Σχολη Ικαρων(Ερωτησεις)

Καλησπέρα σε όλους! Απ ότι έμαθα από έναν χειριστή της π.α. , οι εξετάσεις πλέον για να εισαχθείς στη σχολή ικαρων, γίνονται σε εξωτερικά ιατρεία ανεξάρτητα της π.α. για λόγους οικονομίας. Βέβαια, πιστεύω πως με αυτόν τον τρόπο μπορούν να παραποιηθουν κάποια δεδομένα πχ μικρός βαθμός μυωπίας, και άλλα διάφορα. Εσείς τι νομίζετε? :D
 
AnthonyTop":2fet9r2g said:
Βέβαια, πιστεύω πως με αυτόν τον τρόπο μπορούν να παραποιηθουν κάποια δεδομένα πχ μικρός βαθμός μυωπίας, και άλλα διάφορα. Εσείς τι νομίζετε? :D

(Νεο)Ελληνική νοοτροπία...

Δεν ξέρω αν γίνονται οι εξετάσεις σε εξωτερικούς ιατρούς,κάτι που θεωρώ απίθανο αφού η Π.Α έχει νοσοκομείο με όλες τις ειδικότητες,αλλά αν ήσουν οφθαλμίατρος θα έβαζες την υπογραφή σου να θεωρηθεί ιατρικά άρτιος ένας υποψήφιος που δεν είναι;Απάντησε σε αυτό το ερώτημα και θα πάρεις μόνος σου την απάντηση...
 
...και αν γίνει έτσι, δηλαδή υπάρξει γιατρός που θα παίξει την καριέρα του για μια τέτοια διάγνωση, ο υποψήφιος θα απορριφθεί αφού εισαχθεί γιατί περνούν ετήσιους ιατρικούς έλεγχους και τότε να είσαι σίγουρος ότι οι έλεγχοι αυτοί δεν γίνονται σε εξωτερικά ιατρεία.
 
Oι εξετάσεις γίνονται στο Κ.Α.Ι. Κέντρο Αεροπορικής Ιατρικής.

Το θέμα με τα γυαλιά και την Σ.Ι. είναι πράγματι μια κλασική ερώτηση για τους Υποψήφιους της σχολής Ικάρων.

Η διοίκηση αεροπορικής εκπαίδευσης εκδίδει ετησίως πίνακες με τις απαιτήσεις υγειονομικές και σωματικές για την εισαγωγή στην σχολή.
Όχι κανένας Ιατρός εάν θέλει να κάνει σωστά την δουλειά του δεν θα υπογράψει για κανέναν κάτι το οποίο δεν ισχύει.
 
Καλησπερα,ειμαι 17 χρονων και επιθυμω απο μικρη ηλικια να εισαχθω στην σχολη Ικαρων (ΙΣ).Εχω αναζητησει κατα καιρους πληροφοριες για την σχολη και εχω μια γενικη αποψη επι του θεματος.Σε μια ανακοινωση αυτης της ιστοσελιδας καποιος απαντησε πως εαν εχεις υπερμετρωπια καλυτερα να ξεχασεις την πολεμικη αεροπορια.Προσωπικα απο ιστοσελιδες εχω μαθει οτι τα ορια ειναι 0.25 για μυωπια,0.75 για αστιγματισμο και 1.70 για υπερμετρωπια αν θυμαμαι καλα.Εγω εχω 0 μυωπια 0.4 αστιγματισμο στο αριστερο ματι και 0.5 υπερμετρωπια.Ισχυουν τα παραπανω που ειπα ή πραγματικα εχω προβλημα για την εισαγωγη μου στην εκαστοτε σχολη;
 
Αγαπητέ φίλε,καλύτερα να ξεχάσεις το τμήμα Ιπταμένων της Σχολής Ικάρων.Μπορείς όμως να μπεις στη ΣΜΑ για μηχανικός.Αλλά για ιπτάμενος με υπερμετρωπία απλώς δεν υπάρχει περίπτωση...
 
Antonis_13":k4zopfdu said:
4. Το όριο αυτό είναι για την εισαγωγή σου. Αν σκοπεύεις να μπεις πρέπει να τα φτάσεις τα 63 κιλά και μετά μπορείς να τα χάσεις και θα πετάς κανονικά!

Δεν είσαι σοβαρός έτσι; Όταν η σχολή αναφέρει ως όριο τα 63.5 κιλά εννοεί ότι για λόγους ασφαλείας πρέπει να είσαι ΑΥΣΤΗΡΑ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ 63.5 ουτε καν 62. Και όταν εννοώ λόγους ασφαλείας εννοώ το minimum βάρος που απαιτείται για την εκτίναξη της θέσης του πιλοτηρίου, αλλιώς σε οποιαδήποτε κατάσταση, που πρέπει να κάνεις eject και είσαι λιγότερο από 63.5 δεν γίνεται eject και πεθαίνεις. Έτσι το εκλαμβάνω αν είμαι λάθος διορθώστε με.
 
και κανένας να μην κάθεται πάνω, εάν ενεργοποιηθεί το eject με κάποιον μαγικό τρόπο, τότε το κάθισμα εκτοξεύεται, ένας μοχλός είναι.
 
goldeagle":1v82gdn5 said:
Γεια σας. Ως καινούργια σε αυτό το forum έχω κάποιες ερωτήσεις για τους ιπτάμενους.
1. Όλοι οι ιπτάμενοι γίνονται χειριστές όταν τελειώσουν τα 4 χρόνια;
2. Υπάρχουν γυναίκες χειριστές;
3. Οι ιπτάμενοι που δεν γίνονται χειριστές( όχι αν κρίνονται ακατάλληλοι αλλά επειδή λογικά χειριστές γίνονται οι καλύτεροι) κάνουν δουλειά τύπου γραφείου;
4. Διάβασα ότι το όριο βάρους είναι 63.5 και για άντρες και για γυναίκες. Εγώ που είμαι στα 52 υπάρχει περίπτωση να μην πετάξω;
Ευχαριστώ προκαταβολικά

Τώρα είδα την ερώτησή σου

1)Εφόσον δεν έχουν κάποιο πρόβλημα υγείας ναι πάνε σε διάφορες μοίρες.Αν όμως π.χ στο 4ο έτος κάποιος εμφανίσει ένα πρόβλημα υγείας που τον καθιστά μεν ακατάλληλο για πτήση αλλά κατάλληλο για άλλη δουλειά,π.χ ελεγκτής αεράμυνας,μετεορολόγος πάει εκεί.Δεν το διώχνει η σχολή.Αν όμως μπεις στο τμήμα Ιπταμένων και στις πρώτες πτήσεις στη σχολή αποδειχθεί ότι δεν κάνεις,έχεις ιλίγγους κλπ φεύγεις...
2)Σε μεταγωγικά απ΄ότι ξέρω.Όχι σε μαχητικά.
3)Απάντησα στο 1
4)Το βάρος δεν έχει να κάνει με το εκτινασόμενο κάθισμα.Έχει να κάνει με λόγους υγείας.Αν είσαι 1,65 ύψος πρέπει να έχεις το ελάχιστο 63,5 κιλά.Αν είσαι πιο αδύνατος ψάξτο.Μπορεί να πάσχεις από υπερθυρεοειδισμό ή κάτι άλλο.Όπως και αν είσαι 1,75 δεν μπορεί να είσαι 100 κιλά.Όχι ότι δεν μπορεί να σε σηκώσει το α/φος (το έχω ακούσει και αυτό!!!!) αλλά είσαι παχύσαρκος.
 
Γεια σας παιδιά, :thx: :?: ΒΒΒΟΟΟΗΗΗΘΘΘΕΕΕΙΙΙΑΑΑ

Είμαι και εγώ 17 χρονών και θα δηλώσω φέτος στο μηχανογραφικό από στρ. σχολές μόνο την Ικάρων. Απλά έχω μια σημαντική απορία καθώς οι προκηρύξεις τρέχουν και απαιτείται η προσκόμιση των δικαιολογητικών μέχρι 20/5.

Τα ερωτήματά μου είναι:

1. Η προκήρυξη αναφέρει ότι χρειάζεται για την ΣΙ το πρωτότυπο πτυχίο ή φωτοαντίγραφο επικυρωμένο. Το θέμα είναι ότι θέλει μέχρι τις 20/5 να το στείλω μεταφρασμένο από κάποιο αρμόδιο ινστιτούτο ή έτσι όπως είναι στα αγγλικά; Γνωρίζετε κάτι συγκεκριμένο; Σημείωση: έχω το MSU το lower

2. Είναι αναγκαίο να προσκομίσω ιατρική βεβαίωση για όλες τις εξετάσεις ως δικαιολογιτικό για την Αίτηση ή επειδή θα δηλώσω μόνο την Ικάρων θα με εξετάσουν μόνο εκεί Αθήνα;;;

3. Το "υπόδειγμα 6" που αφορά τον ιατρικό έλεγχο το συμπληρώνω στον υπολιστή εγώ ή ο ιατρός που θα με εξετάσει το συμπληρώνει χειρόγραφα;;;;;;; Γνωρίζετε κάτι συγκεκριμένο;;;

Γνωρίζω πως ο χώρος αυτός ίσως να μην είναι και ο καταλληλότερος για τέτοιου είδους απορίες που επείγουν τόσο πολύ και που ίσως ο καθένας μου απαντήσει ότι θέλει. Ωστόσο θα επικοινωνήσω αύριο κιόλας με την Γραφείο Ενημέρωσης Κοινού του Γενικού Επιτελίου Αεροπορίας.
Βέβαια θα ήθελα να μου δώσουν κάποιες συμβουλές οι μεγαλύτεροί μου που έχουν περάσει και οι ίδιοι από αυτό το στάδιο της αποστολής της Αίτησης και γνωρίζουν την διαδικασία από πρώτο χέρι. Αν θέλετε παιδιά ενημερώστε με για όλη την διαδικασία από την αρχή υποβολής αίτησης και πως τα συμπληρώσατε τα δικαιολογητικά, έως και το τέλος που σας φώναξαν για τις ΠΚΕ. Παρακαλώ να μου απαντήσετε ΜΟΝΟ όσοι γνωρίζετε ΔΙΕΞΟΔΙΚΆ το θέμα και όχι με ανακρίβιες!!

Και κάτι τελευταίο γνωρίζετε σε ποιον πρέπει εγώ ως μαθητής να απευθυνθώ για να μου λυθούν τυχόν απορίες; Με λίγα λόγια ποιος είναι ο αρμόδιος φορέας που μπορεί να βοηθήσει σε τέτοιες καταστάσεις;;;;;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων επικοινωνήστε μαζί μου με Προσωπικό Μήνυμα ή στείλτε στην συζήτηση!!!
 
Top