και η SAS έχει αναλάβει απευθείας πτήσεις από Όσλο για Θεσσαλονίκη και Σκιάθο ως απευθείας γραμμές και όχι με στάση στην Θεσσαλονίκη στην επιστροφή όπως έκανε η Novair μέχρι και πέρυσι.
 
Δυστυχώς είναι γνωστή η αηδιαστική αδιαφορία που δείχνουν πολλοί φορείς του τουρισμού εδώ πάνω και περιμένουν να έρθουν μόνες του οι εταιρείες χωρίς καμία στήριξη και διαφήμιση :wall: ..Πέρσι είχε έρθει η Air Baltic..Φέτος δεν την ξανάδαμε :rant: ..Ελπίζω να μη γίνει το ίδιο με τη ΝΟ και του χρόνου να ανοίξει γραμμή και από Στοκχόλμη (ή εστω κάποια στιγμή) που έχει περισσότερη κίνηση και από άποψη μεταναστών..Επίσης δεν ξέρω αν θα ξαναδούμε την Cimber...
 
Αγαπητά μέλη, η αγάπη που δείχνουν οι Νορβηγοί στην Ελλάδα είναι χρόνια τώρα έμπρακτη, γενικά αλλά και εστιασμένα. Οι Νορβηγοί έχουν την Ελλάδα ως ταξιδιωτικό προορισμό διακοπών στο Νο2 τους. Είναι βέβαια μία σχετικά μικρή αγορά αλλά θεωρείται "καλή" και έχει φανεί ότι μπορεί να συμπαρασύρει και άλλες σκανδιναβικές χώρες. Πάντα χρειάζεται προσοχή στις καλές αγορές μας και νομίζω ότι σε μία σχετικά κορεσμένη αγορά το πιο σημαντικό είναι να δίνεις εκείνο το έξτρα που αλλού ίσως δεν χρειάζεται να το δώσεις. Οι Νορβηγοί είναι φίλοι μας λοιπόν.

δικός σας
 
Από τις 17/4/2011 η Norwegian θα συνδέει μία φορά την εβδομάδα (κάθε Κυριακή) το Ελσίνκι με τα Χανιά. Το Ελσίνκι καθίσταται νέα βάση της εταιρείας.

Helsinki – Chania eff 17APR11 1 weekly
DY5880 HEL0825 – 1225CHQ 73H 7
DY5881 CHQ1310 – 1710HEL 73H 7

:arrow: Πηγή
 
Ξέρετε αν μετά τις 28 Οκτωβρίου η Norwegian συνεχίζει τις πτήσεις ATH-RYG και ATH-ARN ή τα δρομολόγια είναι εποχιακά;
 
Δυστυχώς αγαπητοί τα δρομολόγια σταματάνε τον Οκτώβριο και αμφιβάλλω αν η σύνδεση με το Όσλο συνεχιστεί την επόμενη σαιζόν .
Έχω να σας πω πως κανένα Ελληνικό ταξ.γραφείο δεν γνωρίζω ,πλήν του δικού μας, που να οργάνωσε εκδρομή αυτο το καλοκαίρι στην Σκανδιναβία
και να πέταξε με τις απ'ευθείας πτήσεις της Norwegian για Στοκχόλμη ή Όσλο παρότι φθηνότερες. Όλοι προτίμησαν την KLM ή CZA ή MALEV επιβραβεύοντας τους πελάτες που τους επέλεξαν με τεράστιες καθυστερήσεις και χάσιμο ανταποκρίσεων ειδικά κατα την περίοδο του Αυγούστου. Αυτό καταγγέλουν καθημερινά διάφοροι ταξιδιώτες οι οποίοι μάλιστα διαβεβαιώθηκαν από τους αντίστοιχους συνοδούς - υπευθύνους πως ΔΕΝ πραγματοποιούνται απ'ευθείας πτήσεις μεταξύ Αθήνας και Όσλο.
Αυτή είναι η Ελληνική πραγματικότητα ....
 
Γενικώς διαπιστώνω μια απροθυμιά των ταξ.πρακτορείων να κλείσουν εισιτήρια loco σε πελάτες τους,με εξαίρεση την ΑΒ και Vueling με την οποία γίνονται κρατήσεις και με κωδικό ΙΒ, και προτιμούν να τους στέλνουν με ανταποκρίσεις αν δεν υπάρχει απευθείας πτήση με κάποια legacy carrier..Και ναλεγα ότι παίρνουν προμήθειες,αφού αυτές εχουν μηδενιστεί, απόσο ξέρω LH,KLM,OS etc..Δεν καταλαβαίνω το γιατί ταλαιπωρούν έτσι τον κόσμο..Μια φίλη μου πράκτορας μουχε πει σαν δικαιολογία ότι τις αποφεύγουν επειδή δεν υπάρχει ειδοποίηση σε περίπτωση ακύρωσης ή αλλαγής της πτήσης και επιστροφής χρημάτων στα εισιτήρια, και δεν θέλουν ιστορίες με τους πελάτες,το οποίο το θεωρώ ηλίθια δικαιολογία..Μπορούν να κλείνουν εισιτήρια και να εξηγούν στον πελάτη ότι δε φερουν ευθυνη για την κράτηση και όποιες πιθανές αλλαγές, ακυρώσεις πτήσεων κτλ..
 
Top