Πρόσληψη πιλότων από την AEGEAN

Καλό θα είναι να μη μπερδεύουμε τις εταιρίες ( τουλάχιστον σε αυτό το θέμα).
Αν ξέρεις κάτι παραπάνω ή διαφορετικό από αυτά που έγραψα στο παραπάνω topic ας μας ενημερώσεις.

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι όποιος νέος αεροπόρος της Ολυμπιακής ή της Αιγαίου λέει ότι μπήκε ΜΟΝΟ με την αξία του και όχι με κάποιο είδους βύσμα θέλει κοίταγμα. :D
Σε αυτό το θέμα οι ομοιότητες είναι δυστυχώς πολλές. Αλλά μια και δείχνεις να ξέρεις τα της Αιγαίου καλά μήπως ξέρεις να μας πεις γιατί ζητάει έμπειρους;

ΠΑΝΤΑ φιλικά και συναδελφικά.... ;)
 
Φίλε avidriver,
αυτά που περιέγραφες στο λίνκ τα είχα διαβάσει και τότε.
Ειλικρινά ακούγονταν πολύ ωραία.
Όμως και εμείς, ξέρεις, Έλληνες είμαστε. Δεν είμαστε από το Κονέκτικατ!!!

Όταν ο άλλος έχει άκρη, δεν υπάρχουν εμπόδια ούτε στην πρόσληψή του, ούτε στην εκπαίδευση του ούτε στην ανέληξή του. Τελειά και παύλα. Τα υπόλοιπα εγώ τα ακούω από ρομαντικά εώς αφελή. Μιλάω για πράγματα γνωστά όχι μόνο γιά εξετάσεις ΥΠΑ και ΟΑ αλλά και γιά την εν΄λόγω. Ας το αφήσουμε εκεί.


Δεν πιστεύω φυσικά στην Αιγαίου τα πράγματα να έχουν την εικόνα εξετάσεων ΟΑ με καμμία δύναμη αλλά όχι ότι θα είναι και εκκλησία!

Δηλαδή αν ο Βασιλάκης ή ο ΔΠΕ θέλουν να βάλουν κάποιον μέσα, θα διστάσουν, για να μην τους κακοχαρακτηρίσουμε εγώ και εσύ? Μαγαζί τους είναι, ότι θέλουν κάνουνε. Και τον Χατζατζάρη άμα θέλουν τον κάνουν καπετάνιο.

Μόνο το δημόσιο υποχρεούται σε διαφανείς διαδικασίες. (λέμε τώρα :D )

Να σου πώ την αλήθεια, η περιγραφή της διαδικασίας εξετάσεων που έκανες, πιό πολύ με υποψίασε παρά με καθησύχασε. Γιατί να μπούν σε ΤΕΤΟΙΟ κόπο και να ιδρώσουν να μας/σε πείσουν γιά το αδιάβλητο της διαδικασίας? Μήπως και γίνει καμμία ένσταση??? SO WHAT?

Σε καμμία εταιρεία στην ευρώπη (για να μην υπερβάλλω και πώ στον κόσμο) δεν τίθεται θέμα εγκυρότητας εξετάσεων απλά και μόνο γιατί είναι αυτονόητο ότι ....όποιον θέλουν παίρνουν! Λογαριασμό θα μας δώσουν τί κάνουν στο μαγαζί τους?

Στην Αιγαίου γιατί τέτοια πρεμούρα? Έτσι απλή απορία είναι.
 
wow katastash!!!!!!

Blade":1jru0hfp said:
Μάλιστα..... JAA Frozen ATPL, 1500 ώρες, 1000 ώρες JET-EFIS Δημοσίων, άριστα Ελληνικά....

Πόσους όμως θα πάρουν συνολικά και από αυτούς πόσοι θα είναι μη πεπειραμένοι;

Είμαι πολύ περίεργος να δω που θα βρουν τέτοιους υποψήφιους. Εκτός αν περιμένουν να τσιμπήσουν κανέναν από την Ολυμπιακή....

Πάντως θεωρώ τραγική αυτή την εξέλιξη για την αεροπορική αγορά εργασίας στην Ελλάδα. Τόσα νέα παιδιά υπάρχουν που περιμένουν να βρουν μία δουλειά. Δεν φτάνει που υποχρεώνεσαι να πληρώνεις το type rating, δεν φτάνει που το να πάρεις πτυχίο JAA σημαίνει πια 80.000 ευρώ, δεν φτάνει που σου δίνουν αστείο μισθό θέλουν και 1000 ΩΡΕΣ JET.
Αν έχεις 1000 ώρες JET-EFIS στην Αιγαίου θα πας;
einai teleiws trelo na perimenoun kapoio pepeirameno upsilomistho na kunhghsei tin aegean gia ena mistho ths taxhs twn 2000 euros!!! sthn ba opou egw ergazomai kai eimai eutuxismenos uparxei to pool pou anferetai se mh pepeirmaneous pilots kai malista h prosfora sto in house flight training type rating. paidia apofoitoi ths oxfordhs px exoun thesh fo se 777 me arxiko mistho tis 45000 loires agglias to etos. kammia sxesh me tis sunthikes ergasias ths aegean ektos kai an exairesoume ta panemorfa melh kampinas pou einai advantage... aporw ki egw mazi sas. paidia h zwh sto exwteriko einai apisteuth. eimaste pilotoi polloi odhgoun autokinhta omws ligoi petoun aeroskafh. logos ths mhtaras mou autos. dinoume enan orko ston eauto mas plhrwnoume astronomika posa gia training eimaste se debts gia kairo exoume euthunes sto telos ths hmeras prepei kai emeis na eimaste xaroumenoi. se mia oloklhrh ba eimaste mono duo ellhnes pilottoi kai oi duo vageelhdes parepiptontws. kante mia nuxh apply!!!! h haf fhmhzetai pagkosmiws gia tous kuvernhtes ths o ellhnas einai exupnos o ellhnas einai pistos o ellhnas axizei!! to xeroun auto oi filoi mas oi aggloi kai amerikanoi!!!! dinoun ta panta
!!!! wraio to lgav wraia ta mwra stou psurh omws gia fantasou na petas thn 634 apo lhr se 2 day stop athina ? 767-300 er dianuktereush sto intercontinetal kai tou psurh olo diko sou!!! xerw tis duskolies kathws oloi mas osi fugameafhsame polla pisw omws pisteuw pws h agglia einai apeires foreskaluterh apo thn india!!! kalh epituxia se olous/ kai sto katw katw an emeis leme to oxi ekeinoi tha posaxnontai gia pilotous!!!! filika kai suggnwmh an ginomai sarkastikos!! apologies omwsniwthw oti eimai alhthinos kai dexomai ola ta comments!!!
 
Paidia 8a symfwnisw mazi sas alla prepei na katalavoume pws einai idiwtiki etaireia kai psaxnei gia toys kalyterous...an valei ta standards tis psila 8a kataliksei telika stous 10-15 pou 8a ikanopoioun tis apaithseis tis. Proswpika pisteyw den 8a einai prwin xeiristes tis Olympiakis. Yparxoun fyntania apo Ameriki poly neara me xiliades wres kai isws protimi8oun
 
ΝΕΕΣ Προσλήψεις F/O στην Aegean

copy της δημοσίευση

AEGEAN AIRLINES S.A.
is seeking for:
Flight Crew-First Officers

Qualifications:

• JAR CPL License with ATPL Theory Credit (Frozen ATPL) or JAR ATPL
• Valid Instrument Rating
• Valid Class A’ Medical Certificate
• Fluency in Greek and English Language
• Date of Birth 1/1/1974 and thereafter
• Fulfilled Military Obligations
• ΜCC Course or University Degree is desirable

Selection Procedure:

• Psychometric Tests
• Written Examination
• Flight Simulator Examination
• Personal Interview

CVs will be accepted only via Post and not later than 29/06/2007 to the following address:

AEGEAN AIRLINES-Pilot Recruitment
P.O. BOX 55
19002, Peania
Attiki
CVs should include a copy of pilot license and a passport-type photograph.
CVs that have been sent in the past as well as those not satisfying the required qualifications will not be taken into consideration.
--------------------------

Αντε να δούμε ΝΕΟ αίμα :D
Πραγματικά χαρούμενος που θα βρουν νέοι συνάδελφοι δουλειά. :great:

Avidriver :cool:
 
Thanks Avidriver,

Νομιζω ειναι κατι που περιμενε πολυς κοσμος οτι θα ανακοινωθει συντομα!
Που δημοσιευτηκε η παραπανω αγγελια?Εφημεριδα & Ιστοσελιδα?

:party: :laola:
 
cavo_paradiso":1yb6fdvd said:
Η διαδικασία επιλογής περιλαμβάνει
1. Συνέντευξη,
2. Εξέταση Fliqht SimuIator
3. Και για τους υποψήφιους χωρίς ανάλογη προϋπηρεσία γραπτές εξετάσεις
.


1. Έχω μια του μητσοτάκη σε κασέτα να την φέρω μαζί μου η να την στείλω με το βιογραφικό?
2. Με δουλεύετε? έχω πάνω από 3000 ώρες στο Flight Sim θέλετε k εξέταση? Σε 10 λεπτά θα την έχω βγάλει
3. Paaaaaaaaali????? Στο λύκειο έδωσα πριν δυο χρονια, να τις στείλω μαζί με την συνέντευξη?

(Συγγνώμη αλλα δεν κρατήθηκα :p)
[/quote]

Αγαπητέ μου το να είσαι ΑΠΡΟΣΕΚΤΟΣ στην αεροπορία ΔΕΝ είναι καλό πράγμα.... Το post μου έγινε ΣΗΜΕΡΑ 22 Μαϊου και αναφέρεται στις ΤΩΡΑ εξετάσεις (2007).
https://www.airliners.gr/community/viewtopic.php?p=58076#58076
Αυτό που διάβασες ήταν για τις προϋγούμενες ! Για τα σχόλιά σου δεν έχω να κάνω κανένα σχόλιο :? Οι διαβάζοντες τα posts βγάζουν μόνοι τους συμπεράσματα. ;)

Avidriver :cool:
 
gonso":12ifc0zh said:
Φίλε avidriver,
Να σου πώ την αλήθεια, η περιγραφή της διαδικασίας εξετάσεων που έκανες, πιό πολύ με υποψίασε παρά με καθησύχασε. Γιατί να μπούν σε ΤΕΤΟΙΟ κόπο και να ιδρώσουν να μας/σε πείσουν γιά το αδιάβλητο της διαδικασίας? Μήπως και γίνει καμμία ένσταση??? SO WHAT?
....
Στην Αιγαίου γιατί τέτοια πρεμούρα? Έτσι απλή απορία είναι.

Συγνώμη που απαντώ μετά από 2 σχεδόν χρόνια αλλά δεν ειχα δει το Post σου.

Η απάντηση είναι απλούστατη. Γιατί εμείς που κάναμε τότε τις εξετάσεις είμαστε ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΜΕΝΟΙ από τις "άλλες" που γίνονται κατά καιρούς και θελήσαμε να ΑΠΟΔΕΙΞΟΥΜΕ στον κόσμο ότι εκτός από Ελλαδιστάν υπάρχει και Ελλάδα!

Ξέρω ότι έχεις γνωστούς στη Α3 οπότε αν στεκάρεις τα ονόματα των χειριστών που έκαναν τις εξετάσεις θα σου φύγει κάθε ενδοιασμός για τα γραφόμενά μου.

Avidriver ;)
 
Όπως έγραψα τότε, μία απλή απορία ήταν.

Με το να ιδρώνετε για να αποδείξετε ότι υπάρχει και Ελλάδα εκτός από Ελλαδιστάν κατά την διαδικασία προσλήψεων σε μία ιδιωτική εταιρεία , να με συγχωρέσεις, αλλά μόνο τα (δίκαια) αποθημένα σας βγάζετε. Σαν να στολίζεις με λουλούδια ένα χοιροστάσιο. (Με το χοιροστάσιο δεν εννοώ την Α3 αλλά όλο το σύστημα).

Ο her Loebe aka Richthofen , πολιτογραφείται στο Ελλαδιστάν ή στο Γερμανιστάν?

Χρησιμοποιήστε τον ιδρώτα σας σε πιό ευγενείς σκοπούς, όπως να βγάλετε την σκιά αυτού του κυρίου από πάνω σας.

Το τόπικ αφορά ένα ευχάριστο γεγονός και δεν θα ήθελα να το χαλάσουμε ασχολούμενοι...πάλι, με το κουρασμένο παλληκάρι. Απλά το να σας βαράνε μπουνιές και εσείς να κοιτάζετε να φαίνεται η χωρίστρα σας καλή, ταπεινά θα πρότεινα να το επανεξετάσετε. Βέβαια ότι περνάει από το χέρι του καθενός κάνει ....αλλά.
 
h

Εγω θα πω μονο τουτο:

θες να γινεις πιλοτος?Να μπεις σε καποια καλη εταιρια?αξιζεις να εισαι σε καλη εταιρια?Θες να εισαι εκει για αυτο που εισαι και οχι για το ποιον ξερεις?

1 ειναι η λυση πηγαινε εξωτερικο!!

Δεν θα μιλησω ανοικτα,ξερω και ονοματα,οποιος θελει <<Ας ΚΑΝΕΙ ΝΟΗΜΑ>>

Μια και μιλαμε για ΑEGEAN, avidriver δεν ξερω ουτε ποιος εισαι,ουτε ποσο καλος εισαι στη δουλεια σου(αυτο το ξερεις εσυ και μονο,ισως και ο εξεταστης σου στα check flights)το μονο σιγουρο ειναι οτι αποκλειεται να μην ξερεις μερικους που μπηκαν απο την κλειδαροτρυπα στην εταιρια,ο χωρος της αεροποριας στην ελλαδα ειναι αρκετα μικρος,και σε μια μερα αμα γινει κατι το ξερουν οι περισσοτεροι ελληνες χειριστες.

Αυτη ειναι η γνωμη μου,αν καποιος εχει αντιθετη θα χαιρομουν πολυ να την ακουσω,ελπιζω και το υπολοιπο φορουμ.
 
Top