Θεωρητικά μαθήματα

crazyantonis

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
20/06/2007
Μηνύματα
5
Likes
0
Θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με τα βιβλία που διδάσκονται και είναι αναγκαία για την απόκτηση PPL για μονοκινητήρια αεροπλάνα.Ως τώρα έχω διαβάσει τα lessons του Rod Machado στο FSX αλλά θα ήθελα να επεκτείνω τις γνώσεις μου έτσι ώστε να αποκτήσω δίπλωμα αεροπλάνου. Έτσι επειδή βρίσκομαι στην Ορεστιάδα και η πιο κοντινή αερολέσχη ειναι στην Aλεξανδρούπολη μπορείτε να μου πείτε τις εκδόσεις και γενικά τα χαρακτηριστικά των απαιτούμενων βιβλίων για να μπορέσω να περάσω τις εξετάσεις των θεωρητικών μαθημάτων;
 
Απ' ότι ξέρω η μόνη σειρά που κυκλοφορεί και καλύπτει την ύλη των θεωρητικών εξετάσεων είναι του Trevor Thom. Στα Ελληνικά κυκλοφορεί από τον Ευσταθιάδη και σίγουρα θα υπάρχει σε όλα τα μεγάλα βιβλιοπωλεία. To ISBN του set των 6 τόμων είναι 960-226-568-Χ

Η εξεταστέα ύλη υπάρχει εδώ:
http://www.ypa.gr/up/files/APOFPAXEIR.doc
 
thx MerNion τα είχα βρει σε ένα online shop αλλά δεν ήμουν σίγουρος ότι ήταν τα απαραίτητα για τις εξετάσεις της Y.Π.Α. Τώρα σχετικά με τις ώρες πτήσεω υπάρχει κάποιος τρόπος με τον οποίο θα μπορούσα να πάω σε μια αερολέσχη και να τις κάνω ξεχωριστά η μηπως γίνεται με κάποιο χειριστή να τις εκπληρώσω;
 
Με το να αγοράσεις τα βιβλία μόνος σου και να διαβάσεις δεν καλύπτεσαι (από νομική άποψη) για να μπορέσεις να δώσεις εξετάσεις στην ΥΠΑ. Πρέπει να παρακολουθήσεις υποχρεωτικά την θεωρητική εκπαίδευση σε κάποιο οργανισμό πτητικής εκπαίδευσης που είναι εγκεκριμένος από την ΥΠΑ για να κάνει αυτά τα μαθήματα.
Εδώ υπάρχει μια λίστα με αυτούς τους οργανισμούς/φορείς:
http://www.ypa.gr/up/files/sxoles_xeiriston.doc
Αφού λοιπόν αναγκαστικά θα πας σε κάποιο τέτοιο οργανισμό για την θεωρεία, θα βόλευε να κάνεις και την πτητική σου εκπαίδευση εκεί..
Θα μπορούσες θεωρητικά να βρεις και έναν εκπαιδευτή αέρος και να τις κάνεις μαζί του εκτος κάποιου φορέα αλλά δεν νομίζω οτι υπάρχει τέτοια δυνατότητα, μιας και οι πιο πολλοί είναι μέλοι τέτοιων οργανισμών και θα σε παραπέμψουν εκεί.
 
Θα ήθελα να σε ευχαριστήσω για τις υποδείξεις σου. Τώρα τι να πω θα προσπαθήσω να πάω στην αερολέσχη της Αλεξανδρούπολης για να κάνω τα μαθήματα. Αλλά δυστυχώς δεν απαντάν. Αυτό όμως που μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση είναι οι υψηλές τιμές των θεωρητικών μαθημάτων γι αυτό ήλπιζα οτι θα μπορούσα να τα αποφύγω.
 
Top