Στατιστικά για τις πτήσεις σας

  • Thread starter Neki
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Re: Flightmemory.com: στατιστική για τις πτήσεις σας

To flightmemory έβγαλε και T-shirt με τυπωμένο τον προσωπικό σου χάρτη και τα στατιστικά σου.
...καθόλου άσχημο θα έλεγα! ;)
 
Re: Flightmemory.com: στατιστική για τις πτήσεις σας

Προσπαθώ εδώ κ πολύ καιρό να βρω πληροφορίες για τις πρώτες πτήσεις μου ώστε να ολοκληρώσω το προφίλ στο flightmemory, αλλά θα χρειαστώ βοήθεια. Τώρα, καταλαβάινω οτι είναι μάλλον αδύνατον να βρω registrations απο παλιές πτήσεις (197:cool:, τουλάχιστον αν κανείς σας ξέρει με τι αεροσκάφη γινόταν οι παρακάτω πτήσεις, θα βοηθούσε πολύ, ώστε να έχω μια εικόνα όσον αφορά το με τι έχω πετάξει...ως βρέφος.

Έχουμε και λέμε

1978-1979-1980 SKG-HEW-SKG Olympic
1978-1979-1980 HEW-JED-HEW Olympic OR Saudia. Αυτό που θυμούνται οι γονείς μου είναι οτι είχαμε πάει και με τις δυο. (Αυτό που δεν καταλαβαίνουν είναι γιατί ρωτάω 30 χρόνια μετά...)
1981 SKG-HEW-SKG Olympic
1983 SKG-IOA-SKG Olympic (Θυμάμαι χαρακτηριστικά οτι ΔΕΝ ήταν ελικοφόρο)

Απο εκει κ μετά έχω κ άλλες απορίες για πτησεις απο τα μέσα της δεκαετίας του '90 κ μετά, αλλά ας ολοκληρώσουμε αυτό το σκέλος πρώτα. Εμένα πάντως μου 'μυρίζει' πολύ 707 κ 727. Έχω δίκιο;

Ευχάριστω για την βοήθειά σας, να κ το λινκ

http://my.flightmemory.com/ycnz
 
Re: Flightmemory.com: στατιστική για τις πτήσεις σας

YCNZ":zdrlwxy3 said:
1983 SKG-IOA-SKG Olympic (Θυμάμαι χαρακτηριστικά οτι ΔΕΝ ήταν ελικοφόρο)

Το SKG-IOA γινόταν με B737-200.
Για τα υπόλοιπα δρομολόγια οι επιλογές είναι παραπάνω από μία ή και παραπάνω από 3-4...!
 
Re: Flightmemory.com: στατιστική για τις πτήσεις σας

Ναι, είναι πολλές οι επιλογές, απλά αναρωτιέμαι ποιος να ήταν πιθανά ο κύριος τύπος που πετούσε σε αυτές τις γραμμές. Αν μάλιστα διασταυρωθούν 2-3 γνώμες ίσως καταλήξουμε κάπου. Έψαξα για φωτό της Saudia στο Ελληνικό απο τότε αλλά δεν βρήκα τίποτε...

Ευχαριστώ για το SKG-IOA Χρήστο, να 'σαι καλά
 
Re: Flightmemory.com: στατιστική για τις πτήσεις σας

YCNZ":3ocizwsr said:
1978-1979-1980 SKG-HEW-SKG Olympic

1978 : Κατά πάσα πιθανότητα Β720. Υπήρχαν όμως και από μία πτήση την ημέρα με Β707 και Β727
1979 : Ποικιλία. Β707/Β720/Β727 και μία με Α300
1980 : Δεν έχω στοιχεία.

YCNZ":3ocizwsr said:
1978-1979-1980 HEW-JED-HEW Olympic OR Saudia.

1978 : Δεν πετούσε η Ολυμπιακή για Jeddah. Μάλλον με Saudia πήγες, αλλά δεν έχω στοιχεία.
1979 : Η Ολυμπιακή έχει πλέον πτήσεις για Jeddah με Β707
1980 : Δεν έχω στοιχεία.

YCNZ":3ocizwsr said:

Ποικιλία. Α300/Β737/Β727 και μία με Β707

Πάντως αν έχεις συγκεκριμένες πτήσεις ή/και ώρες, μπορώ να βοηθήσω περισσότερο.
 
Re: Flightmemory.com: στατιστική για τις πτήσεις σας

Ρε παιδιά... υπάρχει κανένας τρόπος στο site να του πεις ότι ένα ταξίδι σου είχε 2 segments? Ή ότι μια πτήση σου (με ίδιο κωδικό) είχε ενδιάμεσο σταθμό;

Πάω συχνά ATH-STR με A3 που σημαίνει ότι κάθε φορά περνάω και από SKG, όπου όμως δεν έχω κατέβει ΠΟΤΕ. Και τελικά μου βγαίνει 2ο πιο συχνό αεροδρόμιο :cool: :cool: κάτι το οποίο προφανώς δεν ισχύει, αφού μόνο από το παράθυρο το έχω δει... Και μάλιστα μου το μετράει και χ2 κάθε φορά. Επίσης κάποια στιγμή κατέβηκα στο AMS για να αλλάξω αεροπλάνο προς Νορβηγία, και αυτό επίσης έχει μετρηθεί ως... 2 φορές, μία που έφτασα ATH-AMS και μία που ξεκίνησα AMS-SVG, μετά από 30 λεπτά..... Γνωρίζει κανείς αν λύνεται κάπως αυτό το (τεράστιο για την καθημερινή μας ζωή :mrgreen: :mrgreen:) πρόβλημα;;

:thx: Ευχαριστώ!
 
Re: Flightmemory.com: στατιστική για τις πτήσεις σας

Πως.. Απο μια κανεις 2 πτησεις και τις βαζεις ξεχωριστα. Η πιο απλη μεθοδος.. Αλλωστε μερικα πεδια δεν ειναι υποχρεωτικα
 
Re: Flightmemory.com: στατιστική για τις πτήσεις σας

Αυτό κάνω κ εγώ, αλλά σου λέω, όταν απλώς περνάω από Θεσσαλονίκη κάθεται και μου βγάζει ότι έχω περάσει ΔΥΟ φορές από το αεροδρόμιο, μία που κατέβηκα και μία που ξανάφυγα... Γι αυτό ρωτάω ;)
 
Re: Flightmemory.com: στατιστική για τις πτήσεις σας

Ο αριθμός πτήσης είναι ΕΝΑΣ, άρα έχουμε ΜΙΑ πτήση... :mrgreen:

Το πρόβλημα είναι από ποια πλευρά το βλέπεις το ζήτημα...
 
Re: Flightmemory.com: στατιστική για τις πτήσεις σας

Ναι, δε θα ήταν λογικό όταν πχ σε ένα αεροδρόμιο είσαι λιγότερο από 1 ώρα και φεύγεις με ΤΗΝ ΙΔΙΑ πτήση να μη σου μετράει καν το αεροδρόμιο; Ή έστω να το μετράει μόνο μία φορά; Και την πτήση με τα δύο segments να την μετράει ως μία; Και επιπλέον όταν σε ένα αεροδρόμιο αλλάζεις απλώς αεροπλάνα (δηλαδή πάλι φτάνεις/φεύγεις μέσα σε λίγες ώρες) να σου μετράει το αεροδρόμιο μόνο μία φορά; Αυτό ρωτάω αν υπάρχει τρόπος να "λυθεί" ;)
 
Top