Skygreece Airlines

faapilot":ulcea3y3 said:
Στα 100000 ευρω εκαστη και μεσο ορο load factor προς βορεια αμερικη 65% μηπως και εκει στην airfrance πρεπει να δει η διοικηση οτι μαλλον δε ξερει τι κανει;;μηπως ειχαν δικιο οι υπαλληλοι εκει;;

Με 250 χιλιάρικα μισθολόγιο στους κάπτεν, μάλλον δεν φταίει η πολυθρόνα...Αλλά θα βγούμε off topic
 
Το καλό της υπόθεσης αυτής είναι ότι η εταιρεία αυτή τελικά έκλεισε, but the point is, η ελληνική αεροπορική κοινότητα γίνεται ολοένα και μικρότερη.
 
βασικα το αστειο της υποθεσης ειναι οτι νομικα δεν εχει βαρεσει κανενα κανονι.....ετρεξαν την διαδικασια προστασιας απο πιστωτες στον καναδα και ολα καλα.....εδω δεν εχει τρεξει καμια διαδικασια.....και το αστειο ειναι οτι ο δικηγορος τους επιμενει οτι η εταιρια θα ξαναξεκινησει την λειτουργια της.....τωρα οτι καταλαβατε...καταλαβατε....τουλαχιστον ουτε μια απολυση δεν μας εχουν κανει να μπουμε σε ενα ταμειο.....μιλαμε τελειως για γελια....η υπευθυνη προσωπικου ειναι στο σπιτακι της στην παραλιακη που μενει και περνανε ζαχαρη...ο παπας ητανε σε καφετερια σε γνωστη καφετερια με Harley....και μια γκομενα.....παιδια τελικα οποιος ειναι λαμογιο καλα κανει και ειναι ...γιατι δεν υπαρχει κανενα κρατος και νομος τελικα....εμεις ειμαστε οι @#!!@#κες που παμε με τον σταυρο στο χερι.....αλλα και παλι μπορει να υποφερω αυτην την στιγμη αλλα οταν ξαπλωνω το βραδυ ξερω οτι το πρωι στην επομενη στροφη δεν θα με μπουζουριασουν......
 
Με όλη την συμπάθεια στους εργαζόμενους που έχασαν την δουλειά τους.(ότι και να σημαίνει αυτό).Προσωπικά στεναχωριέμαι που πήγε όλο το project στράφι και ας λένε όλοι οι επαίοντες εδώ μέσα ότι ήταν θνησιγενές. Τι καλείται λαμόγιο:.
1.Ενας που τσεπώνει κρατικές επιδοτήσεις και "στήνει" επένδυση και το κλείνει την άλλη μέρα.
2.Ενας που βάζει χέρι στο ταμείο ρίχνει τους μετόχους και πάει Βραζιλία
3.Ενας που παραμυθιάζει εργαζόμενους τους εκμεταλεύεται και τα κέρδη τα βγάζει Ελβετία και κηρύσσει πτώχευση.
Ολα μαζι τα ανωτέρω.
Αυτός που δεν έχει ιδέα από αερομεταφορές, (ΨΕΜΑ) και δεν ακούει τους εργαζόμενους του, που του λένε μην βάζεις Νεα Υόρκη Βάλε Οκλαχόμα Σιτυ χάνει όλα τα λεφτά του και των ανίδεων συνεταίρων του και κάθεται σε καφετέρια με Χάρλευ από που προκύπτει ότι εμπίπτει στις πιο πάνω κατηγορίες?
Υ.Γ. Οι Καναδοί ισχυρίζονται ότι με την airsealines έχασαν 200 εκατομμύρια δολάρια. (Με εισητήριο Πάτρα -Κέρκυρα 90 € ) και σηκώθηκαν και έφυγαν αξιοπρεπώς. Εκεί γιατί δεν τους κράξαμε αναλόγως?
 
Φίλε Skyteam2500, Οι ιδρυτές-μέτοχοι-διαχειριστές-διευθυντές της εν λόγω εταιρείας, δεν είχανε ούτε project ούτε business plan σωστό. Όσον αφορά την ετυμολογία του λαμόγιου, τα 2 και 3 ισχύουν στην προκειμένη περίπτωση. Φυσικά και δεν συμπεριλαμβάνεις το σύνολο των εργαζομένων στους συμβούλους. Οι Διευθυντές όμως, είχανε την υποχρέωση να πείσουν με τα επιχειρήματά τους και να αποδείξουν στους μετόχους την βιωσιμότητα των απόψεών τους, αυτός άλλωστε είναι και ο σκοπός της ύπαρξής των, άλλως παραιτούνται και δεν παίρνουν στο λαιμό τους το σύνολο των εργαζόμενων, εκτός αν είναι βολεψάκηδες και θέλουν να εισπράττουν μόνο το μισθό τους (αν τον εισέπρατταν) και να αποκαλούνται διευθυντές.
Όσον αφορά τους Καναδούς και αυτοί δεν είχανε τους ικανούς συμβούλους και νομίσανε ότι το Αιγαίο είναι λίμνη. Φυσικά και δεν ξοδέψανε τέτοια ποσά (ούτε κατά φαντασίαν) και ας το ισχυρίζονται. Δεν τους έκραξε κανείς διότι δεν φεσώσανε ούτε υποσχεθήκανε πολλά. Έφυγαν αξιοπρεπώς. Είπαμε και επιμένουμε ότι στην Ελλάδα δεν πρόκειται να επιβιώσουν τα Υδροπλάνα.
 
Θυμάμαι σαν και τώρα τον υπερπρόεδρο πάτερ και οραματιστή της μεγάλης αυτής εταιρείας, με το τζηνάκι του και το μοδάτο του πουκαμισάκι (ράσο δεν είδα ουτε για δείγμα πάνω του) να με σπρώχνει "άθελα" και να μου παίρνει τη θέση στο φούρνο της γειτονιά μου όντας εκτός σειράς ο ίδιος...αλλά βιαζόταν.. Όταν του είπα με ύφος "βλέπω ότι δεν σας αρέσει η σειρά πάτερ", με κοίταξε με τάχα μου σοκαρισμένο ύφος που τον αναγνώρισα και μετά άρχισε τις δικαιολογίες. Μάζεψε τα τυροπιτάκια του και έφυγε λαγός.
Ας είναι επιτέλους όλοι ειλικρινείς. Κατανοώ την ανάγκη των ανθρώπων να δουλέψουν. Απόλυτα. Δεν δέχομαι όμως από κανέναν ότι δεν πήρε χαμπάρι που πήγε να δουλέψει. ναι, τα ζόρια είναι ζόρια και οι επιλογές πολλές φορές γίνονται για λόγους και όχι για πλάκα, αλλά το ότι κανείς δεν έπαιρνε πρέφα πια τίποτε.. ε.. νισάφι.
Οι μόνοι που, εγώ προσωπικά, λυπάμαι ίσως περισσότερο απ όλους, είναι εκείνοι οι άνθρωποι που έκλαιγαν από συγκίνηση στη θέα μιας ελληνικής σημαίας και της προοπτικής μιας ελληνικής δόξας.. και που γρήγορα τους έφερε η μοίρα σε ένα αεροδρόμιο να έχουν χάσει τα πάντα από τις πολύτιμες διακοπές-ανάγκες επίσκεψής τους πλήρως αβοήθητοι.
Τα λαμόγια, αυτά ή άλλα, θα ξανάρθουν. Κανονίστε την πορεία σας...
 
αδερφε αυτα που λες ειναι απαραδεκτα οτι δεν πηρε κανεις χαμπαρι που πηγε να δουλεψει ......πραγματικα πιστευεις οτι ολα τα ατομα στην skygreece μπορει να ειχανε ξαναδουλεψει σε τετοια εταιρια και ηξεραν οτι ολα θα πανε στον βροντο.....τι ειναι αυτα που λες.....οταν ηταν ο σταθακης στην αθηνα οσο εκανε αυτος εδω κουμαντο ολοι ητανε πληρωμενοι και κανενα προβλημα ...μολις ανελαβαν παπας αλεφαντης χειλακος μετα ηρθε η καταστροφη.....οποτε καποιος που ηρθε σε μια εταιρια που εδειχνε σωστη απο την αρχη και μετα τα σκατωσανε πως το δικαιολογεις οτι ξερανε που πηγεναν.....εξω απο τον χωρο ολοι εισατε μαγκες....και επισης εθειξες αυτους που κλεγανε για την ελληνική σημαια και ολα αυτα.....πραγματικα σε αυτο το κομματι δεν με ενδιαφερει καν ποιος συγκινηθηκε.....για να σηκωθει αυτη η σημαια εκει το πιστεψαμε πρωτα εμεις οι εργαζομενοι και δωσαμε την ψυχη μας ...οπως σου το λεω ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΑΣ...με ξενυχτια απο τις 8 το πρωι μεχρι και 1 και 2 τα χαραματα για να βγει δουλεια να προλαβουμε τα timeline και να σηκωθει η πρωτη πτηση ...ενα μικρο κομματι αλλα πολυ μικρο θα σου εδεινα δικιο και ειναι σε αυτους που ηρθανε στην επιχειρηση ενω ειχανε ακουστει παραπονα.....επισης αν θελεις να ξερεις ο περισσότερος κοσμος ητανε απολυμενοι του βασιλακη απο aegean και olympic.....λυπαμαι που σου τα γραφω ετσι αλλα πιστεψε αδιαφορω για τον κοσμο τι λεει εμεις ξερουμε στους διαδρομους που τρώγαμε την @@@@@τσα και μολις πεταξε αγκαλιαζομασταν απο χαρα γιατι η κουραση και ο κοπος μας δεν πηγε στραφι.....τωρα αν η απατεωνοομαδα τα σκατωσε να σου δωσω οτι email θελεις να τους γραψεις και να ψεσκασεις.....δεν μπορω ομως να χωνεψω τι σας προκαλεσε τοσο προβλημα ολοι οι εργαζομενοι.....ειναι σαν να λεμε το πλαισιο ο γεραρδος τα εφαγε φερθηκε σαν λαμογιο....και απο κατω απαντανε ολοι ας προσεχαν και οι εργαζομενοι ξερανε......ημαρτον επιτελους....
 
Πριν να πάω να δουλέψω σε μια εταιρεία, σίγουρα πρέπει να κάνω και μια μικρή αναζήτηση στο internet να μάθω δύο τρία πράγματα για τον νέο εργοδότη. Με αυτήν την αναζήτηση αργά ή γρήγορα θα φτάσει κάνεις στο φόρουμ αυτό. Όποιος κάνει τον κόπο να διαβάσει την ιστορία της εταιρείας και ορισμένα που γράφτηκαν εδώ, γρήγορα θα έβλεπε την εταιρεία με άλλο βλέμμα.

Δεν λέω να πάρει κάποιος την απόφαση να δουλέψει σε μια εταιρεία βάση αυτών που διαβάζει σε κάποιο φόρουμ. Αλλά σίγουρα κάνεις μας εδώ δεν έπεσε από τα σύννεφα όταν η εταιρεία άφησε τόσο κόσμο χωρίς βοήθεια στα αεροδρόμια. Δυστυχώς ήταν θέμα χρόνου αν κάποιος δει τα πράγματα ρεαλιστικά! Και αυτό έπρεπε να το είχαν υπόψιν τους όλοι οι εργαζόμενοι της skygreece.
 
Αγαπητέ rcplane κατά πρώτον ηρέμησε, κατά δεύτερον τα γράφεις όλα αυτά σε ένα φόρουμ, κατά τρίτον έχουμε δημοκρατία οπότε ο καθένας μας μπορεί να μπει εδώ να γράψει την γνώμη του και να σου απαντήσει αναλόγως . Δεν είμαι σε θέση να κρίνω κανέναν από εσάς, όμως με το να συνεχίζεις/συνεχίζεται αυτήν την συζήτηση που άρχισες/αρχίσατε που σε λίγο θα καταλήξει σε πολιτικά ζητήματα, μόνο κακό στον εαυτό σου/σας κάνεις/κάνετε.

Καταλαβαίνω πως θέλεις να αποδοθεί δικαιοσύνη, αλλά εδώ δεν θα σε βοηθήσει κανένας, αντιθέτως θα καταλήξει η συζήτηση όπως τα σχόλια που γίνονται κάτω από τα βίντεο του YouTube.

Στην τελική δεν μου αρέσει ως μέλος αυτού του φόρουμ να ανοίγω ένα θέμα να διαβάσω και στο πενήντα τα εκατό των περιπτώσεων να βλέπω μόνο λογομαχία.

Moderators, I am talking to you
 
εχεις απολυτο δικιο ....απλα εγω αν καταλαβατε οτι απαγορευω να μου γραφουν δεν ειπα κατι τετοιο απλα απαντησα πανω σε πραγματα που με προσβαλουν την στιγμή που εγω ξερω και αντιστοιχα οι συναδελφοι ξερουμε τι τραβηξαμε....αν ειναι ετσι σταματαω ας γραφει ο καθενας οτι θελει....απλα καταλαβαινω τι λες αλλα επισης χωρις να μου απαντησεις θα ηθελα απο μια φαση να εβλεπα αν εσυ τραβαγες ολα αυτα με αυτα που περασαμε και βλεπω ο κοσμος τι καθετε και γραφει αν θα καθοσουνα απραγος....ANYWAY...αφου υπαρχει οπως λες δημοκρατια και για αυτο μου κανεις παρατηρηση εγω δεν ξαναγραφω....αντε καλη συνεχεια σε ολους σας!!!!!
 
Top