road trip Athens to Munich and back - HELP NEEDED!!!

alexander

Concorde-Class-Member
Εγγραφή
01/01/2003
Μηνύματα
1.874
Likes
0
Περιοχή
Jumpseat!
Website
axelphotography.tripod.com
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
SWR
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGAV
Καλησπέρα παίδες!!!

long time no seen!! Αν και δεν γράφω πια, βλέπω το forum μας αναπτύσσεται ραγδαία. glad to see that!

Κάπου στον Ιούλιο προγραμματίζω ένα road trip από Αθήνα - Ιταλία - Αυστρία - Μόναχο - Ελβετία και πίσω. Μιας και δεν έχω τολμήσει πότε ανάλογο εγχείρημα, θα εκτιμούσα αν κάποιος γνωρίζει περισσότερα για διαδρομές, κυρίως στις Άλπεις, ή και hot-tips για ανάλογες διαδρομές, do-not-miss πράγματα κλπ, where to stay, γενικά οτιδήποτε μπορεί να συνεισφέρει στο planning, να βοηθήσει...


thanx in advance dudes
axel
 
Έχω πάει 3 φορές Ελλάδα - Αγγλία κ πίσω - θα μπορούσα να σε βοηθήσω περισσότερο αν ήξέρα
-Πόσοι οδηγοί θα είστε
-Πόσο χρόνο διαθέτεις
-Το αν κ κατα πόσο μπορείς να σταματάς στον δρόμο ή αν πρέπει να πας στην Γερμανία 'πλακωτός'

Βασικά όσο πιό βόρεια φτάσεις στην Ιταλία με το καράβι τόσο καλύτερα μιας κ η βενζίνη κ τα διόδια στην Ιταλία είναι ακριβά. Η Βενετία θα ήταν το ιδανικό, περίπου 24 ώρες απο Ηγουμενίτσα. Μια μέρα μπορείς εκεί να την αφιερώσεις άνετα. Η Τεργέστη δεν είναι μακριά κ σαν προορισμός είναι επίσης βολικός.

Απο εκεί η διάβαση του Μπρένερ είναι ο πιο βολικός τρόπος να περάσεις τις Άλπεις μιας κ είναι υψομετρικά η χαμηλότερη διάβαση κ δεν θα ταλαιπωρηθεί το αυτοκίνητο στην ανηφόρα. Σε βγάζει αμέσως στο Ίνσμπρουκ αφού μπείς στην Αυστρία, μέρος το οποίο αξίζει άλλη μια μέρα.

Το Μόναχο μετά είναι υπόθεση 4-5 ωρών το πολύ απο εκεί.

Άν διαλέξεις την Βενετία, μιλάμε για λιγότερο απο 1000 χιλιόμετρα ταξίδι.

Βέβαια το αρνητικό είναι τα αμέτρητα φορτηγά, αλλά οχι σε σημείο να επηρρεάσει το ταξίδι. Τα σημεία που θέλουν προσοχή είναι σε όλη την Ιταλία λόγω αυξημένης κίνησης κ υψηλής ταχύτητας...των πάντων, κ η κατάβαση των Άλπεων και στις 2 κατευθυνσεις (μιας και τα φορτηγά κατεβαίνουν σιγά, όπως και θα έπρεπε άλλωστε) και η περιοχή έξω απο το Μόναχο, κ πάλι λόγω κίνησης.

Εγω τα ταξιδια τα έκανα με το τιμόνι δεξιά, οπότε αυτό ήταν και ένας λόγος για περισσότερη προσοχή.

Στην Ιταλία πάιρνεις κάρτα διοδίων στην είσοδο και πληρώνεις στην έξοδο, στην Αυστρία αγοράζεις αυτοκόλλητο σήμα κ στην Γερμανία είναι δωρεάν.
Η Ελβετία θέλει επίσης αυτοκόλλητο απο ότι ξέρω αλλα δεν έχω οδηγήσει εκεί οπότε κάποιος άλλος φίλος ίσως σε βοηθήσει σχετικά.

Και στα 3 ταξίδια πήγα Βενετία, λόγω του οτι είχα πολύ μεγαλύτερο ταξίδι μπροστά μου απο αποψη αποστασης.

Ελπίζω να βοήθησα, οτιδήποτε άλλο χρειαστείς, εδώ είμαστε!
 
καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση!!

θα είμαστε 2 αυτοκίνητα, 2 οδηγοί, και υπολογίζουμε Αθήνα σε Αθήνα 9 ημέρες. 7 ημέρες δηλαδή από την στιγμή που πιάνουμε Ιταλία εως που ξαναμπαίνουμε καράβι.
θέλουμε πιο γραφικές διαδρομές, that is αποφεύγουμε όσο γίνεται τα φορτηγά τουλάχιστον στις Άλπεις.
Ενδιάμεσα σκεφτόμαστε Ινσμπρουκ και ψάχνουμε πόλη στην Ελβετία που να είναι within range από Μόναχο.

Βασικό κριτήριο είναι όχι να φτάσουμε σουμπιτο στο Μόναχο, αλλά να δούμε ωραία μέρη.
Κανένα γραφικό χωριουδάκι, με λογικές τιμές για διανυκτέρευση?
Κάτι να προσέξουμε στο planning?

thanx anyways
 
To Brenner να το αποφυγεις τοτε.. ;)
 
Top