"Spotting Trips & Events"

Το tour στο MUC το εχω κανει (χαχα) Δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο, ειχα απογοητευθει. Τα τζαμια πρασινωπα, πρεπει να εχεις καλο προγραμμα για το βγαλεις το χρωμα μετα. Και δεν σταματαει καθολου να βγαλεις καμμια φωτο. Το ειχα κανει πριν κανα χρονο, (ο Αlex-LGSA θα το θυμαται ισως, μαζι ημασταν ;) ) αλλα δεν ειχα συγκινηθει... Το τουρ στο ΖRH ητανε ΟΝΕΙΡΟ! (και χαιρομαι που θα το επαναλαβω σε λιγους μηνες! :mrgreen:)
 
Εδώ στον Βενιζέλο γιατί δεν κάνουν κάτι ανάλογο;
Ειδα οτι κάνουν μια ξενάγηση αλλά μόνο στο εσωτερικό του αεροδρομίου και στον σταθμό της Πυροσβεστικής.. Για το apron ούτε λόγος... Μήπως είναι ώρα να συμπληρώσουμε κανα μαζικό email και να το στείλουμε; (μαζί με το θέμα του spotting...)
 
O Βενιζέλος κάνει apron tour , αλλά σε τιμές απαγορευτικές για μικρές ομάδες. Νομίζω ότι είναι ταρίφα και μάλιστα πάνω από €1.000
 
Hristos έγραψε:

Για αυτό, το Αεροδρόμιο και το Team "Unique" μας προσφέρει εκείνες τις μέρες ένα ιδιαίτερο σπάνιο service; 8x καθημερινές apron tours με λεωφορεία, (την ημερα και την νύχτα) για την διαρχία από 2h κάθε tour.



Υπάρχουν άλλα ευρωπαϊκά αεροδρόμια με apron tours??


Σχεδόν όλα τα ευρωπαϊκά αεροδρόμια προσφέρουνε "ramp tours" από 3€ έως 10€. Αλλα το θέμα είναι, με ramp tours δεν εννοούνε: κατέβα από το λεωφορείο και περπατά στο apron.

Όπως το λέει και ο Μακεδόνας, το λεωφορείο δεν σταματάει ποτε, και δεν επιτρέπεται ούτε καν να σηκωθείς από το κάθισμα σου.

Eνα "ramp tour" όπως μας το προσφέρει η Ζυρίχη είναι παρα πολύ σπάνιο:

:arrow: Η έξι αστυνόμοι και Guides, που μας παρακολουθούνε στο Tour είναι όλοι Spotter!

:arrow: Ο Head Guide, έχει όλη την ώρα επαφή με το ATC Ζυρίχη και Apron Control, για να ξέρουμε, πιο αεροπλάνο είναι το επόμενο που φεύγει, από που θα φυγή, για να τρέξουμε να το προλάβουμε

:arrow: Ο καθένας μπορεί σε αυτό το Tour, να προσφέρει μια ιδέα, η ένα αεροπλάνο που θέλει να φωτογράφιση. Έτσι φωτογραφίσαμε και το A345 τις Emirates http://www.airliners.net/open.file/1002486/M/

μονο επειδή ο Στέφος και εγώ τους ρωτήσαμε για αυτόν τον κόπο: η απαντήσει τους ήτανε: "Selbstverständlich!" - "μα εννοείτε!"

:arrow: μασί με αυτό το tour έρχεται και η επίσκεψη στην τεχνική βάση τις SWISS Technics - http://www.airliners.net/open.file/1002485/M/

που από το τελευταίο καλοκαίρι, έχουνε 2x επισκέπτες standart:
ένα A310 τις Air Paradise, και ένα MD11 τις Saudi Arabian

να μην πω ότι η περίπτωση είναι αρκετή μεγάλη να μας κάτσει τέλος January 07 το πρώτο A300 τις Air Macau...

:arrow: O τελικός κόστος για αυτήν την tour, είναι 16€.

Σίγουρα παραπάνω από τα κανονικά "ramp tours" από αλλα ευρωπαϊκά Αεροδρόμια, αλλα πρόκεται και για μια καταπληκτική tour...



O Βενιζέλος κάνει apron tour , αλλά σε τιμές απαγορευτικές για μικρές ομάδες. Νομίζω ότι είναι ταρίφα και μάλιστα πάνω από €1.000

+

Εδώ υπάρχουν κάποιες info σχετικά με αυτά που προσφέρει ο ΑΙΑ στους επισκέπτες:


http://www.aia.gr/EN/passenger_informat ... /body.shtm

=

Potential users of filming and photo session services are production companies, advertisement agencies, magazine publishers, airlines etc, aiming to use the filmed material for advertising campaigns, television series, films and other commercial or non-commercial purposes.

1st hr of filming 293.47€


άμα το καταλαβαίνω σωστά, η AIA σα. ζητάει 300€ την ώρα για μια φωτό session.

Δεν γραφή όμως ποσα άτομα επιτρέπονται να συμμετέχουν σε αυτό το "project"

κρίμα,

300€ στα 15 άτομα θα ήτανε 20€ το άτομο... ίσος ενδιαφέρον για εσάς - την ημερα του τελικού τις Champions League ?


φιλικά
 
Δηλώνω λοιπόν κι εγώ συμμετοχή για την WEF2007! Χτες έκλεισα το εισιτήριό μου με την (όπως συνήθως) Air Berlin. Θα έρθει παρέα κι ένα φιλαράκι από τα μέρη μου, αλλά αυτός πετάει την ίδια ώρα με την swiss. Να ρωτήσω: Το tour λέτε κρατάει 2 ώρες περίπου. Μήπως θα είναι καλό να νοικιασουμε κανένα αμαξάκι για τις επόμενες ώρες; Με 5 EUR ένα smart μπορεί να νοικιαστεί στο Κλότεν. Τι λέτε;
 
Σε τρεις εβδομαδες θα ειμαι αρκετες ωρες στο ZRH (6 ωρες αναμονη στο πηγαινε και 4 στην επιστροφη απο ΗΠΑ) και αν ολα πανε καλα (και εχω την ορεξη, γιατι συνολικα ειναι 4 μερες επαγγελματικο ταξιδι και ιδιως στην επιστροφη προβλεπεται να ειμαι πτωμα... ενω στο πηγαινε θα εχω δουλεια να βγαλω ...) λεω να το δοκιμασω....
Μην περιμενετε και πολλα πραγματα γιατι το equipment μου ειναι ερασιτεχνικο (μια απλη digital me 2 ή 3 Mpixel)....

Και By the way...
Σαν να διαβασα καπου οτι και στη ΖΡΗ ιδιως προς και απο ΗΠΑ τα μετρα ασφαλειας για τις χειραποσκευες ειναι αυξημενα... μηπως βγηκε κανα φασουλι και για φωτογραφικες μηχανες?
 
@agrodemm

Και By the way...
Σαν να διαβασα καπου οτι και στη ΖΡΗ ιδιως προς και απο ΗΠΑ τα μετρα ασφαλειας για τις χειραποσκευες ειναι αυξημενα... μηπως βγηκε κανα φασουλι και για φωτογραφικες μηχανες?

μην anoisixsi για αυτό δεν θα υπάρχουνε προβλήματα :)

Μην περιμενετε και πολλα πραγματα γιατι το equipment μου ειναι ερασιτεχνικο (μια απλη digital me 2 ή 3 Mpixel)....

No Worries, ότι και να φωτογραφίσεις, θα χαρούμε να τα δούμε

@Akis

Μήπως θα είναι καλό να νοικιασουμε κανένα αμαξάκι για τις επόμενες ώρες; Με 5 EUR ένα smart μπορεί να νοικιαστεί στο Κλότεν. Τι λέτε;

καλή ιδέα, υπάρχουνε πολλά, πανέμορφα σημεία για spotting στην ζυρίχη,

απλός πρέπει να ξέρουμε τι καιρό θα έχουμε... με ομίχλη και χιόνια πιστεύω να μας κάτσει η ταράτσα (Restaurant, Toilettes και το Buchair-Shop) πιο καλά παρα να είμαστε στα χωράφια
 
Hristos":jvu2icxe said:
πιο καλά παρα να είμαστε στα χωράφια


Σιγουρα, αλλα μην ξεχνας τα.. μοναδικης φυσεως συρματοπλεγματα, οπως και το τσιμεντενιο πεζουλι για την σκαλα ακριβως απο πισω! ;)

Ακη, θα πρεπει να νοικιασουμε.. πολλα σμαρτ.. :p ;)
 
Top