Σχολη British Airways

Giannis1996

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
06/08/2011
Μηνύματα
1
Likes
0
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
OAL
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGIR
Kαλησπερα! Εχω κάποιοες αποριες σχετικα με τι σχολη που δυστιχος δεν μπορεσα να βρω απαντησεις και γι 'αυτο το λογο χρειάζομαι τη βοηθεια σας. Γνωρίζω οτι η φοίτηση γινεται δωρεαν με την προυπόθεση της προσληψης σου μετα τη φοιτηση και την παρακρατηση ενος μερος του μισθου για την πληρωμή των διδάκτρων . Σε περιπτοση που δεν σε προσλαβουν ποσο κοστιζει η πληρωμη?
Επισης μετα την αποφητηση ποιο πτυχειο κατέχεις? Μποριες να το χρησημοποιήσεις για να εργαστης σε αλλη εταιρια?
Ευχαριστω εκ των προτέρων.
 
Ερώτηση σχετικά με την British Airways

Καλημέρα σε όλους,
ονομάζομαι Μάνος και είμαι καινούριος στο φόρουμ σας. Απο μικρός ήθελα κάποια στιγμή να πετάξω στα ουράνια, μέχρι που έφτασε σήμερα η μέρα για να αρχίσω να υλοποιώ το όνειρό μου. Το φλέγον, όμως, θέμα είναι το χρηματικό ποσό που πρέπει να δωθεί στα δίδακτρα. Παρόλα αυτά, οι γονείς μου είναι διατεθειμένοι να κάνουν θυσίες και να δώσουν αυτό το ποσό(και με δική μου βοήθεια φυσικά), αν αποφασίσω να πάω στη σχολή Egnatia Aviation της Καβάλας, για την οποία έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια. Παρόλα αυτά, η απορία μου επικεντρώνεται αλλού:
Έχω ακούσει, οτι η British Airways έχει ένα πρόγραμμα με το οποίο εκπαιδεύει νέους πιλότους, στη συνέχεια τους προωθεί στην εταιρία της και στη συνέχεια γίνεται κράτηση κάποιου μέρους του μισθού τους, με σκοπό να πληρωθούν τα διδακτρα της εκπαίδευσής τους. Αυτό που θέλω να ρωτήσω, λοιπόν, είναι το εξής: κάτι τέτοιο αληθεύει; Αν ναι, μπορείτε να μου δώσετε κάποιες ακόμη έγγυρες πληροφορίες σχετικά με αυτό το πρόγραμμα; Και πώς ακριβώς θα μπορέσω να επικοινωνήσω με την Βritish Airways, ωστε να λάβω και μια πιο λεπτομερή ενημέρωση;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας,
εύχομαι να έχετε μια όμορφη μέρα!
 
Νομίζω χρήστη Manos1023 πως έχω μια πρώτη απάντηση στο ερώτημά σου...και αυτή λέγεται "Google".

Γενικά αυτή την έννοια έχει μια "μηχανή αναζήτησης" όπως η Google. Να μπορεί κάποιος να αναζητά με την πρώτη κάποιες αρχικές πληροφορίες σχετικά με αυτό που ψάχνει σε σχετικές ιστοσελίδες. Αν βρήκες την κατάλληλη ιστοσελίδα, μα όχι αυτό το συγκεκριμένο που θες να μάθεις, τότε στέλνεις e-mail ή τηλεφωνείς και ζητάς περαιτέρω διευκρινίσεις ή απευθύνεσαι σε φόρουμ.

Στην ιστοσελίδα http://www.ebaft.com/airline/airline.htm την οποία βρίσκεις πληκτρολογώντας στο Google "British Airways Flight Academy/School", μπορείς να πάρεις αρχικές πληροφορίες για αυτό που θέλεις. Καλό είναι να "κλικάρεις" -πάντα σε σχετικές εταιρικές ιστοσελίδες- την επιλογή "carreers" ώστε να ενημερώνεσαι για εκπαιδευτικά προγράμματα ή να πάρεις μια γεύση από το τι ζητάει μια εταιρεία μεγέθους ΒΑ ως προαπαιτούμενα για πρόσληψη. Στην συγκεκριμένη ιστοσελίδα, αν κλικάρεις την επιλογή "Career" σε παραπέμπει στη εταιρεία παροχής εκπαίδευσης με την οποία συνεργάζεται η ΒΑ & είναι η http://www.airwaysflyingclub.co.uk/ . Ενημερωτικά σου λέω πως η συγκεκριμένη εταιρεία ανήκε στην ΒΑ όταν αυτή ήταν δημόσια, έγινε δε ανεξάρτητος οργανισμός που ιδιωτικοποιήθηκε μετέπειτα. Τέλος, έχε υπόψιν σου πως καμία σχολή πουθενά δεν μπορεί να σου εγγυηθεί σίγουρη επαγγελματική αποκατάσταση.

Μην παρεξηγήσεις το ύφος μου, απλά σου απαντώ όπως θα σου απαντούσε κάθε εταιρεία στο εξωτερικό.

Καλή σου μέρα και καλή αρχή.
 
Νομίζω χρήστη Manos1023 πως έχω μια πρώτη απάντηση στο ερώτημά σου...και αυτή λέγεται "Google".

Γενικά αυτή την έννοια έχει μια "μηχανή αναζήτησης" όπως η Google. Να μπορεί κάποιος να αναζητά με την πρώτη κάποιες αρχικές πληροφορίες σχετικά με αυτό που ψάχνει σε σχετικές ιστοσελίδες. Αν βρήκες την κατάλληλη ιστοσελίδα, μα όχι αυτό το συγκεκριμένο που θες να μάθεις, τότε στέλνεις e-mail ή τηλεφωνείς και ζητάς περαιτέρω διευκρινίσεις ή απευθύνεις ερώτηση σε φόρουμ.

Στην ιστοσελίδα http://www.ebaft.com/airline/airline.htm την οποία βρίσκεις πληκτρολογώντας στο Google "British Airways Flight Academy/School", μπορείς να πάρεις αρχικές πληροφορίες για αυτό που θέλεις. Καλό είναι να "κλικάρεις" -πάντα σε σχετικές εταιρικές ιστοσελίδες- την επιλογή "carreers" ώστε να ενημερώνεσαι για εκπαιδευτικά προγράμματα ή να πάρεις μια γεύση από το τι ζητάει μια εταιρεία μεγέθους ΒΑ ως προαπαιτούμενα για πρόσληψη. Στην συγκεκριμένη ιστοσελίδα, αν κλικάρεις την επιλογή "Career" σε παραπέμπει στη εταιρεία παροχής εκπαίδευσης με την οποία συνεργάζεται η ΒΑ & είναι η http://www.airwaysflyingclub.co.uk/ . Ενημερωτικά σου λέω πως η συγκεκριμένη εταιρεία ανήκε στην ΒΑ όταν αυτή ήταν δημόσια, έγινε δε ανεξάρτητος οργανισμός που ιδιωτικοποιήθηκε μετέπειτα. Τέλος, έχε υπόψιν σου πως καμία σχολή πουθενά δεν μπορεί να σου εγγυηθεί σίγουρη επαγγελματική αποκατάσταση.

Μην παρεξηγήσεις το ύφος μου, απλά σου απαντώ όπως θα σου απαντούσε κάθε εταιρεία στο εξωτερικό.

Καλή σου μέρα και καλή αρχή.
 
Top