Skygreece Airlines

Τελικά ο Ταξιάρχης αναχώρησε ή έκανε reprotection τους επιβάτες;
 
Όχι δεν αναχώρησε, αρχικά είπαν σε όλους τους επιβάτες οτι η SkyGreece θα τους πετάξει για Toronto, όμως, ποτέ δεν έγινε αυτό, μερικοί πήγανε με Air Transat την επόμενη μέρα, άλλοι refunded, αλλά κάποιοι επιβάτες γράφουν στα social media για "terrible customer service" επειδή δεν υπήρχαν representatives απο την GW στο αεροδρόμιο, και περιμένανε πολύ ώρα για να βρουν κάποιο από την εταιρία. Nα δούμε τώρα πως θα αρχίσουν ΝΥ σε 3 μέρες...
 
Πάντως, τώρα βλέπω στο Amadeus, πώς έχουν ακυρώσει όλες τις πτήσεις προς Νέα Υόρκη, μέχρι τις 30 Ιουνίου.
 
Καλά που ο έμπειρος Κ1 ( προφανώς ex OA ) πήρε έγκαιρα χαμπάρι την «φλάντζα» που λέει κι ο Flying doc και δεν είχαμε κανένα παρόμοιο συμβάν loss of cabin pressure όπως εκείνου του δυστυχήματος της “Helios”
Είχα ρωτήσει παλιότερα αν η εταιρία έχει πάρει πιστοποίηση etops για το Β767 και δεν έχει απαντηθεί από κανέναν εδώ στο νήμα.
Για να έχει όμως αρχίσει υπερατλαντικές σημαίνει ότι έχει etops, ως εκ τούτου απορώ πως κατάφερε και πήρε, καθότι όπως έχω ακούσει οι κανονισμοί και οι απαιτούμενες προϋποθέσεις είναι ιδιαίτερα αυστηρές και χρονοβόρες!
 
Όχι δεν πήρε μάλλον γιατί πετάει 200-300nm περισσότερα πάνω από Greenland και Iceland κάθε φορά με non-etops route τα λεγόμενα "Blue Spruce Routes", μπορεί να κάνω και λάθος όμως.
 
GP707":159g58sl said:
Προς το παρόν το μη απευθείας δρομολόγιο Ελλάδας-Καναδά και οι ενδιάμεσοι σταθμοί σε πόλεις όπως Ζάγκρεμπ κλπ αλλά και η -προσωρινή ίσως- περικοπή των σχεδίων για Αμερική (πιθανότατα λόγω της μη άδειας για ETOPS από την Ελληνική ΥΠΑ και την Αμερικανική FAA), δείχνει μια πρώτη δυσοίωνη αρχή για την εταιρία. Απ' όσον γνωρίζω, για να πάρεις ευκολότερα τη σχετική άδεια χρειάζεται κάποια προϋπηρεσία και έναν φυσιολογικό στόλο μιας εταιρίας και η Skygreece, αφ' ενός μόλις άνοιξε αφ' ετέρου έχει (προς το παρόν τουλάχιστον) 1 αεροσκάφος.
Έχω ακούσει τα παραπάνω και ότι άδεια για ETOPS έχουν από Κροατία και τον Καναδά, γι αυτό και η "ανεξήγητη" ενδιάμεση στάση εκεί. Αλλά δεν έχει επιβεβαιωθεί. Πάντως είναι μια λογική εξήγηση...
 
Ε-Ε-ΕΡ-ΧΕ-ΤΑΙ !!!
Όχι ο "Ταξιάρχης" αλλά ο "κουραμπιές" της Ηi-Fly (που έχω βαρεθεί να τον φωτογραφίζω στις Βρυξέλλες).

Ήρθα ο έρμος ο μετανάστης διακοπές στο πατρίντα, πήρα τη μηχανούλα μου να βγάλω την Ελληνική σημαία, ΜΠΑΜ ο Ταξιάρχης.
Άντε λέω , θα βγάλω το 330 της ΒΗ που δεν έχω. "Σιγά μη σου κάνουμε τη χάρη, άθλιο troll", φώναξε ο παπα-Νικολός. "Κουραμπιές, και πολύ σου είναι"...

Το κακό είναι ότι κουβάλησα και μια θειά μου, να φωνάζει κουκουλωμένη με τη σημαία "ΤΑΞΙΑΡΧΗ ΜΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ" και τι θα την κάνω τώρα, που ήθελε να πάει να γραψει φάρμακα κι έχασε τη μέρα της....

Οπότε, χαιρετώ το βροχερό ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ και πάω για μπουγάτσα στην "ΑΘΗΝΑ". Χάρισμά σας ο κουραμπιές, δεν είναι καν Χριστούγεννα.
 
Γιατρέ μου, σε βλέπω σε σύγχυση. Για επανέλαβε σε παρακαλούμε. Πού είσαι , από πού έρχεσαι, που πάς, τι είδες, διότι τα είπες όλα με γρίφους. Φυσικά σαν γιατρός κάτι υπαινίσσεσαι.
 
flying Doc":1alioaqp said:
Ε-Ε-ΕΡ-ΧΕ-ΤΑΙ !!!
Όχι ο "Ταξιάρχης" αλλά ο "κουραμπιές" της Ηi-Fly (που έχω βαρεθεί να τον φωτογραφίζω στις Βρυξέλλες).

Ήρθα ο έρμος ο μετανάστης διακοπές στο πατρίντα, πήρα τη μηχανούλα μου να βγάλω την Ελληνική σημαία, ΜΠΑΜ ο Ταξιάρχης.
Άντε λέω , θα βγάλω το 330 της ΒΗ που δεν έχω. "Σιγά μη σου κάνουμε τη χάρη, άθλιο troll", φώναξε ο παπα-Νικολός. "Κουραμπιές, και πολύ σου είναι"...

Το κακό είναι ότι κουβάλησα και μια θειά μου, να φωνάζει κουκουλωμένη με τη σημαία "ΤΑΞΙΑΡΧΗ ΜΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ" και τι θα την κάνω τώρα, που ήθελε να πάει να γραψει φάρμακα κι έχασε τη μέρα της....

Οπότε, χαιρετώ το βροχερό ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ και πάω για μπουγάτσα στην "ΑΘΗΝΑ". Χάρισμά σας ο κουραμπιές, δεν είναι καν Χριστούγεννα.

Κλαίω με τον γιατρό! Έχω πεθάνει στο γέλιο :)
 
Έρχεται λοιπόν το CS-TFZ !!!
 
Top