Συνετρίβη αεροσκάφος της Helios

  • Thread starter Anonymous
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Το Κράτος έκοψε το επίδομα των ορφανών της Helios

Αποφάσισε η Κυπριακή Δημοκρατία να κάνει περικοπές κι έκοψε το επίδομα ορφάνιας από τα ορφανά που άφησε πίσω της η αεροπορική τραγωδία της Helios! κι ο κάθε πολιτικός πρόσφυγας συνεχίζει να παίρνει 4ψήφιο ποσό κάθε μήνα ως "επίδομα"!!! Απλά ντροπή!

http://www.philenews.com/el-gr/New-Home ... tis-helios
 
Re: Το Κράτος έκοψε το επίδομα των ορφανών της Helios

Συμφωνώ απόλυτα, αλλά μάλλον θα πρέπει να διαβάσεις τις σημερινές ειδήσεις για το "μνημόνιο" που ετοιμάζει η ΕΕ για την Κύπρο.

Είμαι σαφώς εκτός θέματος αλλά σε τέτοιου είδους καταστάσεις οι πολιτικοί ξεχνούν κάθε είδους λογική. Βλέπε τι έγινε εδώ στην Ελλάδα στον τομέα της υγείας, με αμέτρητους ασθενείς να πεθαίνουν επειδή δεν είχαν να τους χορηγήσουν τα απαραίτητα (πανάκριβα) φάρμακα. Και όλα αυτά επειδή κάποιοι φωστήρες είχαν τη φαεινή ιδέα να πληρώσουν τις φαρμακευτικές εταιρείες με ομόλογα Ελληνικού δημοσίου που λίγο αργότερα τα "κουρέψανε". Οι φαρμακευτικές εταιρείες αρνήθηκαν να χορηγήσουν άλλα φάρμακα και τα γραφεία τελετών πλουτίσανε.
Για να μην μιλήσω για τόσα και τόσα άλλα που έγιναν παράλληλα!

Αλλά μάλλον θα πρέπει να σταματήσω εδώ, απλά με τη διαπίστωση ότι ζούμε μέσα στο θέατρο του παραλόγου.
 
Re: Το Κράτος έκοψε το επίδομα των ορφανών της Helios

Τα έχω υπόψη μου τα περί του μνημονίου, όπως επίσης κι ότι οι περικοπές έχουν ξεκινήσει προ μηχανισμου στηριξης εδώ και αρκετο καιρο.απλα δεν μπορώ να δεχτώ ότι ενώ υπάρχουν άλλοι τομείς που οχι μόνο μπορούν αλλα και πρέπει να κάνουν περικοπές , όπως με τους πολιτικούς πρόσφυγες που προανέφερα, κόβουν το επίδομα απο τα ορφανά!
 
Σήμερα συμπληρώνουμε 7 χρόνια από την πτώση της Helios 522.Κουράγιο μόνο στις οικογενειες και στους συγγενείς των ανθρώπων που χάθηκαν.

Αλήθεια με τη δίκη τι έχει γίνει?
 
Δε ξέρω αν έχει παρατεθεί ξανά.Πρόκειται για εκπομπή του ΡΙΚ στην οποία μιλούν οι συγγενείς με τίτλο:
"Όταν Έσβησε ο Ήλιος".

http://www.cybc.com.cy/video-on-demand/ ... &task=play
Κάθε τι άλλο είναι περιττό.
 
Ουφ Παναγία μου όσο το θυμάμαι τόσο βουρκώνω. Τα λόγια είναι περιττά πραγματικά. Αιωνία τους η μνήμη! :cry: :cry:
 
Το παραπάνω βιντεο δεν άντεξα να το δω..Έχω δει παρα πολλά βίντεο για a/f accidents αλλά αυτά που έχουν να κάνουν με την helios είναι ίσως τα μοναδικά που κάθε φορά που θα τα δώ θα ανατριχιάσω. Και κάθε φορά αναρωτιέμαι γιατί να έγιναν τόσα λάθη, το ένα πίσω απο το άλλο και κανεις δεν έκανε κάτι για να κλείσει αυτή η ''αλυσίδα ασφαλείας'' για να μη φτασουμε σημερα στο σημειο να μιλάμε για 121 ανθρώπους που χαθηκαν άδικα
 
Όσοι ασχολούνται με την ασφάλεια πτήσεων ΑΥΤΗ την εκπομπή πρέπει να δουν.
Όχι τι δε πήγε καλά,τι διαφορετικό θα μπορούσε να γίνει,τα λάθη,τι διαδικασίες και τα πορίσματα.
Πρέπει να βλέπουν τις επιπτώσεις στους ανθρώπους.-
 
Σε μια συζήτηση που είχα απόψε με φίλους για αυτό το θέμα είπε μια φίλη μου πως θυμάται τον πρώτο αυτόπτη μάρτυρα που μίλησε στα τηλεοπτηκά κανάλια για το συμβάν και ανέφερε οτι είδε το αεροσκάφος να πετάει πολύ χαμηλά και στη συνέχεια είδε μια λάμψη... Μετά από αυτή του τη δήλωση δεν εμφανήστηκε πουθενά ξανά. Μήπως γνωρίζει κάποιος περισσότερα για το θέμα;
 
Λίγα πράγματα συμπληρωματικά μπορούν να γραφτούν γιατί το θέμα έχει εξηγηθεί πλήρως.Προτείνω να διαβάσεις
στη σελίδα 26 την καταχώρηση της 18ης Μαρτίου 2010.(Κάνε κλικ στο defence.net).Όσο για μένα,θυμάμαι έναν άλλο
αυτόπτη μάρτυρα, κάτοικο τής περιοχής,να λέει απλά και ανέκφραστα: "Εκεί έσκασε το αεροπλάνο..." τίποτα άλλο
όμως.Και εδώ θα μπορούσα ίσως να κάνω και εγώ μία δική μου παρατήρηση γιατί πρόσεξα ότι δεν το επεσήμανε
κανένας.Εννοώ την κατάργηση τού ιπτάμενου μηχανικού από τα "σύγχρονα" αεροπλάνα νέας γενιάς.Ως γνωστόν,τό
737-200 είχε ιπτάμενο μηχανικό.Όταν είμασταν ακόμα στό Δυτικό θυμάμαι ένα συνάδελφο να λέει:"Και τί μπορεί να
κάνει ο ιπτάμενος μηχανικός;να διαπιστώσει ότι υπάρχει βλάβη στο φτερό και να βγεί έξω να τή φτιάξει;"
Αν όμως υπήρχε ένας στο αεροπλάνο τής "Ήλιος", θα είχε ασχοληθεί εκείνος με την κατάσταση ανάγκης(και τα παρα-
πλανητικά ηχητικά σήματα) και δεν θα πελάγωνε ο κυβερνήτης μέχρι τού σημείου να σηκωθεί από τη θέση του και να
ψάχνει τί φταίει σε κατάσταση πανικού.Αυτά είναι τραγικά πράγματα.Η Boeing (και όχι μόνο η Boeing) στην προσπά-
θειά της να κάνει τα αεροπλάνα της ό,σο το δυνατόν πιό οικονομικά και ανταγωνιστικά,λογάριασε χωρίς τις ιδιωτικές
εταιρείες χαμηλού κόστους με τις γνωστές προδιαγραφές τους.Νομίζω ότι το δυστύχημα αυτό πρέπει να ήταν η ηθική
δικαίωση τών απανταχού πρώην ιπτάμενων μηχανικών πού θεωρήθηκαν περιττοί και πλεονάζοντες....
 
Top