ΣΕΧΟΑ - πληροφορίες

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
ΔΗΛΑΔΗ ΕΣΕΙΣ ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΜΙΑ ΣΧΟΛΗ ΚΑΛΗ ΑΠΟ ΤΟ ΠΤHΤΙΚΟ!; ΠΟΙΑ ΠΕΤΑΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ;;
Η ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ HIGHEST;;

ΚΟΙΤΑΞΤΕ ΝΑ ΔΕΙΤΕ, ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΤΕ ΜΙΑ ΣΧΟΛΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΡΩΤΑ,2 ΣΗΜΑΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ:
> Η ΣΧΟΛΗ ΝΑ ΠΑΡΕΧΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΕΚΠΕΔΕΥΣΗ
> ΤΟ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΒΑΣΙΚΑ FACILITIES

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΤΕ ΕΛΛΑΔΑ (ΠΟΥ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΑΣ ΤΟ ΠΡΩΤΙΝΩ ΚΑΘΟΛΟΥ!) ΔΙΑ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΟΤΙ: ΓΕΝΙΚΑ ΚΑΜΙΑ ΣΧΟΛΗ ΣΕ ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΣΟΥ ΠΑΡΕΧΕΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ TRAINING ΓΙΑ ΠΙΛΟΤΟΣ. ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΠΙΣΩ ΣΕ ΑΥΤΑ.
Η ΣΕΧΟΑ π.χ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΘΕΩΡΙΑ ΕΚΕΙ ΣΤΟ ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ ΣΤΕΛΝΕΙ ΝΑ ΠΕΤΑΝΕ ΡΟΔΟ. ΟΛΗ Η ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΑ COMMUNICATIONS ΜΙΛΑΕΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΕΝΩ Ο ΥΠΟΛΟΙΠΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΑΓΓΛΙΚΑ.(ΠΟΥ ΜΕ ΑΥΤΟ ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΤΑΝ ΤΗΑ ΕΙΣΑΙ AIRLINER) ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ ΠΑΛΙ,ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ.
ΟΤΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΤΑΣ IFR, ΠΕΤΑΝΕ IFR ALA VFR ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ UNDER THE HOOD. ΔΕΝ ΠΕΤΑΝΕ ACTUAL CONDITIONS IFR. ΟΙ ΕΛΥΨΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΠΕΡΙ ΤΗΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΟΙΚΕΓΕΙΑΣ ΑΕΡΟΠΛΟΪΑΣ.

ΠΑΙΔΙΑ ΛΥΠΑΜΕ ΠΟΥ ΣΑΣ ΤΟ ΛΕΩ ΑΛΛΑ ΑΝΟΙΞΤΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ, ΜΗΝ ΑΦΗΝΕΤΕ ΤΟΝ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΟ ΝΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΣΥΡΕΙ. ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΑΦΗΝΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΤΕ ΑΥΤΟ;; ΔΙΑΒΑΖΩ ΕΔΩ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΘΑΥΜΑΤΑ.ΔΗΛΑΔΗ ΑΠΟΡΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ;; ΚΟΙΤΑΞΤΕ ΓΥΡΩ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΙ ΣΥΜΒΕΝΕΙ ΜΗΝ ΠΕΡΙΟΡΙΖΕΤΕ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΝΟ ΕΛΛΑΔΑ.ΓΙΝΕΤΕ ΑΝΟΙΚΤΟΜΥΑΛΟΙ ΜΑΘΕΝΕΤΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΓΥΡΩ ΣΑΣ, ΤΑ ΝΕΑ ΤΟΥ AVIATION,ΔΕΙΤΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ,ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΕ.
ΤΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΕΠΙΚΡΑΤΟΥΝ ΕΥΡΩΠΗ ΚΑΙ ΤΙ ΑΜΕΡΙΚΗ;; (ΑΝ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΕ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΔΛΔ!)
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΝΤΙΩΝ ΕΛΛΑΔΑΣ ΑΠΛΑ ΛΕΩ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΩΣ ΕΧΟΥΝ. ΤΗΝ ΩΜΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.
ΞΕΡΩ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΕΦΥΓΑΝ ΑΠΟ ΣΕΧΟΑ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΑΝ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ (ΤΟ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ) ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΑ: ΓΙΑΤΙ;; ΑΦΟΥ ΕΙΧΕΣ ΤΟΣΕΣ ΩΡΕΣ ΓΙΑΤΙ ΑΡΧΗΣΕΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΗΔΕΝ;
ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ: ΕΠΕΙΔΗ ΓΝΩΡΙΖΑ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΑ ΤΑ ΕΚΑΝΑ ΟΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ. ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΖΑ ΟΠΩΣ ΘΑ ΕΡΧΟΜΟΥΝΑ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΗΞΕΡΑ ΑΠΟ ΠΟΥ ΝΑ ΑΡΧΗΣΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΥ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΩ. ΕΙΔΑ ΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ PROFESSIONAL.ΕΠΕΙΣΗΣ ΕΔΩ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ,ΑΠΟΚΤΑΣ ΠΕΙΡΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ. etc etc

ΕΝΩ ΕΓΩ ΗΡΘΑ ΑΜΕΡΙΚΗ ΕΧΩΝΤΑΣ ΕΙΔΗ ΤΟ Private Pilots Licence ΚΑΙ ΑΡΧΗΣΑ ΜΕΤΑ ΤΟ IR ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ,
ΚΑΙ ΠΟΥ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΑΥΤΟ;; ΣΤΟ ΟΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ 3 ΦΟΡΕΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΙΑΤΙ ΘΕΣ ΔΕΝ ΘΕΣ ΤΑ ΚΕΝΑ ΚΑΙ ΟΙ ΕΛΥΨΕΙΣ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ, ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΜΠΡΩΣΤΑ ΜΟΥ.



ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝ ΤΟ GPS APPROACH.
ΟΝΟΜΑΣΤΕ ΜΟΥ ΕΝΑ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΣΑΣ ΠΑΡΕΧΕΙ ΤΑ ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ FACILITIES ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΣΑΣ ΕΚΕΙ;;!!

ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ!

ΓΕΝΙΚΑ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΚΑΤΑ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΕ. ΑΝ ΑΡΧΗΣΩ ΝΑ ΛΕΩ ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΦΤΑΣΕΙ ΕΝΑ ΜΥΝΗΜΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΤΕ ΤΙ ΣΑΣ ΛΕΩ.
Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΚΑΙ ΠΡΑΤΤΕΙ ΑΝΑΛΟΓΩΣ.

P.S GOOD LUCK WITH WHATEVER YOU DECIDE TO DO!
ALL THE BEST ;)
 
Πολύ καλά και σωστά όλα αυτά που λες Captain G αλλά για πες μου, σε όσους θέλουν JAR και όχι FAA τους διαβεβαιώνεις σίγουρα πως θα προλάβουν να παρουν πτυχίο και να κάνουν και convertion πριν περάσουν τα μέτρα που λένε τέρμα οι μετατροπές πτυχίων?
 
ΕΥΡΩΠΗ Ή ΗΠΑ?

k εμενα μαγκες η πρωτη μου σκεψη ηταν για καποια σχολη στις ΗΠΑ.αλλα μαθαινω τελευταια οτι οχι σε πολυ καιρο απο τωρα θα κοπουν οι μετατροπες FAA to JAR .Κ ψιλολογικο το βρισκω γιατι με την παρουσα κατασταση μαζευεται πολυ λαος στην Ευρωπη .κ ψαχνονται ολοι για δουλειες
κ θα συμφωνησω εδω με τον φιλο Εvangelo .κ καποιος σαν εμας που θελει να ξεκινησει τωρα ,παει στις ΗΠΑ για καλυτερα κ καπου μετα απο κανα 5,6 μηνες μαθαινει οτι παυουν πλεον οι μετατροπες?τοτε τι γινεται? :?:


εχει ακουσει κανεις ,οτι οι ΑΙΓΑΙΟΥ εχουν παρει αποφοιτους της ΣΕΧΟΑ?
 
Δεν αποκλειεται...Η ΣΕΧΟΑ μπορεί να ανήκει στην aviation αλλά είναι απλώς μια σχολή.Τίποτα παραπάνω,τίποτα λιγότερο.Το μόνο που λέει είναι ότι οι απόφοιτοι της θα είναι στις πρώτες θέσης της λίστας των προσλήψεων της Ολυμπιακής,χωρίς να σημαίνει πως θα τους πάρει ή πως αποκλείονται άλλα άτομα.Όσον αφορά την Αμερική,σε μια συνάντηση τα έβαλα κάτω με κάποιον που μου την πρότεινε ως καλή και φθηνή λύση και η αλήθεια είναι πως καλή δεν ξέρω και δεν αντιλέγω στο αν είναι ή όχι, πάντως παρότι είναι μάλλον πιο φθηνή από την Ελλάδα ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΝΩ πως ΔΕΝ είναι τσάμπα όπως πολύς κόσμος διατείνεται..
 
flight_instructor":100lmlsi said:
With 50.000 DOLLARS in USA you get Private, instrument, commerial single, commercial multi, CFI, CFII and MEI and of course a guaranted JOB as a real pilot.
What do u get with 30.000 EURO's (wich is the equal of 50000 dolars) in Greece or Anywere in Europe????????????
Please answer this to yourselfs and not to me Because i did it and i know and now I LIVE THE DREAM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Good luck to all of you and i feel sorry if u choose Greece for your flight training.
Always with respect to fellow aviators out there
flight_instructor

φιλε flight instructor,δεν αντιλεγει κανεις στο οτι ΣΤΙΣ ΗΠΑ ειναι φθηνοτερα κ οπως δειχνουν τα πραγματα καλυτερα.λιγες ερωτησεις εχω για σενα φιλε .εσυ τωρα εργαζεσαι?κ αν ναι Ευρωπη ή ΗΠΑ?
GUARANTED JOB ,το αναφερει η σχολη που πηγες?
κ με τις μετατροπες FAA to JAA εχεις καποια καλυτερη πληροφορηση για το τι προκειται να γινει?
 
Aγαπητέ Ευάγγελε και λοιποί,

Απλά σκεφτήτε το.
Η Ευρώπη επιδή βλέπει τις καταστάσεις που επικρατούν,όπως: ένα μεγάλο ποσοστό φεύγει από Ευρώπη και έρχετε Αμερική να σπουδάσουν (και όπως είναι αναμενόμενο πάρα πολλοί αποφασίζουν να παραμείνουν στις ΗΠΑ), που αυτό έχει ως αποτέλεσμα λιγότερα λεφτά στον χώρο της. Έτσι γιατι νομίζετε αποφάσησε να σταματήσει τα conversions;! τι άλλο θα της σύμφερε πιο πολυ;;
Και να σας ρωτήσω ακόμα κάτι. Το AVIATION γεννήθηκε στις ΗΠΑ όπως είναι γνωστόν, σωστά; πριν χωριστούν σε JAR και FAA όλοι σχεδόν έρχονταν στις ΗΠΑ για την εκπαιδεύση τους και μετά γύριζαν πίσω.)Αυτοί που "γέννησαν" τα JAR από που εκπαιδευτίκανε;; το μεγαλύτερον ποσοστό;; Για λύστε μου μία απορεία αύτοι δεν γνώριζουν να πετάνε;!;! και απαγορευσάνε να μπορείς να πετάς κι Ευρώπη;;
Εγώ σας βάζω στοίχημα πράγματα και φαινόμενα που αντικρίζει ένας πιλοτος στην Αμερική,ένας πιλότος της Ευρώπης δεν θα τα βρεί σχεδόν(μάλλον ποτέ!!) μπρώστα του!

P.S. Αν δεν το προσέξατε η Ευρώπη βγάζει διαφορους νόμους και παπαριές και μετά ερχετε και το αναθεωρεί. Τίποτα δεν είναι σίγουρο κι όπως επήσεις γυρεύει "κοροΐδα" που με την κίνηση της αυτή προσπαθεί κατα κάποιον τρόπο να εκβιάσει ότι αν πας ΗΠΑ μετά δεν έχεις δουλειά Ευρωπη. Προσπαθει να σας πατήσει εκεί που πονάει πιο πολύ για να πετύχει τον σκοπό της!

(κατά την γνώμη μου πάντα)

Good Luck With Whatever You Decide To Do.. ;)
Captain_G



Evangelos":1iolog1d said:
Πολύ καλά και σωστά όλα αυτά που λες Captain G αλλά για πες μου, σε όσους θέλουν JAR και όχι FAA τους διαβεβαιώνεις σίγουρα πως θα προλάβουν να παρουν πτυχίο και να κάνουν και convertion πριν περάσουν τα μέτρα που λένε τέρμα οι μετατροπές πτυχίων?
 
Captain G κανένας δεν είπε πως η αεροπορία δε γεννήθηκε στην Αμερική.Όλα είναι οικονομικά,και μόνος σου είπες πως δεν αποκλείεται να σταματήσουν οι μετατροπές πτυχίων.Το θέμα είναι πως και πρόσκαιρα να γίνει αυτό ο κάθε ένας από εμάς μπορεί να περιμένει?Εγώ προσωπικά όχι.Και κατά τη δική μου,ίσως και λανθασμένη γνώμη πάντα,όχι γνώση, οι μετατροπές πτυχίων θα πάψουν επ αόριστον.Από την άλλη για να δουλέψει κάποιος στο Αμέρικα ή θα κερδίσει στη γνωστή Λοταρία της Αμερικανικής κυβέρνησης ή θα παντρευτεί, αυτό γιατί δεν το λέει κανείς?Η φοιτιτική άδεια παραμονής που επιτρέπει εργασία είναι για ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΕΦΑΠΑΞ...
 
Αγαπητέ Ευάγγελε,
Καταρχήν είμαι κοπέλα, και 2ον μερικές λύσεις για την Green Card είναι εκείνες που είπες plus το ό,τι μπορείς να δουλέψεις σε μικρή εταιρεία χωρίς την πρασίνη κάρτα και με τον καίρο σου βγάζει η εταιρεία ή ίδια την visa για να παραμέινεις. κι όταν το καταφέρεις αυτό μπορεις μετά να
δουλέψεις όπου θές.



Evangelos":34xj0lfm said:
Captain G κανένας δεν είπε πως η αεροπορία δε γεννήθηκε στην Αμερική.Όλα είναι οικονομικά,και μόνος σου είπες πως δεν αποκλείεται να σταματήσουν οι μετατροπές πτυχίων.Το θέμα είναι πως και πρόσκαιρα να γίνει αυτό ο κάθε ένας από εμάς μπορεί να περιμένει?Εγώ προσωπικά όχι.Και κατά τη δική μου,ίσως και λανθασμένη γνώμη πάντα,όχι γνώση, οι μετατροπές πτυχίων θα πάψουν επ αόριστον.Από την άλλη για να δουλέψει κάποιος στο Αμέρικα ή θα κερδίσει στη γνωστή Λοταρία της Αμερικανικής κυβέρνησης ή θα παντρευτεί, αυτό γιατί δεν το λέει κανείς?Η φοιτιτική άδεια παραμονής που επιτρέπει εργασία είναι για ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΕΦΑΠΑΞ...
 
Ωπ!Σόρυ δεν ήξερα! :oops: Εάν δεν κάνω λάθος,διόρθωσε με αν κάνω οι δύο τρόποι που ανέφερα είναι νομίζω οι μόνοι απολύτως νόμιμοι για παραμονή και εργασία στη χώρα,σωστα?Πως γίνεται δηλαδή αν δεν έχεις άδεια εργασίας να στην παρέχει η εταιρεία?Παρεπιπτόντως το όνομα σας συνάδερφε μια και ξέρετε το δικό μου?Σπουδάζεις Αμερική στη σχολή του Flight Instructor?
 
Για ό,τι απορείες έχεται ή ανυσηχίες μπορείτε να μου στείλετε private msg.
Ευχαρίστως να σας βοηθίσω αν μπορώ.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Top