Τέλη αεροδρομίων

Έχεις δίκιο Χρήστο... Μάλιστα, ξενοδόχοι της Ρόδου ζήτησαν απ' τον πρωθυπουργό και την εποχική κατάργηση του ΤΕΑ κρίνοντας μη επαρκή την συγκεκριμένη δέσμευση...

Και είναι λογικό αν το καλοσκεφτούμε αφού πολλά πακέτα διακοπών είναι ήδη προπωλημένα, που σημαίνει οτί απλά οι αεροπορικές και οι ΤΟ ανεβάζουν τα περιθώρια τους. Κανείς άλλος δεν κερδίζει...

Βέβαια υπάρχει το επιχείρημα των last minute αλλά πάλι για να πέσουν οι τιμές οι πρώτοι που ρίχνουν είναι οι ξενοδόχοι...
 
Λόγω της κατάργησης των τελών χρήσης των περιφερειακών αεροδρομίων, στα εισιτήρια που έχουν εκδοθεί και έχουν πληρωθεί οι φόροι , θα πρέπει αυτοί να επιστραφούν;
Αν θυμάμαι καλά στο αντίστροφο, όταν αυξάνονται δηλαδή οι φόροι, καλούμαστε να πληρώσουμε τη διαφορά επί τόπου στο check in.
 
Ποτε εχει γινε αυτο...? Πρωτη φορα το ακουω. Δηλαδη τωρα που απο ΑΤΗ ανεβηκαν 17 λεπτα οι φοροι θα τους πληρωσεις το check-in...? Να δω να τσεκαρει ολοκληρη πτηση και να βγαζει ο κοσμος 17 λεπτα εκαστος και τι στον κοσμο...! :twisted:

Περα απο τη πλακα, δεν γινεται κατι τετοιο...
 
εγώ ξέρω ότι,
δεν καλείται ο κόσμος να πληρώσει την διαφορά κάποιου φόρου , αν από την στιγμή που το έκλεισε μέχρι την στιγμή που θα πετάξει , αυτός αλλάξει ;)
 
Μπορεί κάποιος να εξηγήσει πώς εφαρμόζεται ο φόρος Air Passenger Duty στις πτήσεις από τα αεροδρόμια της Αγγλίας;;

Έχω ψάξει το θέμα εδώ ,αλλά δεν καταλήγω σε κάποιo συμπέρασμα...

Ο φόρος αυτός χρεώνεται επιπλέον των τελών του αεροδρομίου;; Ίσως δεν καταλαβαίνω κάτι σωστά,γιατί όταν π.χ. η EasyJet θέλει 100€ για το ΑΤΗ-LGW-ATH (Μάιος μήνας) και με αυτές τις τιμές στα καύσιμα,οι αριθμοί νομίζω πως "δεν βγαίνουν"...

Ευχαριστώ!
 
Απαλλαγή τελών για τα περιφερειακά αεροδρόμια. Στόχος του μέτρου είναι η αύξηση των πτήσεων για την ενίσχυση του τουρισμού
Δημοσιεύθηκε στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως η απόφαση του υπουργού Υποδομών, κ. Μ. Βορίδη, που προβλέπει την απαλλαγή των αερογραμμών από την πληρωμή τελών χρήσης αερολιμένα στα περιφερειακά αεροδρόμια έως το τέλος του 2012.

http://www.tovima.gr/finance/article/?a ... 36&h1=true
 
Για τι ποσό μιλάμε ανά αεροσκάφος, τύπο, χρόνο παραμονής στο έδαφος κλπ; Μια τάξη μεγέθους δηλαδή...
 
Ευχαριστώ πολύ! Δε θα έλεγα ότι είναι κάτι τρομερό για τις εταιρείες ώστε να είναι επιπλέον avadance σε σχέση με άλλους προορισμούς. Δηλαδή σε κάθε επιβάτη αντιστοιχεί κατά μέσο όρο 2€, κάτι το οποίο βέβαια κάθε εταιρεία δεν του το κόβει από την τιμή.
 
Top